Rīgas domes opozīcija rosina sasaukt ārkārtas sēdi, lai dienaskārtībā atgrieztu "pazudušo" jautājumu par NĪN atlaidēm
Rīga, 2.nov., LETA. Pēc partijas "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK Rīgas domes frakcijas ierosinājuma opozīcijas deputāti ir sasaukuši domes ārkārtas sēdi, lai izskatītu deputāta Jurģa Klotiņa virzīto jautājumu par nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) samazināšanu, kas pirms tam "pazuda" no komitejas darba kārtības, aģentūrai LETA pavēstīja partijas pārstāvis Edvards Ratnieks.
LETA jau vēstīja, ka 17.oktobrī Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komitejas darba kārtībā bija iekļauts Klotiņa rosinātais jautājums par NĪN atvieglojumiem Rīgā. Taču neilgi pirms komitejas sēdes jautājums no darba kārtības tika izņemts un komiteja jautājumu neizskatīja, kas raisīja strīdus starp koalīcijas un opozīcijas deputātiem.
Pēc frakcijas vadītāja Naura Puntuļa paustā, "šis jautājums nav tāds, kurš var netīšām "pazust" no darba kārtības un tikt paslaucīts zem paklāja," tādēļ partija jau iepriekš brīdināja, ka rosinās par to ārkārtas sēdi, ja jautājums netiks skatīts pēc ierastās procedūras.
Pieprasījumu par ārkārtas sēdi parakstījuši 23 deputāti no visām opozīcijas frakcijām un tai jānotiek trīs dienu laikā.
Kā skaidro Ratnieks, Klotiņa piedāvāto grozījumu mērķis ir atbalstīt rīdziniekus, kuri patlaban kadastrālās vērtības straujā kāpuma dēļ ir spiesti maksāt nesamērīgi lielus NĪN maksājumus par savas ģimenes mājas zemes platību. Tas skarot gan saimniekus, kuriem tas ir ģimenē mantots īpašums, gan iedzīvotājus, kuri māju uzcēluši salīdzinoši nesen.
Piedāvātie grozījumi paredz 50% NĪN maksas atlaidi piešķirt pirmā brīvvalsts laika zemes mantiniekiem, jo zemes kadastrālo vērtību kāpums Rīgas vēsturiskajās savrupmāju apkaimēs ir radījis apstākļus, ka ģimenes mantojuma ēkās dzīvojošie īpašnieki ir spiesti maksāt nesamērīgi augstu NĪN.
Mazināt NĪN piedāvāts arī personām, kuras nedrīkst veikt jauna minimālās apbūves zemesgabala izveidi savā īpašumā dzīvojamās mājas apbūvei.
Attiecīgie grozījumi pašvaldības budžetam varētu izmaksāt 1,5 miljonus eiro un plānots, ka šo samazinājumu Rīga kompensētu ar pieaugošajiem iedzīvotāju ienākumu nodokļa ieņēmumiem.