Remontdarbu izmaksas: ar ko jārēķinās, ja mājoklī radusies "avārijas" situācija
Tavas mājas ir Tava pils, tāpēc, lai mājoklī justos labi un droši, tam jābūt ja ne perfektā, tad vismaz ļoti labā stāvoklī gan. Taču, kā jau tas dzīvē mēdz notikt, arī mājās un dzīvokļos mēdz uzrasties virkne dažādu pavisam neparedzamu problēmu, ar kurām steidzami jātiek galā. Applūduši griesti kaimiņu "attapības" dēļ, pēkšņi saplīsis boilers, zagļu vai huligānu apskādētas durvis, ķirmju sagrauztas mēbeles un grīda – tās ir vien dažas no situācijām, kas pavisam pēkšņi var uzklupt ikvienam no mums. Kā ar tām tikt galā un kādas solās būt aptuvenās remontdarbu cenas katrā no situācijām? Lasi tālāk un noskaidro!
Sabojāts grīdas segums
Grīda ir viena no tām ikvienas mājas un dzīvokļa sastāvdaļām, kas nolietojas gluži dabiski, taču ar dažādām neveiklām darbībām to iespējams sabojāt pāris sekunžu laikā. Tā, piemēram, lamināts nepiedos, ja uz tā tiks nomesta kāda smagāka mēbele, savukārt mēbeļu pārbīdīšana uz lamināta, parketa un koka dēļu grīdas var atstāt neizdzēšamas pēdas, savukārt linoleju šādā veidā iespējams uzplēst.
Taču, ja šādās situācijās bojājumi ir vairāk vai mazāk vizuāli, tad, piemēram, pēkšņa boilera vai ūdensvada plīšana, kā rezultātā Tava grīda tiek sabojāta daudz pamatīgāk, jau prasa ievērojami nopietnākus darbus un arī izdevumus, lai ar visu tiktu kārtībā.
Pirmkārt, būs nepieciešams veikt grīdas seguma demontāžu, kas aptuveni 20 kvadrātmetrus lielā telpā var izmaksāt pat 200 un vairāk eiro (būvniecības izmaksas uz 1 m2 var pārsniegt pat 10 eiro), bet jaunas grīdas ieklāšana praktiski vienmēr izmaksā vēl nedaudz vairāk; izmaksas, protams, atkarīgas arī no tā, kāds segums tiek izvēlēts, jo linoleja ieklāšana būs lētāka nekā koka grīdas ieklāšana; lamināta ieklāšanas un remonta izmaksas uz 1m2 savukārt parasti ir kaut kur pa vidu jau pieminētajiem segumiem.
Un tās vēl nav viss, jo bez ieklāšanas darbiem jāparūpējas arī par pašu segumu. Linoleja cena un lamināta cena, kā arī parketa cenas ir visai atšķirīgas atkarībā no tā, kādas kvalitātes un dizaina segums tiek izvēlēts, un tas pats attiecas arī uz grīdas dēļu cenām. Klāt pieplusojot arī grīdlīstes un to uzstādīšanu, lielākas telpas grīdas seguma pilnīga nomaiņa var nozīmēt izdevumus pat vairāku tūkstošu eiro apmērā!
Kā no tā izvairīties?
Vienmēr seko līdzi, lai boilers, stāvvads, virtuvē, tualetē un vannas istabā esošie krāni, kā arī radiatori būtu perfektā darba kārtībā. Savukārt pret kaimiņu radītām noplūdēm pasargāt savu dzīvokli ir praktiski neiespējami, tāpēc, ja vien Tev nebūs vai nu ļoti godprātīgi kaimiņi vai apdrošināšanas polise, šādā situācijā nāksies vien visai plaši pavērt maciņu.
Foto: Foto: Pixabay.com; autors: apludusi_griesti
Applūduši griesti
Šī nu ir tā problēma, pie kuras vainojami var būt tikai un vienīgi Tavi augšējie kaimiņi (protams, ja vien Tev nav vismaz divstāvīga privātmāja). Ar kādiem izdevumiem jārēķinās šādās situācijās?
Ja noplūde bijusi salīdzinoši neliela, cauri sveikā iespējams tikt, 2 līdz 3 nedēļas ļaujot griestiem un sienām nožūt, pēc tam notīrot radušos plankumus un virsmu apstrādājot ar kādu no pretsēnīšu līdzekļiem. Pēc tam savukārt var tikt veikta sienu un griestu apdare – gruntēšana un reģipša špaktelēšana, kā arī griestu krāsošana un sienu krāsošana/ tapešu līmēšana.
