abc.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi23103
Nozares raksti1072
Ekspertu atbildes2590
Sākti būvdarbi Brīvības pieminekļa izgaismošanai : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Sākti būvdarbi Brīvības pieminekļa izgaismošanai

Sākti būvdarbi Brīvības pieminekļa izgaismošanai

Pēc Brīvības pieminekļa izgaismošanas projekta izstrādes pabeigšanas piektdien, 24. septembrī, ar lāpas iedegšanu svinīgi tika sākti būvdarbi.

Brīvības pieminekļa izgaismošanas un tā apkārtnes labiekārtošanas projekta realizēšanu veiks pašvaldības aģentūra „Rīgas gaisma”, bet AS “Būvuzņēmums Restaurators” nodrošinās vispārējo būvdarbu vadīšanu.

Projekta realizācija tiek veikta par privāto ziedojumu, Rīgas pašvaldības un valsts budžeta līdzekļiem. Svinīgajā pasākumā visi projekta veicēji parakstījās Brīvības pieminekļa Goda grāmatā.

Lāpas iedegšana kā simbols izgaismošanas būvdarbu sākšanai izvēlēts par godu tēlnieka Kārļa Zāles projektam “Mirdzi kā zvaigzne”, kurš arī kļuva par uzvarētāju 1930. gada decembrī, kad konkurss pieminekļa metiem noslēdzās.

“Vislielākā pateicība katram, kurš devis savu ieguldījumu. Ziedojumi apliecina, cik sirdīs un prātos dārgs ir Brīvības piemineklis arī mūsdienās, kad pārdzīvojam pandēmijas laiku.  Katrs no mums vairāk uztraucas par savu veselību, izvērtē savus izdevumus un tomēr atsaucas un ziedo pieminekļa izgaismošanai. Ir gandarījums arī par rasto izpratni, ka nozīmīgais un vērienīgais projekts realizējams sadarbojoties valstij un pašvaldībai ar sabiedrību. Fonds apzinās, ka tā uzdevums ir pilnībā saglabāt pieminekļa esošo vērtību un papildināt to ar mūsdienu iespējām, lai piemineklis arī nākamajām paaudzēm simbolizētu to spēku, kas ir mūsu tautā, kā arī būtu vieta, kur visiem kopā tikties valstij nozīmīgos brīžos. Gaisma atklās visas vērtības, ko varam saskatīt Kārļa Zāles radītajā piemineklī diennakts tumšajā laikā,” norādīja eksprezidents, Brīvības pieminekļa izgaismošanas fonda izveides iniciators Valdis Zatlers.

“Apziņa, ka esam brīvi cilvēki brīvā valstī sniedz patiesu viegluma un gandarījuma izjūtu! Tā ir lielākā vērtība, kas mums ir, un Brīvības piemineklis ir galvenais šīs vērtības apliecinājums un simbols. Tas ir arī Rīgas kā brīvas Latvijas galvaspilsētas lepnums un vizītkarte. Šo monumentu ar saviem ziedojumiem izlolojusi visa Latvijas tauta, un arī tagad pieminekļa izgaismošanas projekts ir atbalstīts ar tautas ziedojumiem. Par to īpašs paldies Brīvības pieminekļa izgaismošanas fondam un prezidentam Valdim Zatleram. Esmu gandarīts, ka galvaspilsētas pašvaldības aģentūra “Rīgas gaisma” nodrošinās šī projekta īstenošanu, un Rīgas dome piedalās ar 120 tūkstošu eiro finansējumu. Novēlu, lai pieminekļa jaunais mirdzums būtu košs apliecinājums mūsu valsts un mūsu katra personīgās brīvības mūžībai!” uzsvēra Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis.

“Šobrīd projekta pabeigšanai iztrūkst 25 000 eiro. Projekta sākotnējā izmaksu tāme, izstrādājot projektu ar māksliniecisku izgaismojumu un tā tehnoloģiskā realizācija ir aptuveni 350 000 eiro bez PVN, no kuriem privātos ziedojumos savākti 70 943 eiro. Daļu nepieciešamo līdzekļu nodrošina Latvijas valsts un Rīgas domes līdzfinansējums. No diviem Latvijas uzņēmumiem Brīvības pieminekļa izgaismošanas fonds ziedojuma veidā saņems speciāli Latvijā izgatavotus apgaismojuma balstus un LED tipa izgaismojuma prožektorus. Ceram, ka būvdarbu gaitā nebūs būtiskas aizķeršanās un šī gada nogalē varēsim redzēt Brīvības pieminekli uzmirdzam jaunā izgaismojumā,” pauda Brīvības pieminekļa izgaismošanas fonda valdes loceklis Sandis Bērtaitis.

