Praktiskie padomi: Kā vienkārši un ātri atjaunot koka kāpņu pakāpienus?
Koks ir universāls un izturīgs materiāls, ko plaši pielieto gan celtniecībā, gan apdares darbos, taču regulāra un intensīva tā ekspluatācija, temperatūru svārstības un gaisa mitrums ar laiku ietekmē kokmateriāla sākotnējo izskatu. Īpaši tas attiecas uz koka grīdām un kāpnēm, kas pastāvīgi tiek pakļautas mehāniskai iedarbībai, kā rezultātā uz virsmas veidojas dažādi skrāpējumi, plaisas un iespiedumi. Ja tavā mājoklī ir uzstādītas koka kāpnes vai plāno tādas ierīkot, tev būs noderīgi uzzināt, kā ātri un bez lieliem tēriņiem iespējams atjaunot laika gaitā nolietojušos koka pakāpienus.
Viens no veidiem, kā uzlabot pakāpienu izskatu – pa virsu vecajai koka virsmai uzstādot jaunus un svaigus parketa dēlīšus, piemēram, no bambusa koka – tas ir ļoti izturīgs materiāls, kas tik ātri nenolietosies un kalpos gadiem ilgi.
Veic mērījumus
Pirms uzsākt koka kāpņu atjaunošanu, ar mērinstrumenta-stūreņa palīdzību pārliecinies, ka pakāpieni atrodas perpendikulāri pret to nesošo konstrukciju jeb kāpņu vaigiem. Katrs pakāpiens jāpārbauda no abām pusēm. Tālāk izmēri to garumu – gan priekšpusē, gan pakāpiena iekšējā daļā.
Sagatavo parketa dēļus
Pārnes veiktos mērījumus uz parketa dēļa un, izmantojot zāģmašīnu vai parasto rokas zāģi, uzmanīgi nogriez to vajadzīgajā garumā tā, lai nogrieztā mala būtu precīzi taisna.
Parasti, lai noklātu vienu pakāpienu, ir nepieciešami divi parketa dēlīši – otro apgriez tādā platumā, kāds nepieciešams, lai noklātu atlikušo pakāpiena virsmas daļu.
Autors: pakapieni_1
Lai varētu blīvi savienot virsējo dēlīti ar pakāpiena vertikālo malu, uzstādi zāģmašīnas diskveida zāģi 45 grādu leņķī.
Autors: pakapieni_2
Ja tavā rīcībā nav šādas ierīces, precīzu leņķi panākt ar parastu rokas zāģi būs grūti, tāpēc labāk dēlīšu malas atstāj taisnas. Taču, līmējot tās kopā, ieteicams lai horizontālā lata sniegtos nedaudz pāri vertikālajai aptuveni par diviem milimetriem.
Uzstādi jauno pakāpienu virsmu
Kad jaunie pakāpienu dēlīši sagatavoti, uz vecās virsmas ar špāteles palīdzību uzklāj speciālo grīdas segumiem paredzēto līmi. Pirms tam pārliecinies, ka pakāpiena virsma ir tīra un sausa.
Autors: pakapieni_3
Vienmērīgi uzklāj līmi pa visu pakāpiena virsmu un tā vertikālo malu. Aptuveni 30 minūšu laikā, kamēr līme nav sacietējusi, pielīmē pirmo apdares dēlīti, cieši piespiežot to pie virsmas. Nākamo dēlīti ar 45 grādu leņķī nogriezto malo uz āru montē pie pirmā (pēc tāda paša principa, kā tiek uzstādīts grīdas segums).
Autors: pakapieni_4
Pirms vertikālās maliņas līmēšanas sagatavo vairākas līmlentes loksnes – tās būs nepieciešamas vertikālās latas labākai fiksēšanai pie ārējā horizontālā dēlīša līdz brīdim, kad līme sacietēs. Vertikālajai pakāpiena malai ir jānodrošina stabils balsts arī no apakšas, lai pakāpienu dēlīši cieši salīmētos kopā. Tam vari izmantot vairākus atbilstošā augstumā saliktus koka dēlīšus.
Lai kāpnes būtu iespējams izmantot, tās atjauno ik pēc viena pakāpiena. Pēc vienas diennakts, kad līme būs pilnībā sacietējusi un jaunais segums kārtīgi nofiksējies, atjauno pārējos pakāpienus.
Beidzamajā restaurācijas darbu etapā noņem līmlenti un ar smilšpapīru (N120) noslīpē pakāpienu stūrus, lai tie nebūtu tik asi.