Savukārt, ja applūde bijusi pamatīga un reģipsis ir deformēts, griestu remonts būs daudz komplicētāks, kas attiecīgi paaugstinās arī remontdarbu izmaksas. Papildus jau pieminētajām darbībām, vajadzēs arī noņemt bojātās reģipša plāksnes un uzlikt jaunas; reģipša griestu montāža mēdz izmaksāt, sākot no 10 un beidzot ar 30 un pat vairāk eiro par kvadrātmetru (cena atkarīga no tā, cik pakāpēs reģipša griesti tiek uzstādīti un kāds ir reģipša griestu dizains). Arī griestu špaktelēšana izmaksā savus 5 līdz 10 eiro par kvadrātmetru, un, ja reģipsis bijis stiprināts pie koka profiliem, ļoti iespējams, ka nomainīt vajadzēs arī tos, un vēl jāņem vērā arī reģipša cena.
Vēl izdevumus var sastādīt bojātas griestu karnīzes, kā arī griestu lampas un lustras, kas pēc pamatīgas applūšanas var arī nestrādāt; tāpat jāpārbauda arī elektroinstalācija, lai pēcāk nerastos vēl lielākas problēmas. Bojātu sienu gadījumā jāveic arī sienu špaktelēšana un reģipša šuvju špaktelēšana, reģipša sienas montāža, krāsošana, tapešu līmēšana vai flīzēšana u.c. darbības, kas dzīvokļa remonta izmaksas būtiski palielina; vērā jāņem arī materiālu, piemēram, tapešu, cenas. Līdz ar to arī applūduši griesti maciņā var iecirst pamatīgu robu, un dzīvokļa remonta tāme var būt rakstāma ar četriem cipariem.
Kā no tā izvairīties?
Būtībā vienīgā opcija, kas kaut nedaudz var samazināt izmaksas, ja radīsies pamatīga kaimiņu radīta noplūde – koka profilu vietā izvēlēties metāla profilus. Viss pārējais jau ir atkarīgs no Taviem kaimiņiem, un, kā jau pieminējām iepriekš – apdrošināšanas polises.
Foto: Foto: Pixabay.com; autors: bojatas_durvis
Bojātas durvis
Arī bojātas durvis visbiežāk ir nevis kāda neuzmanības kļūda, bet citu cilvēku darbības rezultāts; visbiežāk par sabojātām durvīm "parūpējas" garnadži, taču netrūkst arī gluži vienkārši ne visai gudri cilvēki, kuriem patīk pabojāt citu cilvēku īpašumu.
Durvju remonts lielākoties veikts netiek (izņemot situācijas, kad bojāts ir tikai durvju kliņķis vai slēdzene) – vai nu nākas sadzīvot ar vizuāli nepievilcīgām durvīm, vai jāveic to nomaiņa. Izdevumu pozīcijas, veicot durvju maiņu, lielos vilcienos ir divas – pirmkārt, jāiegādājas jaunas durvis (kā arī jāparūpējas par to piegādi līdz mājām), un, otrkārt, jāveic veco durvju demontāža un jauno durvju montāža.
Durvju cenas svārstās ļoti plašā amplitūdā atkarībā no izvēlētā materiāla, drošības līmeņa un izskata – vienkāršākās durvis var atrast pat zem 50 eiro, bet augstākās klases ārdurvis izmaksās pat vairāk nekā desmit reizes dārgāk. Savukārt remontdarbu izmaksas pieplusos vēl apmēram 100 eiro – piemēram, jaunu dzelzs durvju ielikšana maksā aptuveni 60 līdz 80 eiro, bet vēl no dažiem desmitiem eiro var nākties šķirties, lai tiktu veikta iepriekšējo durvju demontāža.
Kā no tā izvairīties?
Pats galvenais priekšnoteikums – vienmēr izvēlies maksimāli drošas ārdurvis no dzelzs, jo tās ne tikai ir pasargātas pret dažādiem bojājumiem, bet arī būtiski uzlabo drošības līmeni mājoklī. Ietaupīt nevajadzētu arī uz citiem drošības elementiem, tostarp – labu slēdzeni un signalizāciju.
Saplīsis boilers
Skanēs visai banāli, taču, kā jau jebkas uz šīs zemes, arī elektrotehnika nav mūžīga, tāpēc ir tikai normāli, ka laiku pa laikam elektroierīces beidz kalpot, un nepieciešams vai nu to remonts, vai nomaiņa. Taču, ja darboties atsacījies, piemēram, putekļusūcējs, skāde ir daudz mazāka nekā gadījumos, kad vairāk vai mazāk pēkšņi no ierindas iziet boilers, jo tam komplektā nereti mēdz nākt arī pamatīga dzīvokļa vai mājas applūšana, kas var rezultēties arī kaimiņu appludināšanā.
