abc.lv skaitļos

Lietotāji online84
Aktīvie uzņēmumi27737
Nozares raksti2373
Ekspertu atbildes3041
RTU zinātnieki rada efektīvu tehnoloģiju privātmāju radīto dūmgāzu attīrīšanai (VIDEO) : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

RTU zinātnieki rada efektīvu tehnoloģiju privātmāju radīto dūmgāzu attīrīšanai (VIDEO)

RTU zinātnieki rada efektīvu tehnoloģiju privātmāju radīto dūmgāzu attīrīšanai (VIDEO)

Gatavojoties jaunām Eiropas Savienības prasībām privātmāju apkures sistēmām, kas stāsies spēkā nākamgad, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki rada tehnoloģiju, kas ļauj par 80% samazināt cieto daļiņu piesārņojumu dūmgāzēs, vienlaikus pazeminot arī apkures izmaksas.

Koksne - malka, granulas, briketes -, ko Latvijā intensīvi izmanto privātmāju apkurē, ir klimatam draudzīgāks kurināmā veids par dabasgāzi, tomēr, tai sadegot, rodas cieto daļiņu emisija. "Sīkās pelnu daļiņas satur kadmiju, arsēnu, dzīvsudrabu, hromu, varu, cinku, niķeli, svinu. Ja apkurei izmanto slapju malku, gaisā nonāk arī kancerogēnais benzopirēns. Elpojot sīkās daļiņas nonāk plaušās. Sadegot cietajam kurināmajam, veidojas arī gāzveida emisijas - slāpekļa oksīds, tvana gāze, CO2, dažreiz arī sēra oksīds," uzskaita profesore Dagnija Blumberga, RTU Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta (VASSI) direktore.

No nākamā gada stingrākas prasības mazas jaudas cietā kurināmā katlu emisijām un energoefektivitātei pieprasīs Eiropas Komisijas Ekodizaina regula. RTU VASSI zinātnieki piedāvā risinājumu - jaunu dūmgāzu attīrīšanas tehnoloģiju, kas ļauj samazināt cieto daļiņu emisiju par 80% un palielināt individuālās siltumapgādes energoefektivitāti, kas rezultējas mazākās apkures izmaksās.

Banner 280x280 Banner 280x280

Dūmgāzes no apkures katla parasti uzreiz nonāk skurstenī, pa kuru izplūst atmosfērā. RTU zinātnieki izveidojuši starpposmu - reaktoru, kurā dūmgāzes tiek apsmidzinātas ar sīkiem miglai līdzīgiem ūdens pilieniem. Ūdens saista dūmgāzēs esošās sīkās cietās daļiņas, tās mitrumā saķeras, kļūst smagākas un nosēžas reaktora apakšā. Eksperimenti pierādījuši, ka ir iespējams notvert ap 80% dūmgāzēs esošo cieto daļiņu.

Dūmgāzu attīrīšanas procesā tiek arī iegūts siltums, ko novirzīt apkurei un karstā ūdens sagatavošanai. Proti, reaktorā iesmidzinātais ūdens, saskaroties ar dūmgāzēm, sasilst. Izmantojot uzsildīto ūdeni, iespējams gūt 10% siltumenerģijas ietaupījumu. "Esošās tehnoloģijas patērē enerģiju. Mēs attīrām dūmgāzes un šajā procesā vēl atgūstam siltumu, ko novirzīt apkurei un karstā ūdens sagatavošanai," uzsver Vladimirs Kirsanovs, VASSI vadošais pētnieks.

Jaunā tehnoloģija tiek izstrādāta ERAF praktiskās ievirzes pētījumu programmā. Projekta "Individuālajā siltumapgādē integrēta miglas aparāta sistēma (IFUS)" kopējais finansējums ir ap 596 tūkst. eiro, no kuriem 506 tūkst. eiro ir ERAF līdzekļi. Projekts ilgst no 2017. gada 1. aprīļa līdz 2020. gada 31. martam. Tehnoloģiju plānots patentēt un izsolē pārdot licenci tās ieviešanai tirgū.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un "heise marketing", SIA ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Izmaiņas normatīvajos aktos paver iespējas modernizēt iepakojuma ražošanu un pārstrādi

Izmaiņas normatīvajos aktos paver iespējas modernizēt iepakojuma ražošanu un pārstrādi

Jau 2026. gada augustā stāsies spēkā Eiropas Parlamenta un Padomes jaunā regula par iepakojumu un iepakojuma atkritumiem. Par šīm un citām gaidāmajām izmaiņām tika diskutēts ikgadējā seminārā “Ilgtspējīgs iepakojums 2025”, ko rīkoja “Latvijas Zaļais punkts” sadarbībā ar Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti un Latvijas Iepakojuma asociāciju.

Izstāsti Latvijai