Saeimas Cilvēktiesību komisija: Valsts policijai jānodrošina mājokļa neaizskaramība
Valsts policijas pienākums ir nodrošināt cilvēktiesības, ievērojot mājokļu neaizskaramības principu, šodien pēc Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdes, kurā deputāti analizēja cilvēktiesību situāciju saistībā ar namīpašnieku patvarīgajām darbībām pret īrniekiem, uzsvēra komisijas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK).
"Valsts policijas pienākums ir nodrošināt cilvēktiesības, ievērojot mājokļu neaizskaramības principu. Tādēļ atkārtoti lūdzam Valsts policiju izstrādāt iekšējo kārtību, kā rīkoties gadījumos, kad namīpašnieks neielaiž dzīvoklī īrnieku. Nav pieļaujama situācija, ka, kamēr policija lemj, vai sākt kriminālprocesu vai nē, cilvēkam jāguļ uz betona grīdas kāpņu telpā, jo viņa dzīvokļa durvis ir aizmetinātas," par Mūrnieces pausto aģentūru LETA informēja Saeimas Preses dienestā.
"Īrnieku no dzīvokļa var izlikt tikai ar tiesas lēmumu. Kā skaidroja Ģenerālprokuratūras pārstāvis, gadījumā, kad īrnieks netiek iekšā savā dzīvoklī, jo namīpašnieks ir to aizmetinājis vai nomainījis slēdzeni, policijas darbinieku pienākums ir pārliecināties, vai ir tiesas lēmums par īrnieka izlikšanu. Ja tiesas lēmuma par izlikšanu nav, policijas pienākums ir darīt visu, lai cilvēks varētu iekļūt savā mājoklī, kā arī nodrošināt policistu klātbūtni, kad tiek nomainītas, piemēram, namīpašnieka pretlikumīgi uzstādītās atslēgas. Tāpat mums nav skaidra atšķirīgā attieksme dažādos policijas iecirkņos attiecībā uz kriminālprocesu ierosināšanu: vienos tie tiek ierosināti, citur līdzīgos gadījumos īrnieku tiesības netiek aizstāvētas," akcentē komisijas priekšsēdētāja.
"Kopš vasaras sākuma, kad pēdējo reizi pārspriedām šo tematu, nekas nav mainījies - namīpašnieki turpina ar brutālām metodēm piespiest cilvēkus atstāt savus mājokļus. Tomēr, vai tiks pielikts punkts cilvēku nelikumīgai izlikšanai no īres dzīvokļiem, ir atkarīgs no, pirmkārt iekšlietu ministra Riharda Kozlovska (V) iesaistīšanās un policijas augstāko amatpersonu enerģiskas rīcības. Domāju, ka neiztikt arī bez policijas pašattīrīšanās," uzsver Mūrniece.
Mūrniece norāda, ka komisija lūgs Tieslietu ministriju vērtēt kāda tiesu izpildītāja klātbūtnes pamatotību, namīpašniekiem apsekojot dzīvokļus, ja nav ierosināts tiesas process par izlikšanu no dzīvokļa, un viņu rīcību, piemēram, fotografējot īrnieku privātās mantas.
Komisijas deputāti bija vienisprātis, ka par īrnieku cilvēktiesībām, kā arī Valsts policijas iekšējās kārtības jautājumiem diskusija jāturpina, un uz komisijas sēdi tiks aicināti iekšlietu ministrs un Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis.
Rīga, 10.sept., LETA.
Foto: Gatis Dieziņš / LETA
2014.gada 11.septembrī