Sākoties mācību gadam, nopietni jāizvērtē bērnu drošības riski
Apsardzes kompānija "Koblenz drošība" ir novērojusi, ka ik gadu, beidzoties skolēnu brīvlaikam un sākoties jaunam mācību gadam, vismaz par 80% pieaug klientu satraukums par signalizācijas ieslēgšanu. Tas saistīts ar to, ka durvju slēgšana skolas laikā biežāk tiek uzticēta bērniem, kas vasaras brīvlaikā par šādu darbību, iespējams, ir aizmirsuši.
"Sākoties mācību gadam, daudz un plaši tiek runāts tieši par drošību uz ielas un ceļu satiksmes dalībnieku pastiprinātu vērību attiecībā uz bērniem, bet tikpat aktuāli ir drošības risku izvērtēšana un vērā ņemšana mājoklī, kur atrodas skolas vecuma bērns. Bērni, kas lielāko vasaras daļu ir pavadījuši ārpus pilsētas, lauku mājās vai vasarnīcās pie vecvecākiem, atgriežoties pilsētā, bieži piemirst par lauku un pilsētas atšķirīgo dzīves ritumu. Lauku mājās, kur bērni cauru vasaru ir skraidījuši iekšā un ārā, nedomājot par durvju aizslēgšanu, iespējams, ir piemirsies par drošības priekšnoteikumiem, ko uzliek dzīve pilsētā," skaidro Raivis Terinks, "Koblenz drošība" valdes priekšsēdētājs.
Diemžēl ir ļaunprātīgi cilvēki, kas šādu rīcību var izmantot un mēģināt iekļūt jūsu mājoklī. Apsardzes kompānijas statistika liecina, ka atkal ir aktivizējušies tā sauktie "durvju pārbaudītāji", proti, ir personas, kas pēc nejaušības principa apstaigā kāpņutelpas un pārbauda, vai durvis ir aizslēgtas vai ir atstātas vaļā. Ja durvis ir vaļā, šīs personas ieiet neaizslēgtajā mājoklī un paņem to, kas pirmais gadās pa rokai. Diemžēl tieši pie ārdurvīm visbiežāk atrodas tādas vērtīgas mantas kā naudas maki un mobilie telefoni āra jaku kabatās vai, piemēram, automašīnas atslēgas. Šis jautājums aktualizējas īpaši rudenī, kad vakaros agrāk satumst, kā arī kad mājoklī pa dienu neviens neatrodas, pat ne bērni. Jāatgādina, ka "durvju pārbaudītāji" uzdarbojās arī pievakarēs, kad mājās ir visa ģimene un, iespējams, virtuvē ēd vakariņas, un jūsu mantas no koridora tiek iznestas pa neaizslēgtajām durvīm.
Vecākiem vēlreiz un vēlreiz jāpārrunā ar bērniem elementārie ikdienas noteikumi mājās, kas palīdzēs pasargāt mājokli no apzagšanas, piemēram, atgādināt par durvju aizslēgšanu ikreiz, atstājot māju, tāpat arī logu aizvēršanu. Ir vērts vēlreiz atgādināt un uzrakstīt uz papīra glābšanas dienestu tālruņa numurus, lai jebkurā situācijā bērni spētu rīkoties ātri un būtu drošībā.
Mūsdienu sadzīvei raksturīgs ieteikums ir arī pārbaudīt savu mājokļu Wi-FI tīkla darbību un nomainīt paroles. Skolēnu brīvlaikā bērni tās var būt izdalījuši draugiem un kaimiņiem. Paroļu nomaiņa pasargās datu drošību jūsu datoros, kā arī uzlabos tīkla darbības ātrumu. Noteikti jāiemāca bērniem, ka šīs paroles nav jādod kuram katram un ka to glabāšana ir daļa no mājas drošības noteikumiem.
Tāpat jāatgādina bērniem par atslēgu ņemšanu līdzi un pareizu glabāšanu, dodoties uz skolu, kā arī jāsarunā ar bērniem maršrutus, pa kuriem viņi iet uz skolu un nāk no tās. Tostarp, zinot bērnu vēlmi iegriezties kafejnīcā vai veikalā pēc saldumiem, vai satikties ar draugiem kādā pagalmā, norunāt arī šīs konkrētās vietas (lai vecāki zinātu, kur bērni mēdz apgrozīties, un pazušanas gadījumā zinātu, no kurienes sākt meklēšanu). Ar bērniem noteikti ir jāvienojas, ka vecāki tiek informēti (kaut vai SMS veidā) par bērnu atrašanas vietu. Apsardzes kompānija iesaka arī uzzināt bērna draugu vārdus un dzīvesvietas, draugu vai to vecāku telefonu numurus.
Bērniem arī jāizskaidro, kā rīkoties, ja pie mājas vai kāpņutelpā atrodas aizdomīgi cilvēki, tostarp skaidri izstāstīt, kas ir tādas personas - iedzēruši, neadekvāti cilvēki, bezpajumtnieki, cilvēki, kas nevieš uzticību, vai no kā bail. Bērnam jādod vienkārši ieteikumi ar izvēlēs iespēju: atgriezties uz ielas un nogaidīt, kamēr šī persona aiziet, sagaidīt kaimiņu vai citu pieaugušo un iet ar to kopā, patverties tuvējā veikalā vai citā sabiedriskā vietā. Jāiedrošina bērns nebaidīties prasīt palīdzību pieaugušajiem un izvēlēties tādu pieaugušo, kas bērnam vieš uzticību, un tam paprasīt palīdzību. Tāpat jāatgādina nebaidīties zvanīt vecākiem brīdī, kad bērns jūtas apdraudēts.
Foto: Alice Carrier/Flickr.com