abc.lv skaitļos

Lietotāji online36
Aktīvie uzņēmumi24941
Nozares raksti1122
Ekspertu atbildes3041
Projektēšanas gaita ar REVIZTO – projektēšanas biroja LUDVIGS veiksmes stāsts : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Projektēšanas gaita ar REVIZTO – projektēšanas biroja LUDVIGS veiksmes stāsts

Projektēšanas gaita ar REVIZTO – projektēšanas biroja LUDVIGS veiksmes stāsts
Foto: Foto: Pixabay.com

Īss izklāsts par programmatūras lietojumu objektā "BIOR", Lejupes iela 1c, Rīga. Projektēšanas gaita. BIM projekta komunikācija ar pasūtītāju, kā arī BIM uzbūve. Programmatūra: InfoEra Latvia.

Par projektēšanas biroju Ludvigs
Projektēšanas birojs Ludvigs arhitekta Ludviga Saprovska vadībā tika dibināts tālajā 1991. gadā, līdz ar Latvijas Republikas proklamēšanas gadu. Birojs ir uzsācis savu darbību tādiem ar objektiem kā "Mūsa Motors administratīvā ēka" Rīgā, "J. Daliņa stadions" Valmierā, "Trīsplūsmu vidusskolu Žlobinā", Baltkrievijā u.c. tikpat nozīmīgiem projektiem mūsu birojā. Katrs projekts, neatkarīgi no tā apjoma, mums ir svarīgs, jo projektēts, pirmkārt, tiek cilvēkiem, ņemot vērā visus aspektus – vai tā būtu inženierbūve, noliktava-rūpnīca, publiska ēka, privātmāja vai māja tavam mīlulim.

Realizētie projekti
Elektronisko sakaru tīkla konteinera teritorijas sadaļas izstrāde; fasādes dekoratīvās apdares būvprojekta izstrāde. 2019.–2020.
Granulu ražotne; katlumāja. 2019.–2020.
Vienģimenes dzīvojamā ēka. 2019.
Šķeldas skaidu bērtņu pārbūve. Baļķu apstrādes līnijas pārbūve. Gatavās produkcijas pakotavu piebūves. 2017.–2018.
Dzīvojamās ēkas renovācija. 2017.–2020.
Biroja ēkas pagalma fasāžu punktu mākoņa uzmērījums. 2019.
Biroja ēkas jaunbūves un laboratorijas ēkas saimniecības telpu grupas pārbūves tehniskā projekta izstrāde un autoruzraudzība. 2018.–2019.
Biroja ēkas jaunbūves un laboratorijas ēkas saimniecības telpu grupas pārbūves tehniskā projekta izstrāde un autoruzraudzība. 2017.
LASITA MAJA dwelling. 2017.
Specializēta termināļa graudu kravu pārkraušanai un uzglabāšanai Ventspils Brīvostā modernizācija un paplašināšana. 2017.
Green Academy. 2016.
Esošās noliktavas ēkas uzmērījums (PM – punktu mākonis). 2017.
Kokskaidu granulu ražotne. 2013.
Tehniskās novērošanas punkti. 2008.–2012.
TELE2 GSM tīkla izveide: biroja, datu centra un tehnoloģiskās telpas, torņi un bāzes stacijas. 1996.–2010.
Digitālais rīks zemes masu aprēķiniem. 2017.
Administratīvās ēkas ar veikalu-salonu rekonstrukcija. 2014.
Detālplānojums "Zirņu Sala". 2007.–procesā.
Daudzlīmeņu savienojums starp Stacijas laukumu un Rīgas Starptautisko Autoostu. ---
Studentu viesnīcas rekonstrukcija, izbūvējot administratīvās un veselības centra telpas. 2009.
Daudzdzīvokļu dzīvojamā ēka. 2004.–2005.
Tallinas ielas bērnudārzs.
J. Daliņa stadions Valmierā 1992.–1993.
Valmieras J. Daliņa stadiona viesnīcas ēkas rekonstrukcija. 2008.
Daudzfunkcionāls biroju un daudzfunkcionāls ēku komplekss. 2011.
Daudzstāvu autosstāvvieta Prāgas ielā 2. 1998.–1999.

