Privātmājas paplašināšana: Ar ko sākt?
Nekas nepārspēj to sajūtu, kad, atgriežoties mājās pēc garas un nogurdinošas darba dienas, tu beidzot vari noaut kurpes, atlaisties dīvānā un izbaudīt savu iecienīto grāmatu, televīzijas raidījumu vai gluži vienkārši atpūsties. Bet, ja ģimenes māja visiem ir kļuvusi par šauru, ilgotā atpūta viesistabā var kļūt par tālu sapni; iespējams, ir pienācis laiks veikt privātmājas paplašināšanu.
Mājas paplašināšana sākotnēji var šķist sarežģīta, iespējams, pat neiespējama, ja nav skaidrības, ar ko sākt. Tomēr tas var būt ļoti labs risinājums gadījumā, ja mājās trūkst vietas, bet teritorija ap to ir gana plaša.
Telpas apzināšana
Šis varētu šķist acīmredzamākais un loģiskākais solis, ar ko sākt, taču dažkārt privātmāju iedzīvotāji nemaz neapzinās, ka mājoklī ir nepieciešams vairāk vietas. Turklāt papildu kvadrātmetru pievienošana palielinās arī mājas vērtību. Nākamais solis ir izlemt, kāda veida paplašinājums ir nepieciešams.
Ja, piemēram, uzsākot mājas būvniecību, ierobežotu līdzekļu dēļ nebija iespējas uzreiz iekļaut papildu platību, to var izbūvēt arī vēlāk. Galvenais, lai šāda iespēja būtu paredzēta projektā un ir izveidoti nepieciešamie paplašināšanas projekti. Neatkarīgi no tā, vai māju paplašina uz augšu vai horizontāli, piemēram, ar piebūvi, celtniecības procesa sākumā paredzētajā ēkas daļā jāierīko inženierkomunikāciju pievadi, nepieciešamības gadījumā jāparedz vieta kāpnēm, jāpadomā par iespējamo telpu apkuri. Ja tas būvniecības sākumā nav paredzēts, ir jāveic mājas rekonstrukcija.
Budžets
Autors: budzets
Nākamais solis ir noteikt paplašināšanas darbiem vēlamo budžetu. Jāpatur prātā, ka tai būtu jābūt summai, kuru tu jūties komfortabli tērēt, un tās var arī nebūt kopējās projekta izmaksas. Tiekoties ar arhitektu un izrunājot visas iespējas un nianses, tev būs skaidras projekta faktiskās izmaksas. Mājas paplašināšanas izmaksas parasti ir par 20-40% lielākas, rēķinot uz vienu kvadrātmetru, jo papildu telpas izbūve bieži vien ir sarežģītāka nekā mājas būvniecības sākumā.
Projekta izstrāde
Autors: piebuve_majai
Kad budžets ir noteikts un tāme sastādīta, sadarbībā ar arhitektu var uzsākt projekta izstrādes posmu. Tiks piedāvāti dažādi varianti, ko speciālists apspriedīs ar pasūtītāju un koriģēs, līdz tiks sasniegts ideālais ēkas risinājums, pēc kura tad attiecīgi tiks izstrādāts tehniskais projekts. Projektēšanas pakalpojumus piedāvā gan dažādi būvuzņēmēji, gan neatkarīgi arhitekti, kas nepieciešamo tehnisko projektu izveidos un, izstrādātāja un pasūtītāja parakstītu, iesniegs būvvaldē, kā arī palīdzēs ar pārējo dokumentu un atļauju sakārtošanu. Tāpat arhitekts palīdzēs izvēlēties celtniecībā un apdarē nepieciešamos materiālus, iekļaujoties iepriekš noteiktajā budžetā.
Kad pasūtītājs ir iesniedzis visus būvdarbu uzsākšanas nosacījumos minētos dokumentus un būvvalde ir veikusi atzīmi būvatļaujā par šo nosacījumu izpildi, pasūtītājs ir tiesīgs uzsākt būvdarbus.
Būvdarbi
Autors: buvnieks
Galvenais ir atrast kādu, kas spēj iekļauties budžetā, savlaicīgi pabeidzot projektu. Būvdarbus drīkst veikt Būvkomersantu reģistrā reģistrēts būvuzņēmējs. Nelielu ēku, piemēram, ģimenes māju un nelielu saimniecības ēku būvdarbus drīkst veikt arī privātpersona kā būvētājs. Būvētājam nav nepieciešams būvprakses sertifikāts, ja viņš veic darbus, kam nav vajadzīga būvatļauja, vai savām vajadzībām būvē, rekonstruē, renovē vai nojauc tā īpašumā esošu būvi, kura nav augstāka par diviem stāviem un kuras apbūves laukums nav lielāks par 400 m2 un būvtilpums – par 2000 m3. Tāpat būvdarbu kvalitātes kontrolei un uzraudzībai pasūtītājs ir tiesīgs pieaicināt būvuzraugu un autoruzraugu.