Māja par 14 000 latu
Tiesa gan, 14 000 vērtā māja vēl nav pilnībā gatava, vajadzīga ne tikai iekšējā un ārējā apdare, bet arī visas inženierkomunikācijas, taču vismaz vasaras mēnešos mitināties tajā ir iespējams. Patiesībā Andra Grabčika ģimenei māja izmaksājusi nedaudz vairāk – 16 000 latu, jo komplektā tika nopirkta arī autonojume un saimniecības ēka, kas kopā maksāja divus tūkstošus latu. Viņš māju būvē uz vecākiem piederošas zemes, tāpēc mājas celšanas izdevumi ir tikai un vienīgi pašas ēkas izmaksas, ko veido darbs, materiāli un mājas aprīkojums. Uzņēmums IESI, kas izgatavoja šo māju, samontēja to divās dienās, taču process kopumā no dokumentu kārtošanas un kredīta noformēšanas līdz montāžai ilga visu gadu. Projektu saņēma no šīs pašas firmas. Līdz montāžas sākumam saimniekam pašam bija jāieliek mājai pamati un jāievelk visi nepieciešamie inženierkomunikāciju pievadi. Mājā būs gan ūdensvads, gan kanalizācija, apkure – lokālā, ar elektrisko (jonu) katlu. Pamatu liešana bijusi darbietilpīga, jo gruntsgabals atrodas vietā ar augstu gruntsūdens līmeni. Lai pasargātu ēku no mitruma, pamati pa perimetru tika veidoti 80 cm augsti, pēc tam būvbedri piepildīja ar smiltīm un izlēja betona pamatni visā apbūves laukumā. Dažās telpās paredzētas siltās grīdas, tur pašlaik ir atstāts padziļinājums betonā, lai varētu ieguldīt apkures caurules. Pirkumā ietilpst arī iekšējās un ārējās durvis, fasāžu un jumta logi. Dzīvojamā istabā ir lieli stiklojumi – logi no grīdas līdz griestiem un pilnstikla durvis. Ēkas karkass veidots no 5x15 cm brusām, nosedzošās plaknes – OSB plātnes. Starp tām siltumizolācijas pildījums (15 cm minerālvate). Latojums sienām diezgan blīvs – solis 40 cm, paneļu savienojumu vietās blakām ir divas latas, tā ka pamats cerēt, ka tas nav kāršu namiņš, kas pirmajā vētrā varētu sagāzties. Iekšējās sienas ir plānākas - 10 cm, tas ir tik, cik nepieciešams skaņas izolācijai. Visām caurulēm un vadiem priekšā būs rīģipsis. No ārpuses saimnieks paredzējis ieklāt vēl vienu siltumizolācijas kārtu – putupolistirola plātnes, uz tā būs dekoratīvā apdare. Saimnieks zina, ka putuplasts nav pats labākais siltumizolācijas materiāls, tomēr izvēlējies tieši šo materiālu, jo tas ir lētāks nekā minerālvate un uz tā būšot vieglāk uzlikt apdari. Lai apdarinātu fasādi ar vati, vajadzīgi kokmateriāli (lai būtu, kur iestiprināt vati), bet koksne ir dārga, karkasa veidošana vates nostiprināšanai – darbietilpīga. Mājas dzīvojamā platība - 78 kv/m. Andris saka – viņiem lielāka māja nemaz neesot vajadzīga. Ģimenē ir divi pieaugušie un divi bērni. Katram bērnam ir sava istaba, arī vecākiem - sava. Paredzams, ka visa dzīvošanās būs lielajā istabā, kur atradīsies arī virtuve un ēdamzona. Telpa ir plaša, ar izeju uz dārzu un terasi (tā gan vēl nav uzbūvēta). Vēl neesot izlēmuši, vai apkures katls būs vannasistabā, vai koridorā. Mājā būs arī duša 90x90 cm platībā, atradīsies vieta arī veļasmašīnai.
Kaut arī vārda pilnā nozīmē māja būs gatava tikai rudenī, tā jau tagad ir apdzīvota. Tas iespējams tāpēc, ka blakām atrodas vecāku māja, kur pieejams ūdens un visas citas ikdienā nepieciešamas ērtības. Būtībā par 16 000 latu ir iegūts apjoms, kurā vēl jāiegulda diezgan daudz darba un līdzekļu, lai tas pilnībā atbilstu priekšstatam par labiekārtotu mājokli. Saimnieks lēš, ka pavisam būs vajadzīgi aptuveni 30-35 tūkstoši latu. Līdzekļu taupības labad atlikušos darbus, jumta seguma ieklāšanu ieskaitot, Andris nolēmis paveikt pats, lai būtu jāmaksā tikai par materiāliem un iekārtām. Pats viņš labo arī dažas projekta nepilnības, kas atklājušas, kad māja jau bija samontēta. Piemēram, autonojumei, kas savieno saimniecības ēku ar dzīvojamo māju, mājas pusē ir vaļējs gals, - šajā daļā saimnieks jumtu pagarinās, līdz tas savienosies ar mājas jumtu – un cauruma vairs nebūs. Virs ārdurvīm bijis tāds kā širmītis, kas aizsedzis skatu, - saimnieks to noņēmis nost.
Mājai ir slīpie griesti (savietotais jumts), bet daļā telpu tomēr tiks veidoti horizontālie griesti. Telpas augstums to atļauj – 2,45 m zemākajā vietā un 3,40 m augstākajā vietā. Notekas arī pašam jāgādā. Pirmās raizes sagādājušas durvis - kad pieņēmu māju, tās bija labas, bet pēc nedēļas tās vairs nevarēja aiztaisīt ciet. Laikam tāpēc, ka bija mitrs laiks un koksne uzsūca gaisa mitrumu. Andris neuztraucas, ka namā varētu pietrūkt gaisa – kur vajadzēs, tur arī izurbs cienā caurumu un pieliks ventilatoru. Koka karkasa mājai tā nav nekāda problēma – nekādi mūri nav jākaļ. Saimniecības ēka nav siltināta. Vēl neesot pašiem skaidrs, kā to izmantos. Varbūt tur būs pirts. Pilnīgi visus iekšdarbus līdz rudenim paveikt diez vai pagūs, taču, kā apgalvo saimnieks, pārziemot mājā varēs – būs elektriskā apkure, būs ūdensvads un kanalizācija, mājai būs uzlikts jumta segums un arī ārējā apdare. Autors: Ingars Liepiņš