abc.lv skaitļos

Lietotāji online26
Aktīvie uzņēmumi27387
Nozares raksti2374
Ekspertu atbildes3041
Rezervēti aptuveni 80% no daudzdzīvokļu māju atjaunošanai paredzētajiem līdzekļiem : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Rezervēti aptuveni 80% no daudzdzīvokļu māju atjaunošanai paredzētajiem līdzekļiem

Rezervēti aptuveni 80% no daudzdzīvokļu māju atjaunošanai paredzētajiem līdzekļiem

Rīga, 29.aug., LETA. Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas valsts atbalsta programmā kopš tās sākuma 2016. gada martā līdz šim visā Latvijā ir iesniegti 568 projektu pieteikumi, kuros kopējā grantos (dāvinājumā) piešķiramā summa pārsniedz jau 120 miljonus eiro, tādējādi jau ir rezervēti aptuveni 80% no kopējā grantiem pieejamā finansējuma apjoma, aģentūru LETA informēja "Attīstības finanšu institūcija "Altum" ("Altum"). 

Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas valsts atbalsta programmu īsteno "Altum" ar Eiropas Savienības (ES) fondu līdzfinansējumu. Līdz šim visaktīvāk programmā projektus mājokļu atjaunošanai ir iesnieguši Rīgas un Pierīgas iedzīvotāji (241 projekts), kam seko daudzdzīvokļu namu iemītnieki Kurzemē (150), Vidzemē (83), Zemgalē (73) un Latgalē (21).

Šobrīd būvdarbi sekmīgi noslēgušies kopumā jau 113 mājās Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Salaspilī, Olainē, Mundigciemā, Tukumā, Valmierā, Jelgavā, Valkā, Ikšķilē, Dobelē un citur. 

Būvniecības procesā ir vēl vairāk nekā 70 nami, savukārt pārējie projekti ir dažādās īstenošanas stadijās. "Altum" informēja, ka pabeigtie projekti uzrāda būtisku enerģijas patēriņa samazinājumu - ja pirms mājas atjaunošanas vidējais enerģijas patēriņš ir 165 kilovatstundas (kWh) gadā, tad pēc renovācijas darbiem tas ir plānots vidēji par 67% zemāks jeb 54 kWh gadā.

Banner 280x280

"Altum" Energoefektivitātes programmu departamenta vadītāja Dina Kaupere norāda, ka katru mēnesi tiek saņemti vairāk nekā 20 jauni pieteikumi, līdz ar to programmas finansējums strauji tiek rezervēts un programma tuvojas noslēgumam. 

Vienlaikus gan līdzšinējā programmas norise rāda, ka aptuveni 20% no pieteiktajiem projektiem dažādu iemeslu dēļ netiek īstenoti. Piemēram, netiek iegūts iedzīvotāju balsu vairākums, kas nepieciešams, lai vienotos par aizdevuma saņemšanu.

Kaupere prognozē, ka, turpinoties līdzšinējam projektu iesniegšanas tempam, 2020.gada pirmā ceturkšņa beigās būs rezervēti visi programmā grantiem paredzētie līdzekļi.

Viņa piebilda, ka energoefektivitātes paaugstināšana saviem mājokļiem prasa laiku - katra daudzdzīvokļu nama atjaunošanas projekts no idejas līdz tā veiksmīgam noslēgumam aizņem vidēji 24 mēnešus, no kuriem teju astoņi mēneši jāparedz detalizētai projekta izstrādei. 

Lai uzlabotu daudzdzīvokļu māju tehnisko stāvokli un energoefektivitāti, kopš 2016.gada marta Latvijā tiek īstenota daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas programma, kuru izstrādāja Ekonomikas ministrija un ievieš "Altum". "Altum" šajā programmā piešķir grantus, aizdevumu garantijas, aizdevumus projekta realizācijai, kā arī bezmaksas konsultācijas pirms un projekta gaitā. Līdz pat 50% no izmaksām, kas tiek ieguldītas māju energoefektivitātes uzlabošanā, tiek segtas no ES fondu līdzekļiem, pārējās izmaksas jāsedz dzīvokļu īpašniekiem pašiem vai piesaistot bankas aizdevumu. 

Programmai no Eiropas Reģionālās attīstības fonda pieejami 156 miljoni eiro. Piesaistot komercbanku finansējumu, kopumā šīs programmas ietvaros daudzdzīvokļu māju atjaunošanā tiks ieguldīti aptuveni 300 miljoni eiro.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un "heise marketing", SIA ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Ko ņemt vērā, iegādājoties zemi būvniecībai?

Ko ņemt vērā, iegādājoties zemi būvniecībai?

Zemes iegāde mājas būvniecībai ir ļoti nopietns solis, tādēļ ir svarīgi rūpīgi izsvērt visus faktorus, lai nenopirktu “kaķi maisā”. Lai nākotnē izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, ir jāņem vērā vairāki būtiski faktori, kas var ietekmēt gan būvniecības procesu, gan arī jūsu turpmāko dzīves kvalitāti šajā īpašumā.

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Īpašuma vērtējums - kas nosaka mājokļa cenu un pieejamā kredīta apjomu ?

Īpašuma vērtējums - kas nosaka mājokļa cenu un pieejamā kredīta apjomu ?

Mājokļa iegāde ir nozīmīgs solis, ko bieži pavada daudz jautājumu un uztraukums par dažādām niansēm – vai viss tika pamanīts un par visu padomāts? Daudzas atbildes meklējamas nekustamā īpašuma novērtējumā, to visbiežāk nepieciešams veikt, lai saņemtu aizdevumu bankā, bet arī citos gadījumos, kad ir svarīgi zināt īpašuma tirgus vērtību. Kas ir jāņem vērā un kādi ir aktuālie vērtēšanas kritēriji, skaidro Luminor bankas mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Izstāsti Latvijai