Rīgas graustu sarakstā iekļauj Marijas ielas 3., 4. un 5.namu
Komisija pagājušajā nedēļā izvērtēja vidi degradējošu būvju Marijas ielā 3, Marijas ielā 4 un Marijas ielā 5 stāvokli. 3. un 5.namam piemērota paaugstināta NĪN likme, bet 4.namam komisija nolēma likmi vēl nepaaugstināt, objekta pārstāvjiem dodot laiku to sakārtot līdz 1.septembrim. Pretējā gadījumā paaugstinātā NĪN likme tiks piešķirta arī ēkai Marijas ielā 4.
Būve Marijas ielā 3 ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis. Būve vienādās domājamās daļās pieder divām privātpersonām, kopīpašnieces pilnvarotā persona ir SIA "Maltava". Ēka atrodas vietā, kur novērojama intensīva gājēju un transporta satiksme, un tā ir apdzīvota pirmā stāva līmenī, kā arī daļēji iznomāta. Būves fasādē vietām nodrupis apmetums, atsedzot ķieģeļu konstrukcijas. Fasādē visi bojātie un nodrupušie dekoratīvie elementi demontēti, savukārt dzegas dekoratīvā daļa apvilkta ar metāla sietu, kas novērš iespējamību fasādes elementiem nokrist uz ietves. Būves kopējais nolietojums ir 38%, liecina sertificēta būvinženiera tehniskās apsekošanas atzinums.
"Maltava" informējusi Rīgas domes Īpašuma departamentu, ka pašlaik, lai nodrošinātu būves uzturēšanu atbilstoši normatīviem, ir noslēgts līgums ar arhitektu biroju SIA "2727" par vienkāršotās fasādes renovācijas projekta izstrādi. Projektu Rīgas pilsētas būvvaldē paredzēts iesniegt līdz 3.maijam un pēc tam veikt atbilstošos renovācijas darbus.
Savukārt ēka Marijas ielā 4 pieder SIA "Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikums". Atbilstoši departamenta rīcībā esošajam 31.martā veiktās tehniskās apsekošanas atzinumam, kuru sagatavojuši sertificēti būvinženieri Jānis Vīgants un Klāvs Andersons, būves kopējais fiziskais nolietojums ir 65%. Atzinumā norādīts, ka daudzviet fasādes apmetums ir atdalījies no ķieģeļu pamatnes un rada risku, ka nenoteikta izmēra apmetuma gabali var krist uz ietves, tādējādi radot risku cilvēku dzīvībai un veselībai. Kopumā būves ārējas apdares krītošā apmetuma un lobošās krāsas dēļ tehniskais stāvoklis vērtējams kā nepamierinošs.
Atzinumā arī secināts, ka būves fasādei ilgu laiku nav veikts remonts. Lai nodrošinātu tās drošu ekspluatāciju, nekavējoties nepieciešams veikt pilna apjoma fasādes un tās arhitektūras detaļu renovāciju. Uzvilktais aizsargsiets pilda tikai pagaidu nosegšanas funkcijas, tas fasādes tehnisko un vizuālo stāvokli neuzlabo.
Īpašuma departamenta darbinieki 9.aprīlī vizuāli apsekoja būvi un konstatēja, ka tās vizuālais stāvoklis kopš pēdējās apsekošanas 10.janvārī nav uzlabojies.
Tikmēr ēka Marijas ielā 5 pieder SIA "Wisher Enterprise LV". Īpašuma departamenta darbinieki 20.janvārī un 9.aprīlī vizuāli apsekoja būvi un konstatēja, ka tā atrodas vietā, kur novērojama intensīva gājēju un transporta satiksme. Būve pēdējā stāva līmenī pārsegta ar celtniecības sietu, un tās fasāde ir novecojusi.
Īpašniece 10.aprīlī sagatavotajā vēstulē departamentam norādīja, ka tikai pagājušā gada nogalē iegādājās būvi, līdz ar to jāņem vērā, ka nekavējoties sākt būvniecības darbus nav iespējams. Īpašniece uzskata, ka būves stāvoklis nav tik kritisks, lai to klasificētu kā vidi degradējošu. Uz to norādot fakts, ka tās telpās pašlaik darbojas veikals "Mego", bet veikala darbībai nepieciešamas atļaujas no kompetentām iestādēm. Pašlaik tiekot veikti priekšdarbi būvdarbu sākšanai.
Jau ziņots, ka Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisija iepriekš piešķīra B klasifikāciju vēl trim pamanāmām būvēm Rīgas centrā - ēkai Merķeļa ielā 2, ēkai Raiņa bulvārī 17 un ēkai Alberta ielā 6. Ēkām Merķeļa un Alberta ielā piemērota arī paaugstināta NĪN likme.
LETA
Foto: Stock.XCHNG