Rīgas pašvaldība prezentēs skici pagaidu memoriālam Zolitūdes traģēdijas vietā
Kā aģentūrai LETA pastāstīja domes Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs (GKR), pirms divām nedēļām departamenta pārstāvji kopā ar biedrību jau apsekoja teritoriju, apmainījās viedokļiem par pagaidu piemiņas vietu un vienojās, ka departaments izstrādās memoriāla variantus. Pēc Burova vārdiem, biedrība uzsvērusi, ka vēlētos, lai tiktu iekārtota vieta, kur varētu nolikt ziedus un sveces. Līdz ar to virszemes autostāvvietas laukumā varētu tikt izbūvēts apjoms ziedu un sveču novietošanai, kā arī soliņi, kur piesēst. Par memoriāla detaļām pašvaldības pārstāvji informēs piektdien.
Īpašuma departamenta direktors skaidroja, ka 28.augustā piemiņas vietas skices akceptēšanas gadījumā pašvaldība varēs sākt īstenot tās izveidi un līdz novembrī gaidāmajai traģēdijas otrajai gadadienai memoriāls noteikti tiks izveidots.
Jau iepriekš vēstīts, ka pagaidu memoriāla izbūvē pašvaldība lielus līdzekļus neieguldīs, jo ar laiku tas būs jādemontē, lai izbūvētu pastāvīgu piemiņas vietu. Tam pašvaldībai ir nepieciešams kļūt par visas traģēdijas teritorijas īpašnieku, taču ar SIA "Homburg Zolitude" vienošanās par viņiem piederošo teritorijas daļu 30% apmērā pārņemšanu pašvaldības īpašumā joprojām nav notikusi. Šodien Īpašuma departaments sabiedrībai atkārtoti nosūtīja vēstuli ar lūgumu atbildēt, vai sabiedrība piekrīt zemesgabala maiņas darījumam.
Burovs skaidroja, ka, ja sākotnēji pašvaldība uzsvēra, ka piedāvā neapbūvētu zemesgabalu apmaiņas darījumu, tad pašlaik Rīgas dome ir ar mieru arī pārrunāt iespēju "Homburg Zolitude" piederošā īpašuma vērtējumā iekļaut arī sabiedrībai piederošās dzīvojamās mājas demontāžas izmaksas. Lai par to varētu spriest, "Homburg Zolitude" būtu jāsniedz atbilde, vai piekrīt īpašumu maiņas darījumam. Burovs gan uzsver, ka tiktu spriests par mājas nojaukšanas izmaksām, nevērtējot pēc būves apjoma kubikmetros. Ja vērtē izmaksas pēc ēkas apjoma kubikmetros, tās ievērojami pieaugot.
Burovs arī pastāstīja, ka šodien tika parakstīts SIA "Tineo" pašvaldībai dāvinātās teritorijas pieņemšanas/nodošanas akts. Rīgas pašvaldībai nu pieder ap 70% no teritorijas traģēdijas vietā.
Patlaban departaments kā viens no kopīpašniekiem turpina gaidīt "Homburg Zolitude" atbildi par piedāvāto īpašumu maiņas darījumu. Kad Rīgas pašvaldība kļūs par visas teritorijas īpašnieci, tai varēs mainīt zonējumu uz dabas teritoriju un pašvaldība varēs sākt darbu pie pastāvīga memoriāla izveides.
Pašlaik bez pašvaldības piekrišanas "Homburg Zolitude" nevar attīstīt tai piederošo ēku Priedaines ielā. Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisija to ir iekļāvusi graustu sarakstā, piemērojot B klasifikāciju. "Homburg Zolitude" pie Rīgas domes priekšsēdētāja šo komisijas lēmumu pārsūdzēja. Pašvaldības atbildes termiņš ir pagarināts līdz oktobra sākumam, pastāstīja Burovs.
Kā ziņots, uz nākamo Zolitūdes traģēdijas gadadienu traģēdijas vietā plānots izveidot pagaidu memoriālu upuru piemiņai. Tas būs pagaidu līdz brīdim, kad Rīgas pašvaldības īpašumā nonāks visa teritorija Priedaines ielā 20. Pašlaik 30% domājamo daļu vēl pieder "Homburg Zolitude".
Jau ziņots, ka SIA "Tineo" jūlija beigās piedāvāja Rīgas pašvaldībai atsavināt tam piederošās īpašuma daļas Priedaines ielā 20. Izvērtējot juridiskos aspektus, Rīgas domes Īpašuma departaments nolēma piedāvājumam piekrist.
Kā aģentūrai LETA norādīja SIA "Maxima Latvija" pārstāvis Ivars Svilāns, nekustamais īpašums Priedaines ielā 20 bija "Tineo" un "Homburg Zolitude" kopīpašums. 2012.gadā "Tineo" no "Homburg Zolitude" iegādājās 70% domājamo daļu nekustamā īpašuma Priedaines ielā 20, kas sastāv no 1,03 hektārus liela zemesgabala un tirdzniecības centra. Darījuma summa bija vairāk nekā 4,3 miljoni eiro (3,09 miljoni latu).
"Tineo" un "Maxima Latvija" ir uzņēmumi, kas savstarpēji saistīti ar to galveno akcionāru Neriju Numaviču. Citi īpašnieki, kam caur dažādiem holdingiem pieder "Maxima Latvija" akcijas, ir fiziskas personas - Lietuvas pilsoņi Žilvins Marcinkevičs, Mindaugs Marcinkevičs, Igns Staškevičs, Gintars Marcinkevičs, Mindaugs Bagdonavičs un Vlads Numavičs.
LETA
Foto: Edijs Pālens/LETA