Kāpēc REVIZTO?
Projekti ir sarežģītāki, komandas ir lielākas, un termiņi ir īsāki. Panākot, lai visas iesaistītās puses saprotas viena ar otru pēc iespējas ātrāk, projekta dzīves ciklā var palīdzēt palielināt efektivitāti, samazināt izmaksas un radīt savstarpējas sadarbības kultūru. 

Arhitektiem: Revizto ļauj arhitektiem viegli veikt projektēšanas apskati, 2D zīmējumu pārbaudi, koordinēšanu un modeļa kvalitātes kontroli no centralizētās lietotājiem draudzīgās platformas. Izmantojot integrētās sadarbības platformu, arhitekti var samazināt neprecīzu informācijas apmaiņu un novērst iespējamās cilvēku kļūdas.

Būvniekiem: komunicēt efektīvi būvniecības laikā ir milzīgs izaicinājums, sākot jau ar pirmsbūvniecības fāzi. Izmantojot integrēto sadarbības platformu, iesaistītās puses var aizmirst par komunikācijas problēmām, kas saistītas ar slikti noorganizētām sadarbības tikšanām. Izmantojot Revizto platformu būvlaukumā, to lietotājiem nebūs jāuztraucas par sarežģītu programmas struktūru un nebūs ilgi jāmeklē projekta informācija. Revizto maksimizē projekta grafiku visā būvniecības fāzē, ļaujot komandām virtuāli būvēt un skatīt visus projekta datus vienā platformā, vienlaikus centralizējot komunikāciju par projektu vienā vietā.

Inženiertīklu projektētājiem: Revizto ļauj inženiertīklu projektētājiem ērti izvietot ēku sistēmas pieejamā, centralizētā modelī, savienojot informāciju starp dažādiem šo sistēmu izvietotājiem un projektētājiem.

Pasūtītājiem: Ar Revizto lietotājiem ērti saprotamo darbavirsmu pasūtītajiem ar visu līmeņu tehniskajām zināšanām nebūs problēmas integrēties projekta komunikācijas platformā. Kā centralizēts, vienots patiesības avots visām iesaistītajām pusēm, pasūtītāji var iegūt piekļuvi sekot līdz projekta gaitai, visā projekta dzīves ciklā.

Kāpēc REVIZTO?
Uzstādījums ir BIM. BIM projektēšana ir specifiska ar tās programmnodrošinājuma veidu un komunikācijas starp informāciju un modeli. Svarīgi ir, lai pasūtītājs ir klāt projekta izstrādē un seko līdzi notiekošajam. Komentāru izteikšana pie šāda tipa projekta nebija izteiktākais. Šeit svarīgi ir pasūtītājam saprast, kā tas viss izskatīsies, cik izmaksās un pasniegt to tālāk bez liekiem laika patēriņiem – veicot atsevišķu 3D vidi, kas projektēšanas gaitā nav racionāli. REVIZTO – pasūtītājam gan attālināti, gan tikšanās laikā ir iespēja projektu izskatīt.

Komunikāciju ar pasūtītāju caur BIM izstrādes programmu (vai tā būtu REVIT, ArchiCAD, Tekla u.c.) nebūtu vēlama.

Autors: Revizto_1
Autors: Revizto_1

Projekta BIM uzbūve: par BIM shēmu birojā. Strādājam caur VPN uz galveno failu, kurš atrodas uz mūsu servera. Pieslēdzoties varam atjaunināt informāciju no vietējā faila. Jau no atjaunotā faila augšupielāde tiek veikta uz REVIZTO, kuram tad pasūtītājs tiek klāt. Sanāca sadarboties arī ar Schueco jeb Schueco programmu spraudņiem. Vitrīnas, logi un durvis tika importēti modelī caur šo spraudni no Schueco pārstāvjiem Latvijā. Blakus BIM ir NURB, code un CAD. Šajā projektā vismaz 35% no visa. Specifisku produkta risinājumu, kā arī individuālas detalizācijas vajadzībām. Tika izmantoti ari citi 3D rīki, programmatūras dzinēji, lai nodotu grafisko informāciju pasūtītājam. (Realtime raytrace engine "UnrealEngine").

