Foto: Pixabay.comBīstamības dēļ slēgtā "Prisma" lielveikala Pļavniekos griestu pārseguma paneļu nestspēju varēja atjaunot mēneša laikā ar papildu stiegrojuma ievietošanu, aģentūrai LETA sacīja šī veikala būvprojekta autors, būvprojektēšanas uzņēmuma SIA "LVCT" līdzīpašnieks un galvenais būvinženieris Tālivaldis Vēsmiņš.
"Jau vasarā iesniedzām priekšlikumu, kā atjaunot un nodrošināt paneļu galu nestspēju. To varēja izdarīt, paneļu gala dobumos ievietojot papildu armatūras stiegrojumu. Tas būtu izdarāms mēneša laikā un neprasītu pārāk lielus izdevumus," sacīja Vēsmiņš.
Viņš skaidroja, ka plaisas paneļu galos radušās tādēļ, ka sijas, uz kurām balstās paneļi, nav taisnas, bet gan izliektas. "Faktiski viss paneļa gala sabrukums radies tādēļ, ka tas balstījās tikai uz divām ribām un nevarēja uzņemt bīdes spēkus. Ar sijām viss ir kārtībā, tās slodzi iztur, vajadzēja pastiprināt paneļu galus," stāstīja Vēsmiņš.
Taujāts, vai plaisas paneļos varēja izraisīt paneļu iebrukumu, Vēsmiņš norādīja, ka to varot noteikt tikai ekspertīze.
Vēsmiņš piebilda, ka būvobjekta tehniskā projekta autori nekad neprojektē pārseguma paneļus un sijas, to dara dzelzsbetona konstrukciju ražotājs, šajā gadījumā - SIA "Consolis Latvija".
LETA jau ziņoja, ka Latvijas Būvinženieru savienībai (LBS) ir nepieciešams ekspertīzes slēdziens par bīstamības dēļ slēgto "Prisma" lielveikalu Pļavniekos, lai LBS varētu izvērtēt projektā iesaistīto būvinženieru kompetenci un atbildības pakāpi.
"Patlaban no Būvniecības valsts kontroles biroja (BVKB) esam saņēmuši tikai informāciju par četriem būvinženieriem, kuri bija iesaistīti projektā. Mums trūkst paša galvenā - ēkas ekspertīzes slēdziena. Tas ir pamats, lai varētu konstatēt pieļautās kļūdas un lemt par atbildību," aģentūrai LETA sacīja LBS valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Straume. Viņš norādīja, ka LBS rakstiski ir lūgusi BVKB ekspertīzes slēdzienu, taču pagaidām atbilde nav saņemta.
Jautāts, par kurām iesaistītajām personām LBS ir saņēmusi informāciju, Straume sacīja, ka tie ir projekta autoruzraugs Māris Bērziņš, būvprojekta grupas vadītājs Tālivaldis Vēsmiņš, būvuzraugs Ansis Tūls un būvdarbu vadītājs Sergejs Periņeca. "Tiklīdz saņemsim ekspertīzes slēdzienu, uzreiz lemsim par šo cilvēku atbildības pakāpi," norādīja LBS vadītājs.
Straume piebilda, ka lielas problēmas rada tas, ka būvniecības normatīvajos aktos ir neskaidri un vispārīgi definēta procesā iesaistīto atbildība - nav skaidri pateikts, par ko atbild projektētājs, par ko - būvuzraugs, par ko - arhitekts, par ko - būvdarbu vadītājs. Tāpat nav definēta projekta pasūtītāja atbildības pakāpe.
"Jau tagad varu pateikt, ka būvinženieru atbildības izvērtēšana būs ļoti ilga un grūta - tieši šo likumdošanas nepilnību dēļ. Jau tagad skaidrs, ka katrs ar savu juristu palīdzību centīsies pierādīt, ka viņa atbildība ir tāda un tāda, bet kas cits nav šī cilvēka atbildība," skaidroja Straume.
