"Sadales tīkls" elektrotīkla atjaunošanā un modernizācijā šogad investēs 106 miljonus eiro

 Foto: pixabay.com

AS "Sadales tīkls" elektrotīkla atjaunošanā un modernizācijā šogad investēs 106 miljonus eiro, aģentūrai LETA pavēstīja uzņēmuma pārstāve Tatjana Smirnova.

"Lai nodrošinātu ilgtspējīgu un līdzsvarotu elektrotīklu attīstību, "Sadales tīkls" visā Latvijā turpina realizēt nozīmīgus elektroapgādes investīciju projektus, paaugstinot elektroapgādes drošumu un kvalitāti valsts iedzīvotājiem un uzņēmumiem," sacīja Smirnova.

"Sadales tīkls" izvirzījis prioritātes, kas saistītas ar elektroenerģijas sadales sistēmas drošuma un kvalitātes paaugstināšanu. Katru gadu pilnībā jāatjauno vismaz 2% no kopējā elektrotīkla apmēra, un ik gadu nepieciešams rekonstruēt un atjaunot elektrolīnijas vidēji 1600 kilometru (km) garumā. Atbilstoši pieejamajam finansējumam tas ir minimālais apmērs, kuru kompānija ir novērtējusi kā kompromisa variantu starp iedzīvotāju un uzņēmumu maksātspēju un objektīvu nepieciešamību tīkla atjaunošanā.

"Aptuveni 50% no valsts kopējā elektrotīkla vēl aizvien ir padomju laika mantojums, un tas vairs neatbilst ne klientu mūsdienu vajadzībām un prasībām pēc kvalitatīvas elektroenerģijas piegādes, ne arī iedzīvotāju apdzīvotības blīvumam un elektroenerģijas patēriņa apjomam - tur, kur bija padomju saimniecības un lielas rūpnīcas, šobrīd bieži vien vairs ir tikai pamestas ēkas, bet kādreizējo pļavu vietā piepilsētās tagad ir plaši jauno projektu ciemati vai arī attīstījusies uzņēmējdarbība. Tādēļ atbilstoši pieejamajam finansējumam "Sadales tīkls" turpina plānveidīgi atjaunot un rekonstruēt elektrotīklu, veikt vadu un balstu nomaiņu, zemsprieguma un vidējā sprieguma gaisvadu līniju pārbūvi kabeļu līnijās, veikt elektrolīniju trašu attīrīšanu no kokiem un krūmiem, kā arī turpina attīstīt elektrotīkla digitalizāciju. Tas, cik daudz un efektīvi tiek ieguldīts elektrotīkla pārbūvē šobrīd, noteiks, kāda būs elektroapgādes kvalitāte un izmaksas turpmākajos 30-50 gados, jo tas ir laiks, kādu vidēji kalpo elektrotīkla elementi," klāstīja kompānijas izpilddirektors Andis Pinkulis.

Pēc "Sadales tīkla" vēstītā, iepriekšējos gados paveiktā darba efektivitāti apliecina elektroapgādes kvalitātes rādītāji, kas ietekmē ikvienu Latvijas iedzīvotāju - neplānoto elektroapgādes pārtraukumu skaits (SAIFI) un ilgums (SAIDI). Tiecoties sasniegt Eiropas vidējo līmeni, "Sadales tīkls" ir samazinājis SAIDI koeficientu vienam klientam teju trīs reizes - no 293 minūtēm 2011.gadā uz 104 minūtēm 2016.gadā, savukārt elektroapgādes pārtraukumu skaits samazināts no 5,6 reizēm uz vienu lietotāju 2011.gadā uz 2,2 reizēm 2016.gadā. Rezultāti atspoguļo ieguldīto darbu iepriekšējos gados, tādēļ "Sadales tīkls" turpina darbu, lai uzlabotu sniegto pakalpojumu kvalitāti un sasniegtu Eiropas valstu vidējo līmeni. Savukārt, lai elektroapgādes pārtraukumi pēc iespējas mazāk ietekmētu lietotājus, uzņēmumā tiek pilnveidoti un uzlaboti darba procesi, paaugstināta darbinieku profesionālā kompetence, veiktas personāla un kvalificēto būvdarbu veicēju apmācības.

"Tautsaimniecības attīstību būtiski ietekmē elektroapgādes drošums un kvalitāte. Klienti vēlas, lai elektroapgāde būtu nepārtraukta un atbilstošā kvalitātē, turklāt katra elektrības pārtraukuma minūte vai sprieguma svārstības ietekmē konkrēta uzņēmuma darbību un sagādā neērtības iedzīvotājiem. Lai elektrotīkls būtu drošs, efektīvs un klienti saņemtu kvalitatīvu un nepārtrauktu elektroenerģijas piegādi, ikdienā tiek veikts nozīmīgs preventīvs tehnisko pasākumu kopums. Rūpīgi izvērtējot katra investīciju projekta nozīmīgumu klientu elektroapgādes uzlabošanā, "Sadales tīkls" ik gadu elektrotīkla attīstībā iegulda aptuveni 100 miljonus eiro, plānveidīgi veicot gaisvadu līniju pārbūvi kabeļu līnijās, vidējā sprieguma elektrotīkla automatizāciju, transformatoru apakšstaciju rekonstrukciju un izbūvi, atjauno 110/20/10kV (kilovoltu) apakšstacijas, veic jaunu apakšstaciju izbūvi tuvāk vietām ar lielāko elektroenerģijas patēriņu, vēsturiskā 0,23kV elektrotīkla rekonstrukciju Rīgas vēsturiskajā centrā, kā arī ik gadu tiek veikts apjomīgs elektrolīniju trašu uzturēšanas darbs," klāstīja kompānijā.

