Putubetons: Pielietojums un īpašības
Putubetonam, kas pieskaitāms poraino betonu klasei, piemīt tādas īpašības kā augsta stiprības un svara attiecība, kā arī zems blīvums. Tas ir mākslīgs cementa smilšu akmens, kura gaisa poras tiek iegūtas ar mehānisku uzputošanu. Putubetona izmantošana samazina gan slodzi uz konstrukciju un pamatiem, gan ražošanas un transportēšanas izmaksas salīdzinājumā ar parasto betonu.
Pastāv zināmas neskaidrības par putubetona un līdzīgu materiālu, piemēram, gāzbetona, atšķirībām. Atšķiras, piemēram, ražošanas process, jo gāzbetonā poru veidošana tiek panākta ar ķīmiskas uzpūšanas metodi – pievienojot alumīnija pulveri –, turklāt gāzbetonus ražo tikai ar autoklāvēto metodi.
Kādas ir putubetona īpašības?
Putubetonam ir unikālas, būvniecībā ļoti noderīgas īpašības, kas to būtiski atšķir no citiem materiāliem. Tajā ir augsts gaisa saturs, kas, atkarībā no ražotāja izmantotajām tehnoloģijām, var svārstīties starp 40-80%, padarot to salīdzinoši vieglu, tomēr pietiekami blīvu (blīvuma diapazons no 200 kg/m3 līdz 1600 kg/m3). Putubetonu raksturo augsta mitrumizturība – tas spēj peldēt ūdenī un nenogrimt, jo ar ūdeni piesūcas tikai ārējais slānis.
Putubetons turklāt ir ļoti noturīgs materiāls ar augstu termisko pretestību, kas nozīmē, ka to var izmantot siltumizolācijā. Ēkā, kas celta no putubetona, valdīs patīkams mikroklimats gan vasarā, gan ziemā, jo tas palīdz regulēt gaisa mitrumu telpā un ir elpojošs.
Putubetons ir lētāks nekā parastais betons, un nav toksisks – pateicoties videi draudzīgajām izejvielām, materiāls ir ekoloģiski drošs. Pozitīvos raksturlielumus papildina arī tādas īpašības kā augsta salizturība, to neietekmē mikroorganismi, neaug ne pelējums, ne sūnas; materiālam teicama skaņas izolācija, augsta ugunsdrošība, viegla apstrāde, ātra montāža, ērta transportēšana.
Pielietojums
Ņemot vērā, ka celtniecībā var izmantot gan rūpnieciski jau iepriekš sagatavotus putubetona blokus, paneļus un veidņu plātnes, gan monolīto putubetonu, tā pielietojums ir visai plašs. Regulējot smilšu, cementa, ūdens un putu procentuālo daudzumu, iegūtais materiāls ir piemērots sienu būvēšanai, jumtu un sienu siltināšanai, grīdu līdzināšanai, tāpat arī tukšumu aizpildīšana starp ķieģeļiem un caurulēm, siltumizolācijai un skaņas izolācijai, tiltu balstu veidošanā, ceļu uzturēšanā un segumu izbūvē, un citur.
Viens no visplašākajiem putubetona pielietojumiem ir cementa plātņu veidņu izgatavošana dzīvojamo ēku sienām. Šāda veida būvēs sienas būs elpojošs (tvaika caurlaidīgas) un vienlaikus arī gaisu necaurlaidīgas, tādējādi tiek veicināta labvēlīga mikroklimata izveide iekštelpās. Arī jumta seguma izolācija ir salīdzinoši izplatīts putu betona pielietojums, jo tam ir divas priekšrocības. Pirmais ieguvums ir tas, ka materiāls nodrošina augstu siltumizolācijas pakāpi. Otrs ieguvums ir tas, ka putubetonu var izmantot, lai veidotu līdzenu jumta slīpumu.
Lai arī putubetons lielākoties tiek izmantots celtniecībā un inženierbūvniecībā, to var izmantot arī dekoratīvos un mākslinieciskos nolūkos. Cita starpā šo materiālu izmanto dārza rotājumu, dekoratīvu paneļu, skulptūru un citu priekšmetu veidošanā.