Kā radās galds
Galds ir mēbele, kas sastāv no horizontālas plāksnes un trim vai vairāk kājām, taču laika gaitā tā forma ir mainījusies un dažādojusies. Tas tiek lietots virtuvē, ēdamzālē, tāpat tas var tikt lietots kā rakstāmgalds vai biroja galds.
Ja paskatāmies vēsturē, tad jāsecina, ka pirmie galdus sāka lietot senie ēģiptieši. Tās bija akmens vai metāla platformas, uz kurām novietoja dažādas lietas, lai tās nebūtu jāliek uz grīdas vai zemes. Ēdiens tika novietots lielās bļodās uz pjedestāla ēšanai. Ēģiptieši arī izmantoja dažādus nelielus galdiņus un galda spēļu laukumus.
Arī ķīnieši ļoti agri sāka lietot galdus, ko izmantoja rakstīšanai un gleznošanai. Grieķi un romieši galdus izmantoja biežāk, īpaši ēšanai, tomēr grieķi savus galdus pēc ēšanas novietoja zem gultas, jo tie bija zemi. Galdi tika veidoti no marmora vai koka ar metālu (parasti ar bronzas vai sudraba sakausējuma). Vēlāk sāka veidot lielākus taisnstūrveida galdus no atsevišķām platformām un balstiem. Romieši arī sāka veidot lielus, pusapaļus galdus.
Galda vēsturi raksaturo dažādi formas un materiāla eksperimenti. Dažus no materiāliem kādreiz uzskatīja par neiespējamiem galda izveidošanai, piemēram, stiklu vai plastmasu, tomēr pēdējos gados arī tādi galdi tiek radīti un izmantoti, kā arī tiek meklētas aizvien jaunas formas un oriģināli risinājumi.
Ilze Mežniece