Rīgas pašvaldība finansiāli palīdzēs restaurēt pilsētas kultūras pieminekļus
Deputāti šodien akceptēja saistošo noteikumu projektu "Par Rīgas pilsētas pašvaldības līdzekļu piešķiršanu kultūras pieminekļu saglabāšanai".
Noteikumi regulēs kārtību, kādā pašvaldība piešķir līdzekļus kultūras pieminekļu saglabāšanai. Saskaņā ar noteikumiem pašvaldība varēs segt konkrēta projekta attiecināmās izmaksas, piešķirt līdzfinansējumu 50% apmērā no kopējā kultūras pieminekļa saglabāšanai nepieciešamā budžeta, bet ne vairāk kā 14 000 eiro kultūras pieminekļu restaurācijai, konservācijai un ne vairāk kā 5000 eiro izstrādājumu restaurācijai.
Noteikumi arī regulēs pieteikumu iesniegšanas un vērtēšanas kārtību, kā arī lēmuma pieņemšanas un apstrīdēšanas kārtību. Par līdzfinansējuma piešķiršanu, izskatot pieteikumus, lems Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisija, bet līdzfinansējuma piešķiršanu administrēs domes Īpašuma departaments.
Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs (GKR) sēde skaidroja, ka sākotnēji departaments šim mērķim varētu atvēlēt ap 300 000 eiro. Plānots, ka ik gadu tiks rīkots konkurss, kurā interesenti varēs iesniegt pieteikumus līdzfinansējuma saņemšanai. Konkursa nolikums pašvaldībā varētu tikt apstiprināts šogad, bet pirmais konkurss varētu tikt izsludināts janvārī.
Līdzfinansējuma saņēmēji būs valsts un vietējās nozīmes kultūras pieminekļu (ēku) īpašnieki, kuri atbilst šajos noteikumos izvirzītajām prasībām.
Rīgā ir 5277 valsts kultūras pieminekļi, no kuriem 1291 ir arhitektūras pieminekļi, un 3488 vietējās nozīmes kultūras pieminekļi, no kuriem 2150 ir arhitektūras pieminekļi, liecina Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas dati. Kultūras pieminekļu saglabāšana ir konkrēto objektu īpašnieku pienākums sabiedrības interesēs. Valsts nozīmes kultūras pieminekļu īpašniekiem, pamatojoties uz likumu "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" ir iespēja saņemt finansējumu no valsts, taču kultūras pieminekļu saglabāšana prasa regulārus un lielus finansiālos ieguldījumus, bet valsts paredzētais finansiālais atbalsts šim mērķim ir nepietiekams, skaidro domē.
Likuma "Par pašvaldībām" 15.panta pirmās daļas 5.punktā noteikta pašvaldības autonoma funkcija - rūpēties par kultūru un sekmēt tradicionālo kultūras vērtību saglabāšanu, tostarp atbalstīt kultūras pieminekļu saglabāšanu, savukārt saskaņā ar šā likuma 43.panta trešo daļu savu funkciju izpildes nodrošināšanai likumā noteiktajos gadījumos pašvaldība var izdot saistošos noteikumus.
Līdzīga kārtība pašreiz darbojas citās Latvijas pašvaldībās.
Jautājumu vēl skatīs Rīgas dome.
LETA
Foto: Kārlis Dambrāns/LETA