Autors: Revizto_2
Autors: Revizto_2

BIM REVIT – G.K. Būvkonstrukciju birojs – BK daļa – apjomi; RigaPro – AVK, UKT; Ābeles inženieru birojs – EL, EST;
Projektēšanas birojs Ludvigs – arhitektūras daļa – starpsienas, jumta elementi, logi, durvis jeb viss ailu aizpildījums, siltinājums, daļēji arī detalizācija, grīdas, griesti. Visi galvenie arhitektūras elementi.

Laika apsvēruma, kā arī precizitātes dēļ, kur REVIT mūs mazliet pievīla, ir tieši interjera apdare, kas, protams, ir pieejama un iespējama, bet aprēķinos kļūdaina pie kompleksām virsmām. Izstrādājot, lai būtu pareiza apjomos – grafiski nepareiza. BIM tiešā programmatūra tika lietota arhitektūras kopējiem apjomiem, bet ne detalizācijā (selektīvi). Pie atsevišķām sistēmām un apdares elementiem strādājām ar NURB, algoritmiem ar "raķešzinātnes" precizitāti.

Objektus importējot BIM sistēmā, tiem tiek piešķirta informācija par to apjomiem, detalizāciju, nosaukumu u.c. parametriem, kuri tiem piešķir pilnvērtīgā BIM elementa statusu.

Autors: Revizto_3
Autors: Revizto_3

Tika izstrādāts ārpus BIM un pēc tam integrēts BIM – parametriskā projektēšana jeb algoritmu izstrāde, "cepšana" un ievietošana REVIT. Ar vienkāršiem elementiem, kā virsmām un to savstarpējo savienojuma vietām, izmantojot algoritmus, tika projektēta kopējā sistēma. Tiek samazināta kļūdu iespējamība, projektējot sistēmu objektā. "Izcepot" jeb algoritma ģeometriju pārveidojot par reālu ģeometrisku objektu (mēdzu to saukt par "metaģeometriju"), importējam REVIT, piešķirot tādas pašas īpašības kā pārējiem objektiem.

Mainīgums jeb stāvokļa izmaiņas fasādē. Fasādes slēģiem tiek izmantots algoritms, kurā mēs norādām tā pozīciju, piemēram, visi atvērti, visi aizvērti vai arī atvērums no līdz un ar "random seed" palīdzību tiek atvērti atvērumi vairāk vai mazāk, piešķirot fasādei simulētu ieskatu, kā izskatīsies un funkcionēs, kad to izmantos cilvēks.

Kopsavilkumā par NURB un BIM – salīdzināt var kā zinātni ar būvniecību, abi ir saistīti. NURB modelēšana un algoritmu veidošana ir zinātniska, bet BIM REVIT ir būvniecība.

Autors: Revizto_4
Autors: Revizto_4

Kopā saliekot un izeksportējot uz REVIZTO, kas ir ērti ar vienas pogas palīdzību, iegūstam šādu rezultātu. REVIT gan nav ievilkts gleznojums ar algoritmu, pārējais diezgan veiksmīgi tiek importēts. Kāpēc nav zīmējuma REVIZTO – apstājāmies pie tā, ka, materiālu definējot, REVIT ir iespējams tā caurspīdīgums kā "transparency map", bet REVIZTO šāda iespēja uz doto brīdi nebija iespējama. Apstājāmies un vizualizējām fasādes citur.

Bieži gan negadās šādas apdrukas arhitektūrā, kā arī materiāls – elastīga tekstila materiāls. Caurspīdīgums ir viens no atslēgas elementiem šajā projektā, tāpat kā apdruka – skatoties no fasādēm. Katru reizi atjaunojot modeli, bija sarežģījumi ar materiāliem. Pasūtītājam radās sākumā daudz jautājumu. Ar steigu strādājām pie citā vidē veidotas virtuālas vides. Tas ir redzams apakšējā, labās puses bildē.
Apstrādājot materiālu jau REVIZTO, iegūstam šī materiāla shematisku attēlojumu, pasūtītājam ir jāstāsta, kāds būs rezultāts. Ir jāieslēdz iztēle. Izmantojām "Realtime Raytrace" dzinējus, kuri izmanto jaunās paaudzes videokaršu mākslīgā intelekta shēmas.