Šī nav pirmā reize, kad monumenta pastāvēšanas vēsturē AS “Būvuzņēmums Restaurators” meistari pieliks savu roku un prasmes ar Brīvības pieminekli saistītiem darbiem.

1979. gadā Rīgas pilsētas izpildkomiteja uzdeva Kultūras ministrijas Restaurācijas institūtam izstrādāt Brīvības pieminekļa restaurācijas projektu. Projektu izstrādāja un darbus uzraudzīja arhitekti Raimonds Aide un Juris Gusevs. Savukārt darbus veica tolaik Kultūras ministrijas pakļautībā esošā „Zinātniskās restaurēšanas pārvalde“ (ZRP), ko šodien pazīstam ar nosaukumu AS “Būvuzņēmums Restaurators”. Īsts varoņdarbs padomju varas laikā bijis pieminekļa statujas trīs zvaigžņu un jostiņas zeltījuma atjaunošana, neraugoties un stingru aizliegumu to darīt. Šo darbu paveica uzņēmuma zeltītāji – tēvs Arvīds un dēls Juris Vecvagari.

“Otrā reize, kad strādājām pie Brīvības pieminekļa atjaunošanas, bija 1998. gads. Tolaik arhitekta Raimonda Aides vadībā veicām pieminekļa apakšējās granīta plātņu pamatnes daļēju restaurāciju un slīpuma izveidošanu nokrišņu novadīšanai,” atminas AS “Būvuzņēmums Restaurators” valdes loceklis Valdis Uzariņš, kurš tolaik bija uzņēmuma valdes priekšsēdētājs. Savukārt būvdarbi tika veikti dabu vadītāja Alberta Jukoņa vadībā. Šodien Valdis Uzariņš ir atgriezies jau kā Brīvības pieminekļa izgaismošanas projekta būvdarbu vadītājs, ko pats uzskata par uzņēmuma ievērojamās pieredzes un veikto darbu kvalitātes apliecinājumu,” skaidroja S. Bērtaitis.

Brīvības pieminekļa izgaismošanas un tā apkārtnes labiekārtošanas projekta realizēšanas nolūkos “Rīgas gaisma” nodrošinās esošo apgaismes balstu un gaismekļu demontāžu, esošo koku aizsardzību būvdarbu laikā, pamatu izbūvi jaunajiem apgaismes balstiem atbilstoši būvprojekta risinājumiem. Tāpat tiks veikta tehnoloģijai atbilstošu jaunu apgaismes balstu un gaismekļu montāža, kā arī pazemes infrastruktūras izbūve – bruģa demontāža, tranšejas izbūve, kabeļu iegāde un montāža, informācijas sinhronizācijas un optiskā kabeļa izveide.

2020. gada oktobrī fonds sagatavoja būvprojektu minimālā sastāvā, vadoties pēc Latvijas arhitekta Austra Mailīša sagatavotās Brīvības alejas izgaismošanas koncepcijas. Novembrī, sagaidot Lāčplēša dienu, tika veikts izgaismojuma mēģinājums dabā gaismu inženiera Normunda Bļasāna vadībā, lai pārliecinātos, vai izgaismojuma aprēķini ir atbilstoši vajadzībām, bet decembrī Rīgas pilsētas būvvalde izsniedza būvatļauju Brīvības pieminekļa izgaismošanai.

Fonds atbildīgi izturas arī pret apkārtējo vidi. Lai saudzētu apkārtnē esošos apstādījumus un kokus, uzņēmums “Labie koki” veica koku sakņu izpēti.

Brīvības piemineklis ir tautas brīvības simbols, kam arī diennakts tumšajā laikā jātop gaišam. Tieši tādēļ 2018. gada nogalē domubiedru grupa pēc bijušā Valsts prezidenta Valda Zatlera iniciatīvas nodibināja Brīvības pieminekļa izgaismošanas fondu. Brīvības pieminekļa izgaismošanā aicināts piedalīties ikviens iedzīvotājs, ziedojot portālā Ziedot.lv https://www.ziedot.lv/gaisma-musu-brivibai-3362, Mobilly aplikācijā vai fonda mājaslapā www.brivibaspiemineklis.lv.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu

"Osmo Latvija": Pielaiko telpu, māju, dārzu

"Osmo Baltic OÜ" ir vienīgais oficiālais ”Osmo Holz und Color GmbH & Co” pārstāvis Baltijā. Klientiem tiek piedāvāti sistēmiski vienoti risinājumi visā, kas ir saistīts ar koka apdari gan iekštelpās, gan āra apstākļos.