Saeima otrajā lasījumā atbalsta likumprojektu par dabasgāzes tirgus atvēršanu
Saeima ceturtdien, 17.decembrī, otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Enerģētikas likumā, kas paredz dabasgāzes tirgus atvēršanas principus no 2017.gada 3.aprīļa, kā arī uzņēmuma "Latvijas Gāze" sadalīšanas nosacījumus.
Likumprojekts nosaka, ka līdz 2017.gada 3.aprīlim vertikāli integrētajam uzņēmumam AS "Latvijas Gāze" ir pienākums izveidot divus juridiski neatkarīgus uzņēmumus. Viens no uzņēmumiem pildīs pārvades sistēmas operatora un uzglabāšanas sistēmas operatora pienākumus, otrs īstenos dabasgāzes sadales sistēmas operatora un tirgotāja funkcijas.
Grozījumos Enerģētikas likumā paredzēti divi galvenie termiņi pilnai pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora īpašumtiesību nodalīšanai.
Pirmais termiņš ir 2017.gada 3.aprīlis, kad jāizveido juridiski neatkarīga sabiedrība, kas nodrošina dabasgāzes pārvades sistēmas operatora un uzglabāšanas sistēmas operatora pakalpojumus un kuras īpašumā ir pārvades sistēmas aktīvi, bet rīcībā ir Inčukalna pazemes gāzes krātuve.
Otrs termiņš ir 2017.gada 31.decembris, kad ir pilnībā jāpabeidz dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora īpašumtiesību nodalīšana, tas ir, jāpanāk situācija, ka pārvades un uzglabāšanas sistēmas operators ir no "Latvijas Gāzes" neatkarīga kapitālsabiedrība, kuras īpašnieki ne tieši, ne netieši nav saistīti ar "Latvijas Gāzi" vai tās akcionāriem. Šāda prasība neattiecas uz finanšu institūcijām, kurām pieder akcijas vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatorā, kā arī energoapgādes komersantā, kurš nodarbojas ar dabasgāzes ražošanu vai tirdzniecību.
Deputāti šodien neatbalstīja iepriekš atbildīgajā parlamenta komisijā akceptēto deputāta Aivara Meijas (NSL) priekšlikumu. Valdībā atbalstītā likumprojekta redakcijā bija paredzēts, ka vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operators vai dabasgāzes pārvades sistēmas operators ir energoapgādes komersants, kas nošķirts no dabasgāzes ražošanas un tirdzniecības darbībām un elektroenerģijas ražošanas un tirdzniecības darbībām un nav vertikāli integrēta dabasgāzes apgādes komersanta vai vertikāli integrēta elektroapgādes komersanta sastāvā. Savukārt komisijā atbalstītais Meijas ierosinājums paredz noteikt, ka operators var būt vertikāli integrēta energoapgādes komersanta, kas veic dabasgāzes ražošanas vai tirdzniecības darbības, sastāvā kā atsevišķa kapitālsabiedrība ar patstāvīgas juridiskās personas statusu.
Vairāki "Vienotības" deputāti iepriekš pauda, ka šis ierosinājums rada būtiskus draudus konkurencei atvērta Latvijas un Baltijas dabasgāzes tirgus sekmīgai darbībai un valsts drošībai. Deputāts Edvards Smiltēns (V) norādīja, ka priekšlikums pilnībā maina gāzes tirgus atvēršanas un direktīvas ieviešanas koncepciju, paredzot, ka arī turpmāk esošie akcionāri, tostarp "Gazprom" un "Itera", varēs tieši vai pastarpināti būt Latvijas dabasgāzes pārvades sistēmas un krātuves īpašnieki. Saeimas vairākums šo Meijas priekšlikumu noraidīja.
Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija iepriekš uzdeva Ekonomikas ministrijai (EM) sagatavot precīzu skaidrojumu par "Latvijas Gāzes" sadalīšanas termiņu.
EM valsts sekretāra vietnieks Jurijs Spiridonovs iepriekš stāstīja, ka praksē ir pierādījies, ka kvalitatīvai investora piesaistei pietiek ar sešiem līdz deviņiem mēnešiem. Tāpat viņš informēja, ka EM ir konsultējusies ar Eiropas Komisiju (EK), kas atzinusi, ka termiņš nodalītā "Latvijas Gāzes" uzņēmuma pārdošanai var būt par pieciem mēnešiem garāks. Taču EM ieskatā Enerģētikas likumprojektā ietvertais termiņš nav maināms.
"Latvijas Gāzes" valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis uzsvēra, ka, uzliekot tik īstu termiņu, valsts vēlas aplaupīt uzņēmuma akcionārus. Arī Kalvītis atsaucās uz tikšanos ar EK pārstāvjiem, kas, pēc viņa teiktā, esot norādījuši, ka nodalīta uzņēmuma pārdošanā ir jāpanāk kompromiss starp EM un "Latvijas Gāzi", turklāt "Latvijas Gāzes" pārdošanas termiņš ir pagarināms.
Saeimai šis likumprojekts vēl būs jāvērtē trešajā, galīgajā lasījumā.
LETA
Foto: Lita Krone/LETA