Rustic stils interjerā: Kas tam raksturīgs un kā to ieviest savā mājoklī?
Apzīmējums “rustic” jeb lauku stils ir samērā plašs, faktiski apvienojot daudz dažādu dizaina stilu. Šo omulīgo stilu raksturo dabiska, mazliet raupja, vecināta vai pat senatnīga noskaņa, kas vai nu radīta īpaši vai arī izcelta, izmantojot telpā esošos elementus. Lauku stila pamatā ir vienkāršība, atvērta tipa telpas plānojums, neapstrādāts, vecināts koks un citi dabīgi materiāli, kā arī krāsu pieticība, kas asociējas ar dabu.
Dabiskā izcelšana
Autors: brooklyn/flickr.com
Viena no rustic stila raksturīgākajām iezīmēm neatkarīgi no tā, vai tā ir ģimenes māja, dzīvoklis, vasarnīca meža ielokā vai piejūras namiņš, ir dabīgu materiālu izmantošana interjerā. Tas nozīmē daudz koka un akmens, ļoti bieži arī organiska tekstila, piemēram, lina, kokvilnas un vilnas izmantošanu.
Šis stils savā būtībā ir vienkāršs, dabisks un nedaudz raupjš. Piemēram, tā vietā, lai interjera apdarē iekļautu pulētu, spīdīgu koksni, lauku stilā materiālam tiek dota otrā dzīve, izceļot tieši nepabeigtību un senatnīgumu. Šādā stilā ieturētā interjerā priekšmetiem tiek veiksmīgi atrasts cits pielietojums.
Nav vietas moderniem apdares materiāliem
Tieši tā – lauku stilā ieturētā interjerā nav vietas mūsdienīgām, modernām mēbelēm vai spožam, ģeometriski precīzam apgaismojumam, tāpat tajā reti manāmi ir tādi moderni materiāli kā, piemēram, metāls, plastmasa vai sintētiski audumi.
Jāņem gan vērā, ka rustic stils pats par sevi ir smagnējs, tumšs un pat askētisks, tāpēc tā elementus var apvienot ar modernāku dizainu iezīmēm, tādējādi nodrošinot svaigu, vieglu, tomēr vienlaikus piezemētu estētiku.
Lauku stila dizaina mēbeles
Rustic stila mēbeles nereti ir darinātas pašu rokām (piemēram, guļbaļķu vai koka palešu gulta, plaukti un skapīši vai pat ēdamgalds) vai arī īpaši vecinātas; tās galvenokārt ir vienkāršas pēc dizaina un formas, tādējādi izceļot tieši materiālu. Mēbeles ir lielas un smagnējas, un ir veidotas tā, lai būtu ērtas, aicinošas un mājīgas.
Krāsu palete – dabiska
Autors: Rosenatti/flickr.com
Krāsu palete rustic stila interjerā, protams, ir dabiska – lielā mērā tā ir neitrāla, taču ir iespēja veidot arī akcentus, ar nosacījumu, ka tiek saglabāti zemes toņi. Ļoti izplatīti ir silti zaļie, brūnie un pelēkie toņi, cieši turoties arī pie melnās un baltās krāsas.
Raupjums
Lauku stila mēbeles un tekstilu raksturo raupjums un nepabeigtība. Jāņem vērā, ka šajā stilā veidotam telpas dizainam nav jābūt ideālam, jo to galvenokārt veido neapstrādāts koks un akmens. Dabisko materiālu dažādās formas, faktūra un krāsas nodrošina to, ka interjera priekšmeti un apdares materiāli ir unikāli, ar savu dvēseli.
Attiecībā uz tekstilizstrādājumiem, rustic stila interjerā nav vietas sintētiskiem, spīdīgiem audumiem, bet gan neapstrādātam, organiskam materiālam, piemēram, džutas šķiedrai, kaņepju virvēm vai par dzīvnieku ādām.
Silts, aicinošs un omulīgs
Lauku stilā ieturēta interjera galvenais uzdevums ir padarīt telpu pēc iespējas komfortablu un aicinošu. Te noderēs, piemēram, liela izmēra kamīns kā dzīvojamās istabas fokālais punkts, un, lai arī veidots no akmeņiem vai ķieģeļiem, tā raupjums, ko papildina siltās krāsas, pītie grozi vai smagnējs paklājs, radīs telpā īpaši mājīgu atmosfēru.