Rosina Rīgas daudzdzīvokļu namu mikrorajoniem izstrādāt attīstības koncepcijas
Lai nodrošinātu mūsdienīgas, kvalitatīvas, daudzveidīgas un iedzīvotājiem pievilcīgas dzīves telpas attīstību, kas balstīta uz ilgtspējas un energoefektivitātes principiem, Rīgas pilsētas arhitekts ierosina izstrādāt darbības plānu Rīgas pilsētas daudzdzīvokļu namu mikrorajonu lokālo teritoriju kompleksai pielāgošanai mūsdienu funkcionalitātes, energoefektivitātes un estētikas prasībām.
Tādējādi tiktu panākti ne tikai ievērojami dzīves vides uzlabojumi lielam iedzīvotāju skaitam un ēku enerģijas un ekspluatācijas izmaksu ietaupījumi ilgtermiņā, bet būtu iespējams mikrorajoniem veidot individuālu funkcionālu un arhitektonisku identitāti atkarībā no iedzīvotāju profila un veidot jaunus iedzīvotāju līdzdalības mehānismus.
Princis piedāvā izstrādāt mikrorajona attīstības koncepta pilotprojektu un, balstoties uz lokālo teritoriju situācijas izvērtējumiem un sagatavotajiem risinājumiem, aprobēt darbības plānu un mehānismu, kas būtu īstenojami arī citās tipiskās mikrorajonu daudzdzīvokļu māju teritorijās.
Pilotprojekta gaitā plānots izvērtēt atsevišķu Rīgas mikrorajonu lokālās teritorijas, apzināt iedzīvotāju vajadzības un vīzijas par esošajām problēmām un iespējamo attīstību, izvērtēt iedzīvotāju attieksmi pret esošo vides estētiku, vērtībām un attīstības idejām, kā arī gatavību līdzdarboties telpas uzlabošanai. Tāpat tiktu veikts mikrorajona ēku, infrastruktūras un pagalmu tehniskā stāvokļa novērtējums, identificēti pasākumi, kas nepieciešami daudzdzīvokļu namu un piegulošās teritorijas uzlabojumiem, kā arī izvērtēti ar īpašumtiesībām saistītie jautājumi un analizētas izmaksas un ieguvumi.
SIA "Baltijas konsultācijas" gan izpētījušas, ka šīs ieceres īstenošanu varētu kavēt iedzīvotāju finanšu, motivācijas un uzticības trūkums, politiskās gribas trūkums, administratīvie šķēršļi un iedzīvotāju skaita samazināšanās.
Taču, turpinoties bezdarbībai, notiktu turpmāka mikrorajonu dzīves telpas degradācija, turklāt laika gaitā nepieciešamie ieguldījumi dzīves vides uzlabošanai tikai palielināsies un pastāv risks, ka tiks ieviesti nekoordinēti un vienveidīgi risinājumi, kas neuzlabo dzīves vidi.
"Baltijas konsultācijas" gan norāda, ka projektu īstenošana varētu izraisīt ekonomiskās situācijas maiņu, svārstības un spekulācijas nekustamo īpašumu tirgū.
Pašreizējā vide mikrorajonos, daudzdzīvokļu namu ārējā un iekšējā vide neatbilst mūsdienu dzīves telpas prasībām un iedzīvotāju vajadzībām, ēkas neatbilst kvalitātes un energoefektivitātes standartiem, namu pagalmi un piegulošās teritorijas netiek pienācīgi apsaimniekoti, bet iedzīvotājiem trūkst informācijas un motivācijas kopējās dzīves telpas un apkārtnes uzlabošanai. Savukārt vietās, kur tomēr tiek īstenoti energoefektivitātes pasākumi, netiek piemēroti kompleksi risinājumi un veikti būtiski ēku renovācijas pasākumi.
Speciālisti arī norāda, ka darbi dažkārt netiek veikti kvalitatīvi, jo pieejamie finanšu atbalsta instrumenti neveicina ēku renovācijas kvalitāti un teritoriju individualitāti, turklāt šajā jomā trūkst kompetentu būvniecības speciālistu ar izpratni par energoefektivitāti un ilgtspējību. Apgrūtinošs faktors ir arī nesavienojamas apbūves un zemes īpašumu struktūras, savukārt pilsētai trūkst vienota situācijas novērtējuma un nākotnes redzējuma Rīgas pilsētas dzīvojamo zonu politikas attīstībai.
Prinča ideja trešdien, 8.maijā, tiks skatīta Rīgas domes Pilsētas attīstības komitejas sēdē.
Rīga, 6.maijs, LETA.
Gvido Princis/ Foto: Lita Krone/ LETA