Pulēta betona grīda
Betona izmantošanas iespējas grīdas segumam, nenoliedzami, ir daudzveidīgas, praktiskas un izmaksu ziņā pieejamas. Pulēšana ir ļoti sens betona virsmu apstrādes veids, kas laika gaitā ir attīstījies līdz pilnībai.
Pavirši uzmetot aci, pulēta betona grīda atgādina slīpētu koku. Tā ir ļoti gluda un izskatās kā spogulis, tomēr nav slidena. Vēl jo vairāk, pulēta betona grīda ievērojami palielina berzes pretestību. Šādu grīdu veidošanā iespējams variēt ar krāsām, ar zāģa iegriezumiem izveidot dažādus modeļus un, pirms betona pulēšanas, pat iestrādāt grīdā interesantus objektus. Pulēšanai tiek izmantotas lieljaudas betona slīpmašīnas ar dažāda smalkuma dimanta diskiem, tāpēc ir iespējams variēt ar grīdas spīduma un gluduma pakāpi. Betona grīdu uzturēšana ir ļoti vienkārša, galvenokārt pietiek vien ar putekļu izsūkšanu un uzmazgāšanu, reizi pa reizei izmantojot kādu tīrīšanas līdzekli. Iespējams ieekonomēt arī uz elektroenerģijas patēriņu, jo pulēta betona virsma ļoti labi atstaro gaismu.
Turpinot uzskaitīt betona priekšrocības, noteikti jāmin tā spēja elpot, ko nodrošina grīdas pārklājuma neesamība. Turklāt betona grīdas ir videi draudzīgas, jo nesatur ķimikālijas vai šķīdinātājus, kā arī nerada putekļus. Līdz ar to telpā ir tīrs gaiss.
Pulēšanas process
Vispirms betons tiek noslīpēts ar rupja grauda dimanta disku, kas nogludina nelielas bedres, traipus un gaišus grīdas pārklājumus. Slīpēšanu ar rupja grauda disku var atkārtot vairakkārt, trīs vai pat četras reizes, atkarībā no betona kvalitātes stāvokļa. Tādējādi grīda tiek sagatavota pulēšanai.
Pēc vairākkārtējas slīpēšanas, betons tiek pulēts, līdz nepieciešamajam spīdumam, izmantojot ļoti smalku dimanta disku. Lai iegūtu ārkārtīgi spīdīgu virsmu, profesionāļi izmanto pat 1500.graudu, turklāt smalkuma pakāpe tiek mainīta pēc nepieciešamības, ņemot vērā virsmu un noņemtā materiāla daudzumu.
Betona pulēšanai iespējama sausā un slapjā metode. Tām abām vērojamas vairākas priekšrocības, tomēr biežāk pulēšanai izmanto sauso metodi. Tā ir ātrāka, ērtāka un videi draudzīga. Slapjajā metodē tiek izmantots ūdens, kas atvēsina dimantu un likvidē slīpēšanas putekļus. Tā kā ūdens samazina berzi un darbojas kā slīdviela, pulēšanas materiāliem tiek paaugstināts izmantošanas ilgums. Tomēr, pēc slapjās metodes izmantošanas rodas liels daudzums netīras masas, ko nepieciešams notīrīt un ekoloģiski pārstrādāt. Izmantojot sauso metodi, slīpēšanas putekļi tiek automātiski savākti speciālā sistēmā, kas pieslēgta slīpmašīnai.
Lai gan lielākoties betona pulēšana ir labs risinājums, ir reizes, kad šāds grīdas apstrādes veids nav iespējams. Viļņotas virsmas, grīdas, kurām nepieciešama ļoti ietilpīga labošana, un ļoti porains betons nav piemēroti pulēšanai.
Regulāri uzkopjot, pulēta betona grīda būs spoža un spīdīga vairākus gadus, tomēr vietās, kur uzturas daudz cilvēku, piemēram, lielveikalos, grīdas spīdums ar laiku var notrulināties. Tomēr šī problēma ir risināma, jo, atkārtoti uzklājot speciālos līdzekļus, iespējams atgriezt betona spīdumu.
Foto: Decorative Concrete King/Flickr.com