Rīgā centralizētā ūdensapgāde pieejama 98,2% iedzīvotāju
Noslēdzoties pašvaldības SIA "Rīgas ūdens" projektam par kvalitatīvas ūdensapgādes nodrošināšanu, 98,2% pilsētas iedzīvotāju ir pieejami centralizētās ūdensapgādes, bet 97,1% - kanalizācijas pakalpojumi, aģentūru LETA informēja uzņēmuma pārstāvis Artūrs Mucenieks.
Pirms projekta laikā uzbūvētās Baltezera ūdens sagatavošanas stacijas nodošanas ekspluatācijā 23% līdz 25% patērētāju saņēma ūdeni ar paaugstinātu dzelzs un mangāna saturu. Savukārt projekta realizācijas gaitā šobrīd iedzīvotājiem tiek pilnībā nodrošināts kvalitatīvs dzeramais ūdens, kas atbilst visām Eiropas Savienības (ES) prasībām.
Rīgas ūdens un apkārtējās vides projekta īstenošana tika sākta 1996.gadā. Projekta pirmā un otrā kārta tika pabeigta 2006.gadā, trešā kārta tika īstenota no 2006.gada līdz 2009.gadam, bet ceturtā kārta - no 2011.gada līdz 2015.gadam.
Projekta galvenais uzdevums bijis radīt drošu un kvalitatīvu ūdensapgādi Rīgā un veikt centralizētās kanalizācijas notekūdeņu attīrīšanu atbilstoši mūsdienu prasībām. Projekta ceturtās kārtas kopējais finansējuma apmērs ir 57,02 miljoni eiro, no kuriem 20,62 miljonus eiro nodrošināja ES Kohēzijas fonda līdzekļi, 12,84 miljonus eiro - Rīgas dome un 23,56 miljonus eiro - "Rīgas ūdens".
Projekta laikā notika ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmu izbūve un paplašināšana Mārupē, Katlakalnā un Bolderājā, kā arī ūdens sagatavošanas stacijas Baltezerā būvniecība. Izbūvēti jauni ūdensvada tīkli ar kopējo garumu 39,8 kilometri un kanalizācijas tīkli ar kopējo garumu 54,4 kilometri, astoņas jaunas kanalizācijas sūkņu stacijas, kā arī jau minētā ūdens sagatavošanas stacija Baltezerā. Izbūvēti arī ūdensvada pievadi un kanalizācijas izvadi no ielas vadiem līdz katra gruntsgabala robežai vai ielas sarkanajai līnijai, kas atvieglo īpašniekiem pievienošanos centralizētajai ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmai.
Gandrīz 1300 mājsaimniecībām kļuvuši pieejami centralizētās ūdensapgādes pakalpojumi, savukārt 1800 mājsaimniecībām - centralizētās kanalizācijas sistēmas pakalpojumi. Līdz ar to šobrīd jau 98,2% no pilsētas iedzīvotāju skaita ir pieejami centralizētās ūdensapgādes, bet 97,1% - kanalizācijas pakalpojumi. Pašlaik gan tikai nedaudz vairāk par 30% iedzīvotāju izmanto jauno pieslēgumu iespējas, tāpēc viens no "Rīgas ūdens" mērķiem ir panākt, lai iespēju pieslēgties centralizētajai ūdensapgādei un kanalizācijai izmantotu visi, kuriem ir tādas iespējas. Šī mērķa sasniegšanai plānots vienkāršot pieslēgšanās procedūras, kā arī panākt izmaiņas normatīvajos aktos, lai pašvaldībai būtu iespējams daļēji līdzfinansēt šos pieslēgumus.
"Rīgas ūdens" sagatavojis un Rīgas dome akceptējusi pieteikumu projektam "Ūdenssaimniecības pakalpojumu attīstība Rīgā, V kārta", kas paredz piesaistīt ES fondu līdzekļus, lai nodrošinātu ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmas pieslēgšanas iespējas to iedzīvotāju mājokļiem, kuri dzīvo Imantas ziemeļrietumu daļā, Berģu dienvidu daļā (Rīgas administratīvajā teritorijā) un Beberbeķos.
LETA
2016.gada 23.oktobrī