Saeimas komisija diskutēs par elektronisko darba uzskaiti būvlaukumos, kuros būvdarbu izmaksas pārsniedz 200 000 eiro
Rīga, 10.apr., LETA. Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija šodien turpinās skatīt otrajam lasījumam iesniegtos priekšlikumus grozījumiem likumā "Par nodokļiem un nodevām", kuros paredzēts, ka no 2020.gada 1.janvāra elektronisko darba laika uzskaiti ieviesīs arī būvlaukumos, kuros būvdarbu izmaksas ir 200 000 eiro un vairāk.
Komisijas sēde notiks plkst.10 Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēžu zālē Jēkaba 6/8, 207.telpā.
Pagājušā gada 4.decembrī valdība apstiprināja grozījumus likumā "Par nodokļiem un nodevām", kuri paredz, ka no 2020.gada 1.janvāra elektronisko darba laika uzskaiti ieviesīs arī būvlaukumos, kuros būvdarbu izmaksas ir 200 000 eiro un vairāk.
2017.gada 1.oktobrī elektroniskā darba laika uzskaites sistēma tika ieviesta tā saucamajos "lielajos" būvlaukumos, tas ir, jaunu trešās grupas būvju būvlaukumos un būvlaukumos, kuros tiek veikti būvdarbi, kuru izmaksas ir viens miljons eiro un vairāk.
Vienlaikus pētnieka Arņa Saukas pētījumā "Ēnu ekonomika Latvijas būvniecības nozarē 2015-2017" secināts, lai arī ēnu ekonomikas apmērs būvniecībā kopš 2015.gada ir samazinājies, tas joprojām ir augsts - 35,2% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Aplokšņu algas ir lielākā ēnu ekonomikas īpatsvara komponente būvniecībā, 2017.gadā veidojot 32,1% no faktiski izmaksātās darbinieku algas. Savukārt darbinieku skaita neuzrādīšana 2017.gadā veidoja 17,6% no faktiskā darbinieku skaita minētajā gadā.
Apkopotie dati liecina, ka mēnesī vidējais nostrādāto stundu skaits darbiniekam būvniecībā ir 120, bet normālais darba laiks mēnesī būtu 168 stundas. Atbilstoši Valsts ieņēmumu dienesta (VID) datiem 51% darba devēju būvniecībā darba ņēmējiem aprēķinājuši darba ienākumus, kas ir mazāki vai vienādi ar valstī noteikto minimālo darba algu (380 eiro), 14,5% darba devēji būvniecībā darba ņēmējiem aprēķinājuši darba ienākumus 0 eiro.
Minētie dati, pēc Finanšu ministrijas paustā, atspoguļo, ka ēnu ekonomikas īpatsvars būvniecībā joprojām ir augsts un būtiskākās ēnu ekonomikas būvniecībā komponentes ir aplokšņu algas un darbinieku skaita neuzrādīšana.
Pēc VID datiem, paredzams, ka, paplašinot objektu loku, kuros ieviešama elektroniskā darba laika uzskaites sistēma, papildus nodokļos valsts budžetā tiks iekasēti 1,69 miljoni eiro.
Ņemot vērā, ka elektroniskās darba laika uzskaites sistēmā tiek reģistrēts un uzskaitīts ne tikai laiks, kurā persona veic darba pienākumus būvlaukumā, bet arī laiks no brīža, kad persona ierodas būvlaukumā, līdz brīdim, kad persona to atstāja, tostarp Darba likumā noteiktie pārtraukumi darbā, tiks precizēta likumā noteiktā elektroniskās darba laika uzskaites sistēmas definīcija, kā arī paredzēts, ka elektroniskajā darba laika uzskaites sistēmā tiks uzskaitīti dati par summāro laiku. Summārais laiks ir kalendāra mēneša ietvaros sasummētais laiks, ko būvlaukumā nodarbinātā persona pavadījusi būvlaukumā, veicot darba pienākumus būvdarbu līguma izpildei, un laiks, ko persona pavadījusi būvlaukumā, nepildot darba pienākumus, piemēram, sagatavojoties darbam, kā arī pārtraukumi darbā, ja persona nav atstājusi būvlaukumu pārtraukuma laikā.
Līdz šim likums "Par nodokļiem un nodevām" paredzēja, ka elektroniskajā darba laika uzskaites sistēmā reģistrētie dati par būvlaukumā nodarbinātas personas darba stundām kalendāra mēneša ietvaros par 10% var atšķirties no faktiski uzskaitītajām darba stundām, kas izmantotas darba samaksas aprēķināšanai par darbu būvlaukumā.
Ņemot vērā, ka valdības apstiprinātie grozījumi paredz elektroniskās darba laika uzskaites sistēmas uzskaitītajos datos ietvert arī darba tiesiskās attiecības reglamentējošajos normatīvos paredzētos pārtraukumus darbā, kā arī elektroniskās darba laika uzskaites sistēmas uzskaitītajos datos ietvert laiku no brīža, kad persona ierodas būvlaukumā, līdz brīdim, kad persona to atstāja, pieļaujamā novirze (atšķirība starp faktiski uzskaitītājam darba stundām un darba stundām, kas izmantotas darba samaksas aprēķināšanai par darbu būvlaukumā) ir palielināta no 10% līdz 20%.
Vienotās elektroniskās darba laika uzskaites datubāzes izveides mērķis ir vienota elektroniskās darba laika uzskaites datu uzturēšana darba spēka nodokļu administrēšanai, darba tiesiskās attiecības reglamentējošo normatīvu ievērošanas uzraudzībai un kontrolei, būvspeciālistu pienākumu izpildes kontrolei, būvniecības politikas veidošanai un būvniecības nozares vispārīgās pārraudzības īstenošanai, kā arī oficiālās statistikas nodrošināšanai.