Rīgas dome nojauks astoņas būves, četras sakārtos piespiedu kārtā
Pašvaldībai piederošie nekustamie īpašumi Valentīna ielā 25, Gaileņu ielā 5, Čiekurkalna 1.līnijā 53A, Hermaņa ielā 8, Skuju ielā 28, Daugavpils ielā 19 un Silikātu ielā 3 atbilstoši sertificēta būvinženiera sagatavotajiem tehniskās apsekošanas atzinumiem atrodas avārijas stāvoklī, ilgstoši netiek izmantotas, teritorija ir brīvi pieejama apkārtējai sabiedrībai, kā arī degradē Rīgas pilsētas estētisko vidi un apdraud apkārtnes iedzīvotājus.
Saskaņā ar Rīgas domes lēmumu šīs būves būs jānojauc par Īpašuma departamenta rīcībā esošajiem līdzekļiem. Tāpat tiks nojaukta arī ēka Dzelzavas ielā 9 ar patvaļīgas būvniecības pazīmēm, kas nav reģistrēta zemesgrāmatā, bet atrodas departamenta bilancē.
Tāpat Rīgas domē šodien pieņemti lēmumi par četru īpašumu sakārtošanu piespiedu kārtā Augusta Deglava ielā 41, Valmieras ielā 41, Skaistkalnes ielā 17, kā arī Lāčplēša ielā 7.
Trīsstāvu dzīvojamo ēku no Deglava ielas, pa kuru notiek intensīva transporta kustība, atdala gājēju ietve, pa kuru nav nodrošināta droša gājēju kustība. Netālu no ēkas atrodas sabiedriskā transporta pieturvieta, Rīgas Purvciema amatu skola un Rīgas Pārtikas ražotāju vidusskola. "A" kategorijas grausta sakārtošanas izdevumus pašvaldība piedzīs no ēkas īpašniekiem - Vladimira un Artjoma Demjanoviem.
Jau ziņots, ka Valmieras ielā 41 atrodas izdegusī dzīvojamā ēka, divi daļēji sabrukuši šķūņi un garāža, to apkārtne nav nožogota un ir brīvi pieejama. Tā kā īpašnieki vēl nav izstrādājuši nojaukšanai nepieciešamo dokumentācija un sākuši demontāžas darbus, tos paveiks par Rīgas pašvaldības līdzekļiem, piedzenot iztērēto naudu no īpašniekiem.
Pilsētas ainavu bojā arī pamestā dzīvojamā ēka Skaistkalnes ielā 17, kas tāpat nav noslēgta un apdraud apkārtējos, turklāt atrodas pie ielas, pa kuru notiek transporta satiksme un gājēju kustība. Arī šī grausta īpašnieki viņiem dotajā laikā nav vērsušies ar iesniegumu par būves nojaukšanas uzdevuma vai plānošanas un arhitektūras uzdevuma izsniegšanu ēkas renovācijai vai rekonstrukcijai un nav sākuši ēkas demontāžu vai konservāciju, tāpēc Īpašuma departaments nodrošinās lēmuma piespiedu izpildi apjomā, kas nepieciešams, lai novērstu sabiedriskās drošības un pilsētas ainavas bojāšanu ilgtermiņā. Līdzekļus tāpat piedzīs no īpašniekiem.
Iedzīvotāji un Rīgas 47.vidusskolas vadība sūdzējušies par šī grausta bīstamo stāvokli. Situāciju īpaši sarežģījot fakts, ka grausts Skaistkalnes ielā ir dzīvojamā māja, kas sadalīta 39 dzīvokļu īpašumos, un reāli ēka pieder 15 īpašniekiem.
Savukārt ēka Lāčplēša ielā 7 ir arhitektūras piemineklis, taču tās tehniskais stāvoklis strauji pasliktinās, vizuālais izskats bojā pilsētas ainavu, ēka nav noslēgta un ir brīvi pieejama, īpašuma uzturēšanā kopumā netiek ievērotas normatīvo aktu prasības, piemēram, iekšpagalmā lielā apjomā uzkrāti sadzīves atkritumi, mēbeļu atliekas un būvgruži, ēka iekļauta cilvēku drošību un vidi degradējošo objektu sarakstā kā "B" kategorijas grausts. Ēka ir arī cietusi vairākos ugunsgrēkos un pamestā nama stāvoklis pēdējā gada laikā strauji pasliktinājies, turklāt ēka nav nodrošināta pret nepiederošu personu iekļūšanu tajā.
Pašvaldība šodien nolēmusi uzdot ēkas īpašniekam nedēļas laikā no lēmuma spēkā stāšanās dienas noslēgt ēkas pirmā stāva logus un durvis, lai novērstu nepiederošu personu iekļūšanu īpašumā, kā arī divu mēneša laikā veikt ēkas tehnisko apsekošanu, izstrādāt un saskaņot ēkas konservācijas darbu veikšanas projektu, izvest no īpašuma uzkrājušos atkritumus.
Ēkas konservācijas darbus būs jāpabeidz četru mēnešu laikā, bet sešu mēneša laikā jāveic ēkas ielas fasāžu renovācija, izstrādājot atbilstošu projektu, vai mēneša laikā pēc konservācijas darbu pabeigšanas jāapsedz tās ar dekoratīvo pārsegu, kas atveido fasāžu zīmējumu. Ja ēkas īpašnieks noteiktajā termiņā minētos darbus neveiks, pašvaldība to izdarīs par saviem līdzekļiem, kurus vēlāk piedzīs no īpašnieka.
Rīga, 15.maijs, LETA.
Foto: Stock.XCHNG
2012.gada 16.maijā