Sākta Rīgas Doma torņa nostiprināšana un restaurācija
Baznīcas koka konstrukcijas būvētas 16.gadsimtā un ir vecākie šāda veida būvelementi Latvijā. Rīgas Doma baznīca un klostera komplekss ir nacionālās nozīmes kultūras piemineklis, kas iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, tādējādi būvdarbu procesā jāievēro virkne specifisku normatīvu, prasību un ierobežojumu.
Restaurācijas būvdarbi aptvers visu Doma torni, bet iekštelpās restaurācijas un atjaunošanas pasākumi tiks īstenoti teritorijā, kurā ietilpst Marijas kapela, Dienvidu kapela, Centrālā kapela un kapelas izejā uz krusteju. Tiks renovētas arī saimniecības un inženiertehniskās telpas.
Projekts paredz torņa daļā bojāto un satrupējušo koka konstrukciju nomaiņu, protezēšanu un koka konstrukciju attīrīšanu apmēram 5000 m 2 platībā. Torņa nostabilizēšanai un atbalstam tiks iestrādāta telpiska metāla konstrukcija, kas noņems slodzi un tādējādi stiprinās torņa koka konstrukciju. Torņa kupola daļām tiks mainīts vara jumta segums. Augstumā veicamo darbu izpildei tiks piesaistīti profesionāli alpīnisti.
Speciālisti apsekos apmēram 86 kg smagā, apzeltītā Rīgas Doma torņa gaiļa tehnisko stāvokli, nepieciešamības gadījumā veicot pasākumus vējrādītāja mehānisma restaurācijai. Būvniekiem jāveic tehnoloģiski pasākumi, lai restaurācijas darbu laikā pasargātu Rīgas Doma torņa pulksteni. Šim nolūkam pulkstenim uz laiku tiks demontēta ciparnīca.
Tiks restaurēts 19.gs. altāris un altārglezna Marijas kapelā, citi būvdarbu zonā esošie iekštelpu elementi, galdniecības, metāla izstrādājumi un mākslas priekšmeti. Tiks restaurēta viena lielformāta glezna un trīs epitāfijas, kā arī lielā lustra, kas atrodas Rīgas Doma ieejas zonā.
Projekts paredz inženiertehnisko komunikāciju maiņu - tiks izbūvētas jaunas ūdensvada, kanalizācijas, elektrības, vājstrāvas, ventilācijas, apkures, zibens aizsardzības, kā arī automātiskā ugunsdzēsības sistēma.
Restaurācijas būvdarbu process tiek organizēts, ievērojot Rīgas Doma, kā arī valsts amatpersonu vizīšu ietvaros paredzēto pasākumu plānu - dievkalpojumu, koncertu, klusuma stundu, citu norišu laikā būvniecības darbi tiek pārtraukti.
Baznīcas atjaunošanas darbi notiek, pateicoties Kultūras ministrijas administrētās reģionālās attīstības fonda (ERAF) 3.4.3.3. aktivitātes "Atbalsts kultūras pieminekļu privātīpašniekiem kultūras pieminekļu saglabāšanā un to sociālekonomiskā potenciālā efektīvā izmantošanā" ietvaros noslēgtam līgumam un līdzfinansējumam.
Torņa nostiprināšanas un restaurācijas darbu projektētājs - SIA "Būvinženieru konsultāciju birojs", būvdarbu līguma summa - 4,8 milj. EUR ( bez PVN). Līguma izpildes termiņš - 2015.gada vasara.
Foto: Ieva Lūka/LETA.