abc.lv skaitļos

Lietotāji online19
Aktīvie uzņēmumi24951
Nozares raksti1122
Ekspertu atbildes3041
Sagatavojieties laikus jaunajai apkures sezonai : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Sagatavojieties laikus jaunajai apkures sezonai

Sagatavojieties laikus jaunajai apkures sezonai

Vasara ir labākais laiks, kad parūpēties par to, lai ziemā mājoklis būtu patīkami silts un drošs. Apkures iekārtu un dūmvadu apkope, remonts vai nomaiņa jāveic savlaicīgi, lai auksto sezonu varētu sagaidīt bez bažām un apkures iekārtas uzticami kalpotu vēl daudzus gadus. Kādi apkures sistēmas uzturēšanas darbi vasarā jāveic un kā vislabāk sagatavoties nākamajai sezonai? 

Apkures sistēma – biežs ugunsgrēku izraisītājs
Neatbilstoši ekspluatēta, bojāta vai neapkopta apkures sistēma ir viens no biežākajiem ugunsgrēku iemesliem gada aukstajos mēnešos. Vēlme pēc siltuma un omulības mājās mudina aktīvi darbināt apkures iekārtas, bet, ja tās nav atbilstoši sagatavotas darbam un pārbaudītas, vienā mirklī mājokli var pārņemt postošas liesmas. Lai izvairītos no šāda drūma scenārija, ēku īpašniekiem jābūt atbildīgiem un katru gadu jau vasarā vai agrā rudenī jānodrošina apkures sistēmas vispārēja pārbaude un apkope, kā arī jāatceras par drošu apkures iekārtu ekspluatāciju. Protams, arī obligāti jāaprīko telpas ar dūmu detektoriem, kuri savlaicīgi ziņo par piedūmojumu un glābj dzīvības.

Pirms ziemas jāveic iekārtu apkope un dūmvadu tīrīšana
Pēc iepriekšējās apkures sezonas noslēguma un pirms nākamās sākuma jāveic apkures ierīču un dūmvadu apsekošanu, lai konstatētu, kāds ir iekārtu tehniskais stāvoklis. Vislabāk šo darbu uzticēt speciālistiem, kuriem ir pieredze iekārtu un dūmvadu tīrīšanā. Meistars arī novērtēs apkures sistēmas stāvokli un ziņos par vajadzību veikt remondarbus vai pat pilnīgu apkures iekārtu un dūmvadu nomaiņu, ja stāvoklis nebūs savienojams ar drošu ekspluatāciju. Neiztīrīts dūmvads ir bīstams, jo tajā esošie sodrēji var aizdegties un nodarīt lielu postu. Īpaši tas aktuāli ēkās, kur ir malkas apkures un parastie mūrētie skursteņi, kas gadu gaitā palēnām zaudē savu izturību.

Kā iztīrīt skursteni pašu spēkiem?

  • Lai to izdarītu, nepieciešama skursteņa materiālam un diametram atbilstoša birste ar atsvaru. Ļoti svarīgi ir neizmantot nepiemērotu birsti, jo tā var bojāt skursteni, it īpaši modernos metāla dūmvadus, kuri tāpēc jātīra ar speciālu mīkstāku birsti.
  • Pirms tīrīšanas jāpārliecinās, ka dūmvadā nav svešķermenis – zars, putna ligzda vai pat putns, kas diemžēl nav retums. Tikai tad, kad dūmvads ir atbrīvots, to var iztīrīt, laižot no augšas lejā birsti.
  • Pirms tam jāaizver aizvari jeb tā saucamie “šīberi”, lai sodrēji nesaiet kurtuves kanālā, bet paliek skursteņa apakšā.
  • Kad tīrīšana pabeigta, atliek izsūkt pelnus un sodrējus. Vislabāk to darīt ar speciālu pelnu putekļu sūcēju, kas neļauj gaisā nonākt sīkajām daļiņām un piemērots karstam materiālam.

Novecojušas un bojātas iekārtas ir jānomaina
Vasara ir īstais brīdis, kad veikt nopietnākus apkures iekārtu un dūmvadu remontdarbus, nomainot bojātās detaļas vai ierīkojot pilnībā jaunu apkures sistēmu – mūsdienīgāku, drošāku un efektīvāku. Ne vienmēr tam ir vajadzīgi lieli finansiālie ieguldījumi. Piemēram, novecojušus ķieģeļu dūmvadus var atjaunot un uzlabot to drošību, ievietojot nerūsējošā tērauda dūmvadu caurules. Apkures ierīcei, lai tā strādātu precīzi un energoefektīvi, var būt nepieciešama nevis nomaiņa, bet tikai regulēšana vai remonts. Tāpat nedrīkst aizmirst par radiatoriem – arī tie jāpārbauda, iespējams jāatgaiso vai jāskalo, ja ir aizkaļķojušies. Tā kā šie darbi prasa specifiskas prasmes un zināšanas, labāk tos uzticēt profesionāļiem. Ja dzīvojat daudzdzīvokļu mājā ar centrālo apkuri, radiatoru apkopi uzticiet apsaimniekotājam, jo tie ir saistīti ar visas ēkas apsildes sistēmu.