Autors: Revizto_5
Autors: Revizto_5

Redzam, lai panāktu vajadzīgo efektu, mēs patērējām aptuveni vienu darba nedēļu. Neņemot vērā vēl to, ka mākslīgais apgaismojums nav definēts. REVIZTO automātiski no visām daļām tiek ievilkti materiāli un objekti ar to īpašībām. Ieskaitot mākslīgo apgaismojumu. Interjera gaismas ķermeņi sevi attēlo par visiem 100%. Ar pareizajiem lux un apgaismojumu izkliedējumu. Tas vēl ir kāds laiciņš, kas būtu jāpavada pie individuāli veidotā 3D vides objekta. Šeit ir tās galvenās atšķirības un naudas ietaupījums. Apakšējo objektu jūs varat dabūt, vismaz racionāli, tikai projekta beigās. Vidū tie būtu lieki izdevumi. Bet REVIZTO piedāvā to visās projekta stadijās. Tas ir ieguvums. Varam rēķināt 1 vai 2 darba nedēļu darbu – labākajā gadījumā. Kā arī darbs nav gluži no lētākajiem.

Autors: Revizto_6
Autors: Revizto_6

REVIZTO funkcionalitātes daļa – komentāru, piezīmju izstrāde. Projekta gaitas protokolēšana un uzdevumu nodošana. Ir vēl dažas nianses, ar kurām saskārāmies. REVIZTO intensīvāk izmantojām projekta sākuma stadijā, kad strādājām pie plāniem un kopējiem apjomiem. Kāpēc? Tāpēc, ka, projektam paliekot detalizētākam un "smagākam", to spēja pavilkt tikai tie iesaistītie dalībnieki, kuri darbojās jau REVIT vidē. Šie darbinieki komunicē jau REVIT, bet vadība gluži fiziski nevar "pacelt" vairs, jo datori lielākoties ir telefona jaudā. Tas ir jāņem vērā. Vienkārši pazuda iespēja visiem redzēt projektu. (Šo punktu pēc prezentācijas precizējām – ir iespēja nomainīt grafisko attēlojumu. Ieteikums no mūsu puses, lai zem 30fps tas tiek darīts automātiski no programmas puses).

Piezīmes ir veiktas, kad plāni bija pagriezti rasējumos citādāk. Nomainot rasējuma novietojumu, nemainās piezīmes. Tas tāds nieks, bet pateikt, kur kas bija, tagad grūti. Kas vēl ir jāuzsver – griezuma un izmēru noņemšana no tieši 3D vides REVIZTO ir ērta, efektīva, ja salīdzinām to pašu "section box" izveidi 3D projektā un efektivitāti.

Autors: Revizto_7
Autors: Revizto_7

Piemēri kolīziju un iekārtu detalizācijas fiksācijā: 

Autors: Revizto_8
Autors: Revizto_8


SECINĀJUMI  (REVIZTO) including (BIOR)

Autors: plusi
Autors: plusi

+ Ērta augšupielāde. Automātiska.
+ Nav jāveic papildus darbi, lai pasniegtu projektu.
+ Pasūtītājam projekts sasniedzams tā projektēšanas laikā.
+ Ērta projekta gaitas fiksācija, komentāru izteikšana.
+ PDF eksports.
+ Projekta 3D un rasējumu sastāva koeksistence.
+ Viegli lietojami rīki 3D vidē – griezuma izveidošana, izmēru noņemšana.


Autors: minusi
Autors: minusi

- Projektam kļūstot detalizētākam, pieejams tikai dalībniekiem ar salīdzinoši jaudīgiem datoriem.
- Pie specifiskiem materiāliem, produktiem to attēlojums neatbilst relizācijai nepieciešamajam.
- Mēdz pazust un pēc noteiktām darbībām (material editor, ilumination adjustment u.c.) atkal parādīties projekta daļas.
- Augšupielāde bieži nav pieejama servera kļūdas dēļ (augšupielādes laikā – vēlākajās projekta stadijās).


 

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu

"Alpina" produkti un krāsas iekšdarbiem: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Zīmols "Alpina" – tā ir Premium klases tirdzniecības zīme DIY klasē (Do it yourself – dari pats), piedāvājot klientiem produktus „visiem dzīves gadījumiem”: gruntis, ūdens dispersijas krāsas, alkīda/ akrila emaljas krāsas, lakas, lazūras, dekoratīvos materiālus – visu, kas var ievajadzēties meistaram mājas, dzīvokļa vai dārza mājas atjaunošanai.