Rūjienā aktīvi siltina pašvaldības ēkas, saglabājot to vēsturisko izskatu
Iesniedzot pieteikumu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izsludinātajā, klimata pārmaiņu finanšu instrumenta (KPFI) finansētajā atklātajā projektu konkursā "Kompleksi risinājumi siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanai" ceturtajā kārtā un iegūstot finansējumu, šī gada sākumā Rūjienā renovētas vēl trīs ēkas - Rūjienas vidusskola, sociālās aprūpes centrs "Lode" un Rūjienas kultūras nams.
"Pašvaldībai pretendējot uz Eiropas fondu finansējumu konkrētu pašvaldības ēku renovācijai, svarīgākais ir pierādīt, ka ēkas ir nepieciešams padarīt energoefektīvākas un ka, veicot energoefektivitātes pasākumus, izdosies sasniegt noteiktus energoefektivitātes rādītājus. Tad ir liela iespēja iegūt finansējumu. Tāda ir Rūjienas pašvaldības pieredze," atklāj Rūjienas pašvaldības izpilddirektors Ivo Virsis.
Visas trīs ēkas - Rūjienas vidusskola, sociālās aprūpes centrs "Lode" un Rūjienas kultūras nams tika siltinātas, un šai ziņā būvniekiem lielākais izaicinājums bija tas, ka siltināšana notika ziemas apstākļos, tāpēc tika pielietotas speciālas tehnoloģijas – ēku fasādes pārklātas ar termoplēvi un apkurinot uzturēta +5 grādu temperatūra. Sociālā aprūpes centra "Lode" ēkai arī tika pilnībā nomainīti logi un durvis, kā arī pārējām ēkām daļēji tika nomainīti logi un durvis.
"Tas, ka ēkas ir nosiltinātas, nepārprotami ir jūtams. Piemēram, sociālās aprūpes centrs "Lode", kur dzīvo mazkustīgi, kā arī guloši ļaudis, atrodas paneļu ēkā, un tai ir lokalizēta centrālā malkas apkure. Līdz šim ēku apkurināt bija ļoti grūti, rudenī un ziemā vējš tai pūta cauri. Šajā ziemā ēkā bija jūtami siltāks, kā arī gaiss kļuvis daudz labāks, savukārt malkas patēriņš samazinājās apmēram uz pusi," skaidro sociālā aprūpes centra "Lode" direktors Atis Cerbulis.
Projekta ietvaros Rūjienā renovētajās ēkās esošais novecojušais kvēlspuldžu un luminiscento spuldžu apgaismojums tika nomainīts pret modernu un energoefektīvu LED apgaismojumu. Atis Cerbulis apstiprina: "Ēkām apgaismojums ir kļuvis energoefektīvāks. Piemēram, sociālās aprūpes centrā "Lode", kur iepriekš bija luminiscentās spuldzes, kas arī skaitās ekonomiskas, elektroenerģijas patēriņš samazinājies apmēram par divām piektdaļām."
Ēkās veicot apgaismojuma renovāciju, tika izmantots pasaulē plaši pielietots standarta LED apgaismojuma risinājums. Uzņēmuma "ArkiLED", kas veica apgaismojuma renovāciju, speciālists Deniss Kiseļovs izskaidro tā priekšrocības: "Ja pēc pieciem gadiem, kad beigsies garantijas laiks ēkās izveidotajam LED apgaismojumam, būs jānomaina kāda spuldze, varēs vienkārši pielāgot jebkuru standarta LED spuldzi. Kā arī, ja pēc vairākiem gadiem būs pieejamas vēl modernākas un energoefektīvākas LED spuldzes, tās pavisam vienkārši varēs pielāgot esošajai apgaismojuma sistēmai, apsaimniekotājs tad nebūs piesaistīts kādam konkrētam LED spuldžu ražotājam."
Lai ēkas padarītu vēl energoefektīvākas, Rūjienas vidusskolai un sociālās aprūpes namam "Lode" tika uzstādīts saules kolektors. Uzņēmuma "Taupi" attīstības direktors Arvis Šteiners norāda, ka īpaši sociālajā aprūpes namā "Lode", kur ļaudis dzīvo visu gadu un ir liels ūdens patēriņš, saules kolektors ievērojami palīdzēs ietaupīt elektroenerģiju, kas iepriekš tika patērēta ūdens uzsildīšanai. Turklāt ēkā tika ierīkots ļoti mūsdienīgs risinājums - saules siltumsūknis. Ar to tieši apkures periodā varēs ietaupīt 3-5 reizes vairāk siltumenerģijas nekā ar parasto saules kolektoru.
Līdz šim Rūjienā renovētas vēl vairākas ēkas – Domes ēka, Rūjienas mākslas skola, Jeru pamatskola, Vilpulkas pamatskola. Vairākas no šīm ēkām būvētas pagājušajā gadsimta 30-40 gados, un ir vietējās nozīmes vēsturisks objekts, tādēļ Rūjienas pašvaldība īpaši lepojas ar to, ka, renovējot ēkas, izdodas saglabāt to autentisko izskatu. Tā, piemēram, renovējot Rūjienas vidusskolu un Rūjienas kultūras namu, kas ir 20. gs sākuma ēka, uzņēmuma "DDK nami" būvniekiem izdevies atjaunot seno ēkas fasādi tieši tādu, kāda tā bijusi sendienās.
Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta (KPFI) finansētajā atklātajā projektu konkursā "Kompleksi risinājumi siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanai" ceturtajā kārtā Rūjienas kultūras nama ēkas renovācijas projekta kopējās izmaksas bija 213 485 eiro, no tiem 118 021 eiro (55.28%) KPFI finansējums. Sociālā aprūpes centra "Lode" renovācijas kopējās izmaksas bija 213 709 eiro, no kuriem 132 500 eiro (62.00%) (KPFI) finansējums. Savukārt Rūjienas vidusskolas renovācijas kopējās izmaksas bija 259 232,72 eiro, un no tiem 170 430 eiro (65,74%) (KPFI) finansējums.
Publicitātes foto