Kādu apkuri mājoklī ierīkot?


Ja jūsu privātmājā ir novecojusi apkures sistēma un nepieciešams to nomainīt pret ērtāku un efektīvāku, jāizvērtē, kāds būs tieši jūsu vajadzībām, finansiālajām iespējām un dzīvesveidam piemērotākais risinājums.

  • Cietā kurināmā katli – piemēroti koka, ogļu un brikešu kurināšanai. Šie katli parasti izgatavoti no čuguna vai tērauda un ir ar manuālu vai elektronisku vadību, kas ir vienkārša. Šie katli joprojām ir ļoti populāri to samērā augstās efektivitātes un pieejamās cenas dēļ. Tie ir piemēroti ne tikai privātmājas, bet arī lielāku objektu apsildīšanai, atliek tikai izvēlēties piemērota lieluma un jaudas katlu. Jārēķinās, ka šie katli prasīs biežāku apkalpošanu un tīrīšanu, jo no koksnes veidojas vairāk pelnu.
  • Gāzes katli – ērts, uzticams un efektīvs apkures risinājums. To var ierīkot objektos, kuros ir dabasgāzes pieslēgums. Modernie gāzes katli ir autonomi savā darbībā un apkalpošanu prasa ļoti reti. Izvērtējot gāzes apkures efektivitāti, investīcija šādā sistēmā atmaksājas jau ļoti ātri. Kā arī šajā gadījumā nav jādomā par kurināmā uzglabāšanu, kas ir būtika priekšrocība.
  • Granulu katli – galvenā priekšrocība ir augsta efektivitāte un viegla ekspluatācija. Katlu nevajadzēs apkalpot par vairākas nedēļas. Granulas ir ļoti tīrs kurināmais, sadegšanas procesā veidojas neliels pelnu daudzums. Modernākie granulu katli, kas izgatavoti no augstas kvalitātes nerūsējošā tērauda, garantēs tiešām ilgu ekspluatācijas laiku. Tā ir tālredzīga investīcija ērtā apkures sistēmā.
  • Krāsnis un kamīni – omulīgs un samērā efektīvs ar malku vai granulām kurināms siltuma avots, kas vairāk gan noderēs kā papildu apsilde, bet pieejami arī modeļi, kas savienojami ar centrālo apkures sistēmu. Šādas iekārtas prasīs biežāku apkalpošanu un uzraudzību, lai garantētu to drošu ekspluatāciju. Atbilstošas jaudas krāsnis spēj efektīvi apsildīt arī lielāku telpu.


Sildītājs – noderīga ierīce papildu siltumam
Nav vajadzības darbināt apkures katlu vai kurināt krāsni drēgnā vasaras dienā, jo pietiks ieslēgt sildītāju, kas jau pāris minūtēs telpu padarīs patīkami siltu un nodrošinās vēlamo temperatūru jebkurā gadalaikā. Sildītājs būs noderīgs papildu siltuma avots arī tad, ja dzīvot ēkā, kas nav īpaši energoefektīva, kā arī nav jūsu kompetencē risināt šo jautājumu. Sildītājs būs ērts veids, kā nodrošināt omulību telpās. 


Piejami dažādi sildītāji: elektriskie, eļļas, infrasarkanie, konvekcijas, gāzes vai ventilatora tipa. Regulējiet sildītāja jaudu pēc vajadzības un ērti pārvietojiet pa visu mājokli, lai atbrīvotu telpas no drēgnuma un mitruma. Nelielās telpās kvalitatīvs sildītājs var būt arī kā pamata apsildes risinājums, ja nav pieejami citi droši apkures veidi.

Visu apkures sistēmai nepieciešamo atradīsiet 220.lv
Interneta veikalā 220.lv jūs atradīsiet visu apkures sistēmas darbībai nepieciešamo – apkures katlus, krāsnis, radiatorus, sildītājus, silto grīdu risinājumus, dūmvadus, ūdens sildītājus, kā arī dažādus papildelementus un aksesuārus drošai, pareizai un ērtai apkures ierīču ekspluatēšanai. Interneta veikalā pieejamas preces no pasaules vadošajiem ražotājiem par pieejamām cenām. Izvēlieties visu nepieciešamo, lai atbilstoši sagatavotu sava mājokļa apkures sistēmu jaunajai darba sezonai.

 

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu

"Alpina" produkti un krāsas iekšdarbiem: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Zīmols "Alpina" – tā ir Premium klases tirdzniecības zīme DIY klasē (Do it yourself – dari pats), piedāvājot klientiem produktus „visiem dzīves gadījumiem”: gruntis, ūdens dispersijas krāsas, alkīda/ akrila emaljas krāsas, lakas, lazūras, dekoratīvos materiālus – visu, kas var ievajadzēties meistaram mājas, dzīvokļa vai dārza mājas atjaunošanai.