LBS vadītājs piebilda, ka šajā projektā problēma ir tā, ka tas vairākkārt ir mainīts, tāpat ir mainījušies iesaistītie būvinženieri. "Nav pat informācijas par to, vai projekta izmaiņas ir akceptētas būvvaldē. To varēsim noskaidrot tikai tad, kad saņemsim ekspertīzes slēdzienu," sacīja Straume.
LETA jau ziņoja, ka BVKB tuvāko dienu laikā vērsīsies Latvijas Arhitektu savienībā ar lūgumu izvērtēt par "Prisma" veikala ēkas projekta īstenošanu Pļavniekos atbildīgā arhitekta pārkāpumus. BVKB Ekspertīžu nodaļas vadītājs Vadims Goremikins aģentūrai LETA skaidroja, ka konkrētais pārkāpums ir saistīts ar būtiskām izmaiņām projekta īstenošanas gaitā. "Brīdī, kad bija gatavs veikala ēkas karkass, tika veiktas izmaiņas jumta konstrukcijā, ēkai izveidojot jumtu, kura slodze pārsniedza ēkas pieļaujamo normu."
Par šādu izmaiņu apstiprināšanu, apliecinot to ar savu parakstu, atbildīgs ir arhitekts, piebilda Goremikins. Viņš arī atzīmēja, ka BVKB savu slēdzienu par pārbaudi "Prisma" ēkā jau ir nosūtījis Latvijas Būvinženieru savienībai, kam būs jālemj par būvniecības speciālistu kompetenci.
Kā ziņots, LTV7 raidījums "Ļičnoje delo", atsaucoties uz BVKB sniegto informāciju, vēstīja, ka šovasar lielveikala "Prisma Deglava" Rīgā, Saharova ielā 30, evakuācijas iemesls bija tas, ka sāka iebrukt piecas pārseguma betona plāksnes, kas katra svēra četras tonnas.
Biroja speciālisti secinājuši, ka pārkāpumi pieļauti visos ēkas būvniecības posmos, sākot ar ēkas projektēšanu un beidzot ar tās būvēšanu. BVKB izmeklēja notikušo pēc ēkas īpašnieka, uzņēmuma "Aivii centrs" aicinājuma. Pārbaude atklāja, ka Rīgas būvvaldē iesniegtais ēkas projekts un projekts, kas rezultātā tika apstiprināts, būtiski atšķīrās, turklāt uzcelts vēl pavisam kas cits. "Bija sākotnējais projekts. Bija detalizācijas projekts, bet būvēja vēl kaut kā citādāk," raidījumam stāstīja Goremikins.
Visi dokumenti par lielveikala ēku Saharova ielā 30 bija noformēti pareizi, apstiprināti ar projektētāju un būvinženieru parakstiem, informēja
raidījums.
Veikala evakuācija notika šogad 3.jūnijā, kad tika pamanītas izmaiņas lielveikala "Prisma Deglava" konstruktīvajos elementos. Pēc tam veikals tika slēgts.
Kā ziņots, "Prisma Latvija" pirms termiņa lauza telpu nomas līgumu veikalam "Prisma Deglava" Andreja Saharova ielā. Telpu nomas līguma laušanas iemesls ir BVKB lēmums, ka kopš šā gada jūnija ēku daļēji nav atļauts izmantot komercdarbības veikšanai.
Tirdzniecības centra ēku Andreja Saharova ielā 30 pirms četriem gadiem būvēja SIA "Castor Construction", ēka nodota ekspluatācijā 2012.gada oktobrī.
"Castor Construction" īpašnieki ir Jānis Milzarājs (33,33%) un Somijas pilsoņi Kimmo Kalevi Ruokomaki (33,33%) un Risto Mati Sakari Hieka (33,33%), liecina "Firmas.lv" informācija.
LETA
2016.gada 28.novembrī