Rīgas dome gatavojas piespiedu kārtā sakārtot graustus Jēzusbaznīcas ielā un Pērnavas ielā
Četru stāvu dzīvojamais nams Jēzusbaznīcas ielā 17 ir avārijas stāvoklī. Nama jumta konstrukcija dažādu bojājumu ietekmē ir iebrukusi, līdz ar to nokrišņi nokļūst tieši uz būves nesošajām konstrukcijām, mazinot to nespēju. Gan ēkas pamati, gan sienas ir saplaisājušas un daļēji sadrupušas. Bīstamā ēka apdraud trešo personu veselību un dzīvību, un, pēc būvniecības ekspertu domām, namu atjaunot nav iespējams, tāpēc to ieteicams demontēt.
Rīgas Austrumu izpilddirekcija ēkas īpašnieku Jevgēniju Mūrnieku jau 2008.gadā brīdinājusi, ka ēka jāsakārto līdz 2008.gada 31.decembrim, lai tā neapdraudētu sabiedrisko drošību, tomēr rīcība nav sekojusi. Izpilddirekcija norāda, ka ēka bojā pilsētas ainavu un nav norobežota no blakus esošajiem īpašumiem, tāpat nav novērsta nepiederošu personu iekļūšana ēkā.
Pērn novembrī Rīgas domes Īpašuma departaments lūdzis Mūrniekam informāciju, ko viņš plāno iesākt ar savu īpašumu, taču atbilde nav saņemta. Šā gada aprīlī graustam piemērota paaugstināta nekustamā īpašuma nodokļa likme 3% apjomā, taču vienlaikus pašvaldība sākusi gatavoties grausta sakārtošanai piespiedu kārtā.
Skatīšanai domes komitejā iesniegts lēmumprojekts arī par grausta Pērnavas ielā 22 piespiedu sakārtošanu. Divstāvu grausts atrodas tieši līdzās sabiedriskā transporta pieturvietai, un saskaņā ar ekspertu vērtējumu ēka ne tikai bojā pilsētvidi, bet ir bīstama un apdraud trešo personu veselību un dzīvību, tāpēc to nepieciešams demontēt. Ēka ir avārijas stāvoklī, un tās telpiskā noturība ir apdraudēta - pamatu konstrukcija ir bojāta un erodējusi, koka ārsienas ir satrunējušas un deformējušās, apmetums ir atdalījies. Savukārt jumta segums zaudējis savas fizikāli mehāniskās īpašības, kā rezultātā nokrišņi nokļūst uz ēkas nesošajām konstrukcijām.
Īpašuma departaments šā gada maijā sācis saraksti ar ēkas īpašnieci par grausta sakārtošanu un saņēmis informāciju, ka jau ir sākts process, lai saņemtu dokumentāciju ēkas nojaukšanai, un ka grausts tiks sakārtots līdz augusta beigām, tāpēc pagaidām lēmums par paaugstinātas nekustamā īpašuma nodokļa likmes piemērošanu ēkai atlikts. Ēkas īpašniece arī interesējusies par iespējām saņemt pašvaldības līdzfinansējumu grausta nojaukšanai, taču Īpašuma departaments norāda, ka pašvaldībai nav iespēju ieguldīt līdzekļus privātīpašumā.
Tā kā vēl septembra sākumā grausts Pērnavas ielā 22 joprojām stāvējis bez izmaiņām, departaments sācis gatavot dokumentus lēmuma pieņemšanai par ēkas piespiedu sakārtošanu.
Abi grausti atrodas valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa "Rīgas pilsētas vēsturiskais centrs" teritorijā, turklāt nams Pērnavas ielā 22 ir arī UNESCO Pasaules kultūras mantojuma objekta "Rīgas vēsturiskais centrs" aizsardzības zonā. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija gan norāda, ka abas ēkas ir ar nelielu kultūrvēsturisko vērtību un ir nojaucamas.
Kā ziņots, Rīgā kopumā konstatēts 471 grausts, no tiem 272 būves ir uzskatāmas par bīstamām un ir iekļautas A un B kategorijas graustu sarakstā. Graustu sarakstā 262 namiem ir kultūrvēsturisks statuss - 27 nami ir valsts un vietējas nozīmes numurētie pieminekļi, 113 būves atrodas aizsargājamas apbūves teritorijās, bet 122 ēkas ir koka nami. 92% graustu ir privātīpašums, 2% pieder valstij, 3% pašvaldībai, bet 3% graustu saimnieki nav zināmi.
Rīga, 7.okt., LETA.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors ell brown