Rīgas pils Priekšpilī tiek veikta pamatu stiprināšana un arheoloģiskā izpēte
Kopš rekonstrukcijas darbu sākšanas jau ir nostiprināti aptuveni 5% pamatu. Pastiprināšanas darbu tehnoloģija paredz darbu izpildi pa atsevišķiem posmiem divu-trīs metru garumā, kuri secīgi tiek atrakti līdz projektētajai atzīmei. Neskatoties uz negatīvām temperatūrām, ir iebetonēti aptuveni 5% no kopējā Priekšpils režģoga apjoma, vienlaikus ar betonēšanas darbiem notiek arī pamatu konstrukciju stiprināšanas darbi, informēja Rīgas pils rekonstrukcijas-restaurācijas projekta būvuzraugs Bruno Fībigs.
Priekšpils Rietumu un Ziemeļrietumu daļas cokola stāvā jau ir pilnībā pabeigti demontāžas darbi - starpsienas, griesti, grīdas un inženierkomunikācijas. Turpinās darbi pie pārseguma un aiļu pārsedžu konstrukciju pastiprināšanas, kā arī to izbūves no jauna.
Tāpat turpinās arī gada nogalē iesāktie darbi pie logu un durvju restaurācijas Ziemeļu fasādes daļā pie Pils laukuma, pakāpeniski palielinot darbu fronti pa visu Ziemeļu fasādi pret Vanšu tiltu, kā arī Rietumu fasādes logu restaurācijas darbi.
Fībigs informēja, ka 2013.gada pirmā ceturkšņa sākumā rekonstrukcijas-restaurācijas darbus ik dienu veic 45 cilvēki, bet līdz ceturkšņa beigām nodarbināto skaits pieaugs vismaz līdz 90.
Paralēli rekonstrukcijai tiek veikts arī izpētes darbs. Jau ir veiktas vairāk nekā 100 analīzes kokam, metālam, apmetumam, javai un citiem materiāliem, notiek fotofiksācijas darbi un tiek izstrādāta restaurācijas metodika, sacīja Fībigs.
SIA "Arhitektoniskās izpētes grupa" valdes priekšsēdētāja arheoloģe Baiba Eglāja un arheologs Mārtiņš Lūsēns informēja, ka Priekšpils Austrumu piebūvē, kur agrāk atradās valsts Ārzemju mākslas muzejs, atklāts 1682.gadā celtās Arsenāla ēkas grīdas bruģējums, savukārt bruģa līmenī atrasts vērā ņemams militāras nozīmes priekšmetu daudzums.
Atrastas lielgabalu lodes, granātas, svina lodes musketēm, musketes gaiļa mehānisms ar krama ieliktni, kājnieku pīķu uzgaļi un citi priekšmeti.
Arheoloģiskās izpētes darbi turpinās arī otrajā izpētes zonā Priekšpils pagalma ziemeļrietumu stūrī, kur pēc 17.gadsimta slāņu norakšanas atklājās pagalma līmeņa paaugstināšanai bērtie būvgruži. Tos pakāpeniski norokot, atrastas vairākas Livonijas perioda monētas un kāda īpaša svina-alvas sakausējuma sīkplastikas figūriņa - krustā sistā Jēzus tēls.
Patlaban vēl nav skaidrs vēsturiskais datējums, taču ļoti iespējams, ka monētas ir no 15.gadsimta vidus, piebilda Eglāja. Tāpat vēl precīzi nav zināms arī citu atrasto priekšmetu vecums.
Rīgas pils Priekšpils rekonstrukcijas un restaurācijas darbus saskaņā ar noslēgto līgumu ar VAS "Valsts Nekustamie īpašumi" veic būvfirmu "Re&Re" un "Skonto būve" izveidotā pilnsabiedrība "SBRE".
Rekonstrukcijas un restaurācijas darbi Rīgas pils Priekšpilī tika sākti 2012.gada oktobrī, un tos plānots pabeigt 2,5 gadu laikā. Kopējās darbu izmaksas ir 21,78 miljoni latu bez pievienotās vērtības nodokļa.
Priekšpils daļa ir vērsta uz Vanšu tilta, Krišjāņa Valdemāra ielas un Pils laukuma pusi. Tā ir daļa, kur līdz rekonstrukcijas darbiem atradās Valsts prezidenta kanceleja, ietverot arī vairākas telpas, kas atradās avārijās stāvoklī un netika izmantotas, piemēram, Baltā zāle, Svētku zāle un vēl citas. Vērienīgie remontdarbi ietver arī pamatu pastiprināšanu, iekšējo inženierkomunikāciju un ārējo inženiertīklu pārbūvi, Prezidenta telpu grupas rekonstrukciju-restaurāciju. Tāpat tiks izveidots reprezentācijas telpu interjers.
Rīga, 19.febr., NOZARE.LV.
Foto: Ieva Čīka/ LETA
Publicēts: 19.02.2013