Kā viens no pirmajiem uzņēmumiem Latvijā SIA "Talsu Bio-Enerģija" centralizētās apkures jomā atteicās no mazuta un ogļu izmantošanas siltumenerģijas ieguvei. Ievestais un dārgais kurināmais tika aizstāts ar vietējo ražotāju piegādāto šķeldu. Lai samazinātu kaitīgo vielu izmešanu atmosfērā, 2008. gadā Talsu pilsētas katlumājā tika uzstādīts pirmais dūmgāzu kondensators Latvijā. Uzņēmums nepārtraukti seko līdzi jaunākajām tendencēm ekonomiski izdevīgas un videi draudzīgas enerģijas ieguves iespējām. Šobrīd uzņēmums sadarbībā ar partneriem projektē, uzstāda un apkalpo siltumapgādes, elektroapgādes, ūdens apgādes, ventilācijas un kanalizācijas sistēmas. Spējam piedāvāt šādus risinājumus privātmājām – malkas un granulu katli, siltumsūkņi, saules kolektori un saules baterijas.
Daudzdzīvokļu mājām, publiskām iestādēm, ciemiem un pilsētām projektējam, uzstādām un apkalpojam – mazas un lielas katlumājas, siltumtrases, automatizētos siltummezglus, ventilācijas un rekuperācijas sistēmas, ūdens apgādes un kanalizācijas sistēmas. Mēs, sadarbībā ar ilggadīgajiem partneriem, esam realizējuši dažādus projektus visā Latvijas teritorijā no Ventspils līdz Ludzai.
Kā vienai no pēdējām darbības sfērām pievērsāmies saules enerģijas izmantošanai, jo saule katru dienu mums sūta daudz bezmaksas enerģijas. Lai pārbaudītu uz pašu ādas, kas "lācītim vēderā", tika nopirkta pirmā saules kolektoru sistēma, kas tikai pārbaudīta dzīvē, jo nevienam nav noslēpums, ka ne vienmēr rakstītajam reklāmas rakstos un bukletos var ticēt. Paralēli tikai nodibināti sakari ar pašiem iekārtu ražotājiem vai to pārstāvjiem Latvijā. Veicot dažādus eksperimentus, pārliecinājāmies, ka šīs iekārtas ir piemērotas arī Latvijas teritorijā.
Kā pierādījums mūsu atklātajai patiesībai ir fakts, ka jau vairāku gadu garumā saules kolektori un saules baterijas lēnām, bet droši ienāk Latvijas ainavā. Arvien vairāk uz māju jumtiem, pie ēku fasādēm vai pļavās mēs redzam šīs iekārtas, saules kolektorus, kas ražo siltumenerģiju, un saules baterijas, kas ražo elektrību.
Salīdzinoši zemāko izmaksu dēļ visizplatītākie ir saules kolektori, ar kuru palīdzību var iegūt karstu ūdeni, samazināt apkures izdevumus, sildīt baseinus un iegūt siltumenerģiju visur, kur tā nepieciešama. Šīs iekārtas sevi ir pierādījušas kā efektīvas un lieliski darbojas arī vēl vairāk uz ziemeļiem, kā atrodas Latvija. Zinot klienta vēlmes, var plānot un izveidot sistēmu, kas ūdens sildīšanai nepieciešamo enerģijas patēriņu vienam gadam samazina līdz pat 70%. Ja iekārtas tiek plānotas arī apkures sistēmas atbalstam, tad enerģijas patēriņu var samazināt līdz 30% gadā.
Saules baterijas ir mazāk sastopamas, bet tas skaidrojams ar to dārgākajām izmaksām un nesakārtoto likumdošanu, kas ir saistīta ar elektrības ražošanu mājsaimniecībām. 2013. gadā tikai veikti grozījumi "Elektroenerģijas tirgus likumā", kas beidzot ieviesa tā saucamo "neto" uzskaiti mājsaimniecībām. Šī norēķinu sistēma paredz, ka saules bateriju īpašnieks elektrību, ko saražo viņa īpašumā esošā sistēma un kuru pats nav spējis iztērēt, var nodot Latvijas publiskajā elektrotīklā (AS "Sadales tīkli") un to izmantot vēlāk, kad tā ir nepieciešama. Tādējādi ir iespējams ievērojami samazināt elektrības izmaksas. Ja saules bateriju saražoto spēj iztērēt uzreiz mājās, pirms "skaitītāja", tad ekonomē pilnu elektrības cenu un tā nav jāpērk no piegādātāja. Savukārt nodoto elektrību var pēc tam pirkt, par to samaksājot obligātā iepirkuma komponentes un elektrības piegādes tarifu. Elektrības ražošanas izmaksas, kas sastāda nedaudz vairāk nekā 30% no elektrības kopējās cenas, klientam nav vairs jāmaksā.
Visur un vienmēr pirmais jautājums parasti ir, kad tas viss atmaksāsies? Uz šo jautājumu atbildēt ir samērā vienkārši: "Tas notiks ilgtermiņā." "Ilgtermiņa" garums ir atkarīgs no uzstādītās iekārtas, aizstātā energoresursa un patēriņa, kā arī investēto līdzekļu izcelsmes. Visi nopietni ieguldījumi, kas saistīti ar enerģijas iegūšanu, vienmēr ir saistīti ar ilgiem kalpošanas laikiem un tie atmaksājas ilgā laika posmā. Tie parasti ir vairāki gadi. Situācijā, kad klientam ir brīvie līdzekļi, kurus viņš var investēt un tiem nav jāapput termiņnoguldījumā bankā, tie nes vairākas reizes lielāku peļņu nekā banku dividendes šodien. Vidēji saules kolektoru vai saules bateriju sistēma var nest peļņu no 6 līdz 25% gadā, kas, salīdzinot ar depozītu likmēm, ir ļoti laba peļņa, lai neteiktu vairāk. No šīs peļņas nav jāmaksā nodokļi, nekas fiziski nav jādara, jo saules sistēmas strādā automātiski. Vienīgais ir jāveic to regulāra apkope (vismaz reizi gadā), lai darbošanās laiks būtu maksimāls un iegūtās bezmaksas enerģija daudzums lielāks.
Kā uzņēmums, kurš zina, kā rodas enerģija, cik tā maksā, kā to piegādā un kā to ekonomēt, varam garantēt vislietderīgāko Jūsu līdzekļu tērēšanu, risinot Jūsu uzstādīto uzdevumu.
SIA "Talsu Bio-Enerģija"
E-pasts: bio@bioen.lv