Rēzeknē atklās renovēto Zaļo sinagogu
Piektdien, 22.janvārī, plkst.14.00 Rēzeknē, Krāslavas ielā 5, svinīgi tiks atklāta Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) finanšu instrumenta atbalstītā projekta gaitā renovētā Zaļā sinagoga, aģentūru LETA informēja Rēzeknes pilsētas pašvaldībā.
Rēzeknes Zaļā sinagoga, kas vairākus gadus bija kritiskā stāvoklī, ir viens no vēsturiski nozīmīgākajiem pilsētas kultūras pieminekļiem. Tā uzcelta 19.gadsimtā un kalpojusi dažādiem mērķiem, kā arī laika gaitā ēka vairākas reizes tikusi atjaunota, bet pēdējie darbi norisinājās 20.gadsimta 70.gados. Kopš tā laika Zaļā sinagoga vairs netika pienācīgi izmantota un uzturēta, tāpēc 1990.gadā tika slēgta avārijas stāvokļa dēļ.
Zaļā sinagoga ir vienīgā koka sinagoga Latvijā, kas gandrīz bez būtiskiem pārveidojumiem saglabājusies līdz mūsdienām, tāpēc, veicot restaurācijas darbus, liela uzmanība tika pievērsta tam, lai saglabātu ēkas vēsturisko tēlu un identitāti.
Sinagogas atklāšanas pasākumā būs iespēja arī nobaudīt ebreju tradicionālās virtuves gardumus un sasildīties ar karstu tēju. Īpašu noskaņu pasākumā radīs dažādi muzikālie priekšnesumi. Gan atklāšanas pasākumā, gan atvērto durvju dienā, 23.janvārī, interesenti tiks iepazīstināti ar Zaļās sinagogas vēsturi, projekta norisi un ekspozīciju.
Projektu "Rēzeknes Zaļās sinagogas restaurācija, iekļaujot koka arhitektūras mantojuma centra un ekspozīcijas par ebreju kultūras mantojuma izveidi" Rēzeknes pilsētas dome realizējusi kopā ar partneriem - profesionālo skolu "Sam Eyde" (Norvēģija), Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolu un Rēzeknes tehnikumu (iepriekš Austrumlatgales Profesionālā vidusskola).
Projekta autors - SIA "Arhitektoniskās izpētes grupa", arhitekts - Artūrs Lapiņš, restaurācijas darbus veica SIA "Inteco Wood", būvuzraudzību nodrošināja SIA "RS Property". Ekspozīcijas dizainu veidoja dizaina birojs "H2E", satura koncepciju izstrādāja un darbus koordinēja domnīca "Creative Museum".
Projekts "Rēzeknes Zaļās sinagogas restaurācija, iekļaujot koka arhitektūras mantojuma centra un ekspozīcijas par ebreju kultūras mantojuma izveidi" līdzfinansēts no EEZ finanšu instrumenta programmas "Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana". Tā kopējie plānotie izdevumi ir 711 437 eiro, no kuriem 95% (675 865 eiro) ir atbalsta summa (85% - EEZ finanšu instruments, 15% - valsts budžeta līdzfinansējums), bet 5% - līdzfinansējuma saņēmēja finansējums.
LETA
Foto: Rēzeknes pašvaldības arhīvs