Romantisma stils interjerā: Kas tam raksturīgs un kā to ieviest savā mājoklī?
Sākotnēji radies 18. gadsimta beigās, termins "romantisms" tika attiecināts uz dzeju, tomēr šī kustība nepakļāvās stingrām definīcijām. Romantismu var saistīt ar kārtības, miera, harmonijas, līdzsvara, idealizācijas un racionalitātes priekšrakstu noraidīšanu, ko ietvēra 18. gadsimtā valdošais klasicisms un citi stili. Romantisms tomēr nebija tikai literāra kustība, bet ietvēra arī citus virzienus, ieskaitot interjera dizainu.
Kas romantisma stilam raksturīgs un kā to ieviest interjerā? Jāņem vērā, ka telpā nedrīkst būt asu stūru un stingras simetrijas, līnijas un formas ir gludas. Arī materiāliem, ko iekļauj interjera veidošanā, jābūt dabīgiem; tas var būt koks, stikls vai akmens, jo romantisms simbolizē cilvēka dvēseles vēlmi atrasties tuvāk dabai.
Četri romantisma principi
Neatkarīgi no tā, vai tas ir literārs, mākslas darbs vai mājokļa interjera dizains, romantisms balstās uz četriem pamatprincipiem: emocijām, iztēli, individuālo brīvību un dabu. Romantisma pamatā ir uzskats, ka cilvēkam vairāk jāpaļaujas uz savām emocijām un intuīciju, nevis loģiku un saprātu. Arī iztēle un individuālā brīvība ir būtiski šī stila aspekti, tomēr vissvarīgākais ir atgriešanās pie dabas. Tiek uzskatīts, ka interjera dizaina izveide, iekļaujot dabiskus materiālus, palīdz iemītnieka fiziskajam un garīgajam "es" nonākt harmonijā.
Iespējams, ka romantisma stils interjera dizaina pasaulē laika gaitā nav zaudējis popularitāti tāpēc, ka tam ir spēja savīties ar dažādiem citiem stiliem. Tradicionāli romantisms interjera dizainā tiek integrēts līdzās Viktorijas laikmeta, angļu un franču stila dizainiem, taču tas harmonizē arī ar citiem.
Kā romantisma stilu ieviest interjerā?
Foto: Room Reporter/flickr.com; autors: romantisma_stila_gulamistaba
Jāņem vērā, ka mūsdienās romantisms galvenokārt ir samērā atturīgs. Lai padarītu telpu maigāku, ieteicams izvēlēties nevis spilgtus toņus, bet gan neitrālu krāsu paleti ar maigiem zemes toņiem vai gaišiem pasteļtoņiem; tā var būt balta vai krēmkrāsa, gaiši violetā kombinācijā ar rozā nokrāsu. Laba izvēle var būt arī krēmkrāsa kombinācijā ar rozā vai sarkanīgi violetu nokrāsu. Tapetes visbiežāk ir svītrainas, ar ģeometriskiem vai ziedu motīviem.
Tekstils
Romantisma interjera dizains parasti sliecas uz sievišķību, izmantojot tādu tekstilu kā mežģīnes un šifons vai audumus ar ziedu motīvu. Tomēr telpai iespējams pievienot arī vīrišķīgākus akcentus nelielās devās, lai uzturētu, piemēram, guļamistabā vai dzīvojamā istabā līdzsvaru; te noderēs linu audums, satīns, samts un arī vilnas izstrādājumi.
Mēbeles
Romantisma stilu raksturo klasiskas mēbeles: mīksti atzveltnes krēsli, dīvāni un gultas. Lai padarītu dizainu interesantāku un romantiskāku, var iekļaut senlaicīgas koka kumodes, rakstāmgaldus vai galdus. Romantisms ir saistīts ar maigumu, tāpēc derēs noapaļotas mēbeles, kam nav asu stūru. Var, piemēram, gultas kājgalī novietojiet soliņu, kā arī netālu no tās – mīkstu atzveltnes krēslu. Mēbeles tiek grupētas, lai radītu siltu un mājīgu noskaņu.
Akcenti
Foto: shutterstock.com; autors: interjera_dizaina_akcenti
Nedrīkst aizmirst arī par nelieliem akcentiem un aksesuāriem. Īpaši gari aizkari radīs vijīgu, vēja dvesmai līdzīgu un gaisīgu noskaņu, savukārt spoguļi un sudraba krāsas lampas piešķirs telpai spīdumu. Lustrām un lampām jābūt ar maigas, siltas gaismas spuldzēm vai vai regulējamas intensitātes slēdžiem. Telpā noskaņu radīs arī lieli, senlaicīgi paklāji, vienlaikus nodrošinot komfortu, un visbeidzot, telpai papildu dzīvību var piešķirt vāze ar svaigiem ziediem vai pat iecienītāko augļu trauks. Kā aksesuārus var izmantot arī svečturus, porcelāna, stikla, kristāla un ģipša figūriņas, porcelāna lelles, dažāda izmēra spilveni.