Par to, kādas problēmas var radīt applūšana gan pašiem, gan kaimiņiem, jau runājām, taču ar kādām papildus izmaksām jārēķinās gadījumos, kad boilers ir saplīsis vai nedarbojas, kā nākas?
Opcijas ir divas – vai nu to remontēt, vai arī iegādāties jaunu. Visbiežāk boileri nākas "uzfrišināt", ja tā sildelements ir apkaļķojies – šādās situācijās elektroenerģijas patēriņš ir krietni vien lielāks nekā tad, ja tas ir pavisam jauns. Sildelementu nomainīt vari arī pats, ja vien esi pietiekami zinošs un tā saucamais dari pats remonts Tevi uzrunā; tādā gadījumā nepieciešamo informāciju vari atrast šajā rakstā, ko sagatavojis portāls "Varu Pats". Otrs variants – uzticēt to izdarīt meistaram, taču tādā gadījumā papildus sildelementa iegādei izdevumus radīs arī meistara tāme.
Savukārt, ja boilers sabojāts neatgriezeniski, nāksies vien iegādāties jaunu, kas izmaksās 50 līdz 300 vai pat vairāk eiro (protams, rēķinot ļoti rupji, jo cena krasi mainās atkarībā no boilera tilpuma, ražotāja, jaudas un citiem parametriem); tāpat vajadzēs veikt tā uzstādīšanu, savukārt, ja būsi iegādājies boileri, kas izmēra un/ vai stiprinājumu ziņā atšķiras no iepriekšējā, var būt nepieciešami arī nelieli vannas istabas remontdarbi, kā piemēram, sienu apdare, flīzēšanas darbi vai rozetes montāža.
Kā no tā izvairīties?
Lai boilers kalpotu pēc iespējas ilgāk, jāveic regulāra tā apkope un diagnostika, un nepieciešamības gadījumā nepieciešams nomainīt boilera sildelementu.
Termītu un ķirmju radīti zaudējumi
Liels cinītis gāž lielu vezumu – to iespējams attiecināt uz termītu un ķirmju radītajiem zaudējumiem. Pasaulē kopumā ir aptuveni 4000 termītu sugu, un ~10% no tām ir kaitēkļi, kas nodara būtisku kaitējumu mājas konstrukcijām un mēbelēm. Taču Latvijā līdzīgi "strādā" arī ķirmji, kuriem ļoti patīk mitra un silta vide un koku sugas, kas bagātas ar cukuru, piemēram, kļavas un bērzi.
Cīnīties ar ķirmjiem var, koksni impregnējot, savukārt, ja mēbeles vai mājas konstrukcijas jau sagrauztas, izmantot iespējams ožamo spirtu vai terpentīnu, iesmidzinot to alās. Savukārt, lai noslēptu radušos caurumus, var tikt izmantota speciāla špakteļmasa, taču vienmēr jārēķinās, ka, ja ķirmji no kādas mēbeles tiks aizdzīti, tie meklēs jaunu koksnes avotu, kurā baroties, tāpēc rūpīgi jāapdomā, vai attiecīgā mēbele ir pietiekami vērta, lai no tās gluži vienkārši neatvadītos.
Savukārt, ja pamatīgi bojāta logu apdare, iekšējās apdares dēļi vai sienu iekšējās apdares materiāli, galvassāpes (un remontdarbu izmaksas) jau būs krietni vien lielākas. Piemēram, lugu aiļu apdare ar reģipsi jeb logu aiļu iekšējā apdare mēdz izmaksāt 5 līdz 10 eiro par katru metru.
Kā no tā izvairīties?
Parūpējies, lai mājās būtu atbilstoša gaisa temperatūra un mitrums, lai ķirmjiem tajā nepatiktu uzturēties, savukārt, tiklīdz radušās aizdomas par ķirmju klātbūtni, ņem talkā iepriekš minētos padomus. Detalizētāk ar ķirmjiem un to, kā ar tiem cīnīties, vari uzzināt šajā rakstā.
Apkures sistēmu bojājumi
Nupat kā sākusies apkures sezona, un paralēli augstākam komfortam tas nozīmē arī situācijas, kad pieviļ apkures sistēmas, radot jau vairākkārt pieminētās ūdens noplūdes. Iemesli var būt vairāki, taču viens no populārākajiem ir neatbilstoši radiatori, proti, tie pēc apkures sezonas tiek iztukšoti un sāk rūsēt, bet, sākoties nākamajai apkures sezonai, radiatori vairs neiztur spiedienu un gluži vienkārši pārplīst.
