Salmu mājas būvniecība un īpatnības
Salmu mājas ir viena no salīdzinoši nesenām tehnoloģijām ēku būvniecībā. Ņemot vērā nosaukumu, šķiet, ka māja sastāv vien no salmiem, tomēr tā nebūt nav. Salmi ir tikai daļa konstrukcijas un pamatā kalpo kā siltumizolācijas materiāls.
Kā stāsta biedrības "Salmu māja" pārstāvis Aleksandrs Ļubinskis, salmus kā siltumizolācijas materiālu izmanto gan sienās, gan pārsegumos. Abās vietās tos sedz apdares materiāli. Lielākoties salmu siltumizolācijas apdarē tiek izmantots māla vai kaļķa apmetums, kas tiek uzklāts ārsienu abās pusēs.
Runājot par salmu māju priekšrocībām, A. Ļubinskis norāda, ka siltumizolācijas un apdares materiālu ieguve ir lokāla. "Nekas nav jāieved, jāimportē. Salmi aug Latvijā, mālus var izrakt teju vai jebkur un kaļķi arī iegūst Latvijā. Tādā veidā varam stiprināt iekšējo patēriņu. Rezultātā var iegūt energoefektīvu būvi, izmantojot lokālos materiālus," norāda speciālists. Būvē maz tiek izmantoti ķīmiski sintezēti materiāli, tā ir ekoloģiska. Salmu māja ir atšķirīga un mazliet neparasta, īpašniekam tā dod iespēju būt oriģinālam. Ne mazāk svarīgi ir tas, ka būvniecību var paveikt savām rokām vai tajā piedalīties un iesaistīt celtniecībā arī draugus – celtniecības procesu pārvērst par jauku kopā būšanu nevis cīņu ar celtniecības meistariem.
Tāpat kā ikviena veida mājām, arī salmu mājām ir savi trūkumi. Šī būvniecības metode ir neattīstīta un tādēļ grūti pakļaujas industrijas metodikai un celtniecības darbu organizēšanai. Nav pieredzējušas celtniecības brigādes, kas spētu veikt šos būvniecības darbus. Tāpat salmu mājas celtniecībai ir raksturīga sezonu ietekme, jo salmi tiek iegūti vasaras beigās – pēc labības novākšanas. Saprotams, ka šāda veida māja ir netradicionāla un, uzsākot būvniecību, jārēķinās, ka, iespējams, ģimene un lielākā daļa draugu būs skeptiski noskaņoti.
Kalpošanas ziņā salmu mājai nav noteikta termiņa. Atbilstoši to ekspluatējot, nav pamata raizēties par būves izturību vairāk kā guļbūves vai kādas koka karkasa būves gadījumā. Sausos apstākļos salmiem sienā nav pamata sākt trūdēt un bojāties. Savukārt, ja sienās iekļūst ūdens, bojāta tiks jebkura konstrukcija - sapūs gan guļbūve, gan karkasa māja, un siltumizolācijas materiāli nepildīs savu funkciju.
Kā saka Aleksandrs Ļubinskis, mājas celtniecība var aizņemt dažādus laika periodus atkarībā no izvēlētas metodikas un strādnieku skaita. Izmantojot paneļus, kurus jau šobrīd iespējams pasūtīt, kā arī apmetuma iekārtas un materiālus, būvniecība aizņemtu līdzvērtīgu laiku kā citu veidu mājas būvniecība. Sezonas laikā māja būtu gatava.
"Tomēr svarīgi paturēt prātā, ka atšķirība ir tikai sienu siltumizolācijā un apdarē, kas mājas būvē ir salīdzinoši maza daļa. Jumta konstrukcija, apkure, santehnika, pamati ir tādi paši. Arī cenu ziņā salmu mājas būvniecība nav nedz stipri lētāka, nedz stipri dārgāka, jo siltumizolācijas materiāli parasti sastāda aptuveni 5 - 10% mājas celtniecības vērtības," piebilst speciālists.
Lai kliedētu šaubas par salmu mājas ugunsdrošību, jāsaka, ka ir veikti vairāki pētījumi, kuru ietvaros noskaidrots - pie atklātas liesmas sienas vienā pusē šāda konstrukcija iztur vairāk kā 90 minūtes. Tādējādi šāda māja ir ugunsdrošāka par guļbūvi un koka karkasa būvēm. Papildus, salmu ķīpa līdzinās grāmatai. Viena lapa lieliski deg, bet blīvi kopā ne. Salmu ķīpa gan deg, bet ne tik labi kā sauja vaļēju salmu.
Publicitātes foto.