Rīgas pašvaldība piesaka dalību “Zero Waste” pilsētu programmā
Lai uzlabotu atkritumu apsaimniekošanas sistēmu un samazinātu radīto atkritumu daudzumu, Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas deputāti otrdien, 16. novembrī, atbalstīja pieteikuma iesniegšanu Rīgas kļūšanai par sertificētu “Zero Waste” jeb bezatkritumu pilsētu.
“Daudzas pašvaldības ar šīs programmas palīdzību ir ievērojami uzlabojušas savu atkritumu apsaimniekošanas sistēmu. Skaidri mērķi un ceļš, kā tos sasniegt, pieredzējušu ekspertu palīdzība problēmu risināšanā un iespēja mācīties no citiem palīdzēs Rīgai kļūt par pilsētu, kurā atkritumu poligonā nenonāk lietas, kurām tur nebūtu jābūt, bet iedzīvotājiem būs vieglāk samazināt radīto atkritumu daudzumu un no tiem pareizi atbrīvoties,” skaidro Rīgas domes deputāte un Atkritumu samazināšanas un apsaimniekošanas darba grupas vadītāja Mairita Lūse.
“Zero Waste” pilsētas sertifikācijas sistēma ir neatkarīgs un trešo pušu novērtēts sertifikācijas standarts, kura pamatā ir metodoloģija, kas paredzēta, lai palīdzētu pašvaldībām sasniegt un pārsniegt Eiropas Savienības un valsts izvirzītos mērķus atkritumu apsaimniekošanas jomā.
“Zero Waste” sertifikācijas process sastāv no četriem soļiem – kandidātpilsētas intereses izteikšanas, apņemšanās, ieviešanas divu gadu laikā un sertifikācijas. Balstoties uz sertifikācijā iegūto punktu skaitu, pilsētai tiek piešķirts noteikts bezatkritumu pilsētas līmenis. Pēc sertifikācijas pilsēta sasniedz mērķus, ziņo par progresu, atjauno plānus un piesaka atkārtotu auditu.
Šī sertifikācija pilsētai sniedz piekļuvi starptautiskai ekspertīzei, palīdz ietaupīt līdzekļus, veido pozitīvu pilsētas tēlu, ļauj parādīt savus panākumus citiem, uzlabo vides kvalitāti un ļauj sasniegt vides mērķus.
Saskaņā ar spēkā esošajām saistošajām ES direktīvām līdz 2035. gadam Latvijai ir jāsasniedz dažādi mērķi atkritumu apsaimniekošanas sektorā, piemēram, bioloģisko atkritumu atdalīšana, atkārtotai izmantošanai sagatavoto un pārstrādāto sadzīves atkritumu apjomu palielināšana, dalītas savākšanas sistēmas izveidošana papīram, metālam, plastmasai, stiklam un tekstilmateriāliem un poligonos apglabāto sadzīves atkritumu īpatsvara samazināšana. Ņemot vērā, ka Rīgā tiek saražots vislielākais atkritumu apjoms no Latvijas kopējā atkritumu apjoma, tad augstākminēto mērķu sasniegšanā galvaspilsētai ir vistiešākā ietekme.
Lai veicinātu lielāku un iedzīvotājiem pieejamāku atkritumu šķirošanu, Rīgas pašvaldībā izstrādāti grozījumi noteikumos par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, sākta astoņu šķiroto atkritumu savākšanas laukumu projektēšana, sākts darbs pie publisko šķirošanas punktu tīkla paplašināšanas un mobilo bīstamo atkritumu savākšanas punktu tīkla pārskatīšanas, kā arī notiek darbs pie vienota dalīto atkritumu šķirošanas ceļveža izstrādes Rīgā.
Lai kļūtu par “Zero Waste” pilsētu, pašvaldībai ir jābūt bezatkritumu plānam, kas iekļauj kvantitatīvus mērķus un politiku, ko tā īstenos. Tai ir jāveic situācijas analīze par atkritumu sastāvu savā pašvaldībā un jāizvirza konkrētus mērķus savākto un pārstrādāto cieto sadzīves atkritumu apjoma palielināšanai, kā arī jāīsteno citas prasības.