Arī šādās situācijās lielākos zaudējumus rada tieši noplūdes radītie defekti, taču pie rēķina nāksies pieskaitīt arī izmaksas par pašiem radiatoriem un radiatoru maiņas cenu, un tas viss kopā parasti izmaksā 1000 vai pat vairāk eiro.
Kā no tā izvairīties?
Ja apkures sistēma sastāv no vairākus desmitus gadus vecām caurulēm un radiatoriem, to stāvoklis regulāri jāpārbauda un nepieciešamības gadījumā jānomaina; šo darbu noteikti vajadzētu uzticēt pieredzējušiem profesionāļiem. Savukārt, ilgstoši dodoties prom no mājām, ūdens padeves krānus vajadzētu aizgriezt, lai cauruļvada plīsuma gadījumā netiktu appludināts gan pašu, gan kaimiņu dzīvoklis.
Elektroinstalācijas radīti zaudējumi
Ar elektrību un līdz ar to arī elektroinstalāciju joki ir mazi – novecojusi vai nekvalitatīva elektroinstalācija var sabojāt elektroierīces un izraisīt ugunsgrēkus (gandrīz trešdaļa ugunsgrēku Latvijā notiek tieši šī iemesla dēļ), tāpēc tās nomaiņa ir obligāta, taču, atšķirībā no virknes citu darbu, elektroinstalācijas darbi var tikt uzticēti tikai un vienīgi profesionālim.
Iemesli, kāpēc elektroinstalācija var būt nekvalitatīva, var būt vairāki – tā var būt novecojusi; elektroinstalācija veikta, izmantojot nekvalitatīvus materiālus un plānojumu; regulāri tiek radīta pārslodze; drošinātāji vai vadi nav atbilstoši nepieciešamajai jaudai.
Kādas ir elektromontāžas darbu cenas? Tas atkarīgs no ļoti daudziem faktoriem, sākot ar telpu skaitu un platību un beidzot ar izvēlētajiem slēdžiem un rozetēm, tāpēc cena var variēt no vairākiem simtiem līdz pat vairākiem tūkstošiem eiro.
Papildus darbs būs jāiegulda arī pēc elektroinstalācijas nomaiņas, proti, jāveic kosmētiskais remonts, līdz ar to tāmi ietekmēs arī tādi faktori kā būvdarbu izmaksas, reģipša cenas, izvēlētais dekoratīvais apmetums iekštelpām, remonta izmaksas un daudz kas cits.
Kā no tā izvairīties?
Regulāri (ideālajā gadījumā – reizi gadā) atlicini nelielu naudas summu un pasauc ciemos profesionālu elektriķi, kurš spēs novērtēt elektroinstalācijas kvalitāti un pašreizējo stāvokli, kā arī diagnosticēt problēmas un ieteikt atbilstošākos risinājumus, ja tādi būs nepieciešami.
Foto: Foto: Pixabay.com; autors: remontdarbu_izmaksas_8
Vai palīdzēt var arī dažus eiro liels ikmēneša maksājums? Jā, var!
Ja neesi uz Jūs ar apdrošināšanas pakalpojumiem, droši vien augstāk uzdotā jautājuma būtību saprati uzreiz, proti, runa ir par mājokļa apdrošināšanas polises iegādi. Aptuvenā polises summa ir atkarīga no mājokļa platības, tipa, atrašanās vietas, mājas celšanas gada, izvēlētajiem segumiem un citiem apstākļiem, taču lielākoties mēneša griezumā šķirties nāksies no 3 līdz 10 eiro, tāpēc atrunas par to, ka apdrošināšanas polise ir dārga, nestrādās.
Savukārt, ja polises cenu salīdzinām ar katru no pieminētajām likstām, ir iespējams secināt, ka, vienu reizi saskaroties ar, piemēram, dzīvokļa applūšanu, apdrošināšanas polise sevi būs atpelnījusi uz daudziem gadiem, bet, ja nekādas likstas neatgadīsies, ko arī novēlam, apdrošināšanas polise sniegs sirdsmieru, ka problēmu gadījumā nenāksies šķirties no saviem iekrājumiem vai meklēt iespējas naudu aizņemties, lai spētu segt celtniecības darbu un remontdarbu izmaksas.
Ja vēlies atrast savam mājoklim piemērotu apdrošināšanas risinājumu, ieskaties IIZI.lv un uzzināsi, kādi piedāvājumi un kādā cenu amplitūdā Tev pieejami!