Saliekamās mājas: To veidi un īpatnības
Saliekamā māja ir plašs termins, jo raksturo ēkas konstrukciju, kas tiek uzbūvēta daļēji vai pilnībā ārpus tās teritorijas. Mājas komponentes tiek izgatavotas un piegādātas vietā, kur tās tiek uzstādītas vai samontētas. Ir dažādu veidu saliekamās mājas, taču tām visām ir viena kopīga iezīme: iepriekš rūpnīcā sagatavotas sekcijas. Atšķirības katrā no tām nosaka konstrukcijas veids, kas vislabāk atbilst vēlamajam projekta rezultātam.
Kādas ir priekšrocības?
Saliekamās mājas tiek gatavotas pa daļām, pēc tam pārvietotas uz būvniecības vietu un montētas. Šāda tipa mājas, protams, atbilst dažādiem priekšnosacījumiem, kas nodrošina to izturību, energoefektivitāti, kvalitāti un citus būtiskus faktorus. Saliekamo māju ražošanas un uzstādīšanas procesā veidojas mazs atkritumu atlikums, turklāt to būvniecības galējās izmaksas ir mazākas nekā tradicionāli būvētām ēkām.
Šāda veida mājām ir vairākas priekšrocības: galvenā ir to vienkāršā un salīdzinoši ātrā izgatavošana un montāža. Saliekamā māja turklāt būs ar labu siltuma noturību, dizaina ziņā pielāgojama individuālām vēlmēm, ar dažādiem apdares veidu variantiem. Tās ir arī stabilas un dzīvošanai drošas, kā arī – jo īpaši būtiski – energoefektīvas un ekoloģiskas.
Saliekamo māju veidi
Ir divi galvenie saliekamo ēku veidi.
Moduļu mājas. Moduļu mājas tiek izgatavotas, ražotnē iepriekš samontējot dažādus materiālus un apvienojot tos vienā elementā, kas savukārt var tikt kombinēts ar citu moduļu mājas elementu. Šādā veidā mājai ir iespējams radīt vairākas telpas, kā arī sarežģītākas konstrukcijas. Moduļa mājā iekļauta gan grīda, gan sienas, gan jumts, kas ir savstarpēji savienoti.
Koka karkasa mājas. Koka karkasa mājas būvniecības pamatā ir jau gatavu koka konstrukciju salikšana. Paneļi tiek izgatavoti rūpnīcā, pēc tam aizvesti uz būvlaukumu un uz samontēti kopā uz vietas. Visbeidzot tajos tiek iestrādātas durvis, logi un komunikācijas, kā arī iestrādātas sienas, griesti un jumts. Savukārt starpsienas koka paneļu mājas būvniecības laikā tiek aizpildītas ar siltumizolācijas materiālu.
Daļēji vai pilnībā izstrādāta māja
Saliekamo māju izgatavošanā lielākoties tiek izmantoti vieni un tie paši materiāli, tāpēc uzmanība būtu jāpievērš ēku ražotāju un būvnieku pieredzei, kā arī gala produkta kvalitātei. Apsverot saliekamās mājas būvniecību, jāņem vērā, ka katrā uzņēmumā ir sava nostāja pret saliekamo māju būvniecību. Citam svarīgāk būs tas, lai māja būtu ekoloģiska, citam būtiskāka šķitīs būves iekļaušana apkārtējā ainavā, savukārt citam primāras ir pasūtītāja vēlmes un to vajadzība ietaupīt.
Iegādāties iespējams pilnīgi vai daļēji gatavas saliekamās mājas. Pilnībā gatava saliekamā māja ietvers pamatus, saliekamās būvkonstrukcijas (dažādus paneļus), jumta segumu, ārējo un iekšējo apdari, stikla pakešu logus, durvis, iekšējās inženierkomunikācijas (elektroinstalāciju, ūdensapgādi, apkures sistēmu), un pat santehnikas ierīču uzstādīšanu.
Izvēlēties var arī citus variantus, piemēram, tikai daļēji gatavu māju, kur komunikācijas jāievelk un citi iekšdarbi jāveic būs pašam. Tas nozīmē, ka pasūtītājs var izvēlēties tikai pašu mājas konstrukciju un veikt iekšdarbus pats, tādējādi ieekonomējot.