Saeimā notiks diskusija par dalītā īpašuma izbeigšanas problemātiku
Rīga, 28.febr., LETA. Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija 11.martā rīkos diskusiju par dalītā īpašuma izbeigšanas problemātiku, aģentūru LETA informēja parlamenta Preses dienestā.
Saeimas Prezidijs atbalstījis komisijas priekšsēdētāja Sergeja Dolgopolova (S) rosinājumu par diskusijas organizēšanu.
Politiķis norāda, ka valstī jau vairāk nekā 25 gadus pastāv piespiedu dalītā īpašuma problēma un līdz šim veiktās izmaiņas normatīvajos aktos nav veicinājušas zemes un ēkas vienotības principa īstenošanu.
Tāpēc ir nepieciešams rast risinājumus tiesiskā regulējuma izstrādei, kas radītu iespēju izbeigt piespiedu dalīto īpašumu, izveidojot vienotu nekustamo īpašumu, kas būtu maksimāli pieņemams risinājums visām iesaistītajām pusēm, skaidro komisijā.
Uz diskusiju plānots aicināt tieslietu ministru Jāni Bordānu (JKP), citus valsts, nevalstisko organizāciju pārstāvjus, kā arī jomas ekspertus, lai diskutētu par Saeimā skatāmo likumprojektu "Piespiedu dalītā īpašuma daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likums".
Tāpat plānots apspriest vēl divus jautājumu blokus saistībā ar iespējamiem risinājumiem - piespiedu zemes nomas attiecībās iesaistīto pušu zemes zem daudzdzīvokļu dzīvojamām mājās domājamo daļu izpirkšana vai arī valsts/pašvaldības veikta zemes atpirkšana no piespiedu zemes nomas attiecībās iesaistītajām pusēm.
Kā ziņots, 13.Saeima no iepriekšējā parlamenta sasaukuma ir pārņēmusi likumprojektu piespiedu dalītā īpašuma izbeigšanai daudzdzīvokļu mājās. Likumprojekts paredz noteikt kārtību, kādā uzsākams un īstenojams vienota īpašuma izveidošanas process piespiedu dalītā īpašuma gadījumā, ja uz citai personai piederoša zemes īpašuma atrodas daudzdzīvokļu māja ar privatizētu dzīvokļu īpašumiem.
Piedāvātais regulējums paredz izbeigt piespiedu dalīto īpašumu starp daudzdzīvokļu mājas dzīvokļu īpašnieku un zemes īpašnieku, dodot iespēju dzīvokļu īpašniekiem izpirkt zemes īpašniekam piederošo zemi.
Latvijā piespiedu dalītajā īpašumā ir 3677 daudzdzīvokļu mājas, ko veido 110 970 dzīvokļi, liecina komisijai iepriekš sniegtā informācija. Šīs mājas ir uz 7354 citām personām piederošās zemes.
Normas, kas no 2018.gada 1.janvāra samazina piespiedu nomas maksas apmēru, neatbilst Satversmei, lēmusi Satversmes tiesa. Apstrīdēto likuma normu spēka zaudēšanas termiņš noteikts 2019.gada 1.maijs. Tādējādi likumdevējam dots laiks atrast citu risinājumu piespiedu zemes nomas maksai, kas būtu taisnīgs gan pret zemes īpašniekiem, gan daudzdzīvokļu namu īpašniekiem.