Katru gadu aptuveni 900 km zemsprieguma un vidējā sprieguma gaisvadu elektrolīniju stratēģiski svarīgās vietās tiek pārbūvētas par kabeļu līnijām. Tikpat nozīmīga Latvijas tautsaimniecības attīstībai ir digitālā elektrotīkla attīstība, jo moderns un efektīvs elektrotīkls ne vien paaugstina elektroapgādes drošumu un kvalitāti lietotājiem, bet arī veicina Latvijas tautsaimniecības, tehnoloģisko un industriālo nozaru attīstību un līdz ar to valsts konkurētspēju.

Pēc uzņēmumā paustā, visā Latvijā turpinās apakšstaciju rekonstrukcija un izbūve. Šogad plānots atjaunot elektrolīnijas 1 763 km garumā. "Lai nodrošinātu kvalitatīvu un drošu elektroenerģijas piegādi uzņēmumiem un iedzīvotājiem visā Latvijā, šogad elektrotīkla attīstībā "Sadales tīkls" plāno ieguldīt 106 miljonus eiro un atjaunot 873 km vidējā sprieguma elektrolīnijas, tajā skaitā vidējā sprieguma gaisvadu līniju pārbūvi par zemē ieraktām kabeļu līnijām plānots veikt 203 km garumā, atjaunot zemsprieguma elektrolīnijas 890 km garumā, kā arī rekonstruēt vai no jauna izbūvēt 711 transformatoru apakšstacijas," informēja uzņēmumā.

Elektroenerģijas lietotāju prasība ir augsts elektroapgādes drošums, tādēļ pastiprinātu uzmanību "Sadales tīkls" pievērš savlaicīgai 110/20/10kV apakšstaciju atjaunošanai un jaunu apakšstaciju izbūvei, kas ir viens no svarīgajiem elektroapgādes objektiem. Apakšstacijas nodrošina elektroapgādi vairākiem tūkstošiem iedzīvotāju, uzņēmumiem un valsts nozīmes objektiem, kā arī to rekonstrukcija dod iespēju pie elektrotīkla pieslēgt jaunus elektroenerģijas lietotājus, un tāpēc šogad turpinās sadales elektroietaišu rekonstrukcija un pārbūve vairākās apakšstacijās.

Vienlaikus viens no "Sadales tīkla" mērķiem ir digitālā elektrotīkla attīstība, kas nozīmē elektrotīkla automatizāciju, pakāpeniski ieviešot digitālā elektrotīkla elementus - bojājumu vietas uzrādītājus, attālināti vadāmus jaudas slēdžus, kā arī viedās elektroenerģijas uzskaites iekārtas, kuras patlaban ir vairāk nekā 280 000 objektu īpašnieku.

Šogad visā Latvijā plānots uzstādīt 110 000 viedo elektroenerģijas skaitītāju - ieguvums gan klientiem, gan elektroenerģijas tirgotājiem ir detalizēta informācija par elektroenerģijas patēriņu, iespēja realizēt energoefektivitātes pasākumus, bet "Sadales tīklam" tā ir iespēja samazināt nepieciešamību apmeklēt klientu objektus, lai veiktu patērētās elektrības uzskaites pārbaudes, kā arī elektrotīkla bojājumu gadījumos attālināti saņemt informāciju par radušos problēmu.

"Sadales tīkls" ir elektrotīkla uzturētājs un attīstītājs Latvijā, kas nodrošina elektroenerģijas piegādi vairāk nekā miljonam klientu objektu visā Latvijas teritorijā.

LETA

2017.gada 17.janvārī

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kā izvēlēties kompaktiekrāvēju

Kā izvēlēties kompaktiekrāvēju

Izvēloties kompaktiekrāvēju, jāizvērtē konkrētā modeļa nominālā celtspēja un jāpievērš uzmanība pārslodzes svaram. Tāpat jāņem vērā, kādā vidē plānots strādāt, kā arī kāda ir kompaktiekrāvēja kontroles vadība un dzinēju sistēma.  

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Uzņēmējs runā

Čehu matraču veikals "Matracis Tev"

matracis

Matracis ir būtisks kvalitatīva miega nodrošināšanai. Tam ir jābūt augstas kvalitātes un gulētājam piemērotam, lai nakts laikā gūtu izcilu komfortu.