Senā piena krāsa – priekšrocības, trūkumi, ieteikumi tās izmantošanā
Mūsdienās tirgū ir pieejamas visdažādākās krāsas, no kurām iespējams izvēlēties labāko atbilstoši savām vēlmēm. Tā sauktā piena krāsa jeb kazeīna krāsa iekšējā apdarē tiek izmantota galvenokārt dekoratīvām vajadzībām, piemēram, mēbeļu un interjera priekšmetu krāsošanā: kumodēm, durvīm, krēsliem, galdiem un citiem objektiem, lai piešķirtu tiem unikālu toni. Šī tipa krāsa ir arī zināma, pateicoties tās īpatnībai plaisāt, tādējādi piešķirot krāsojumam vecinātu, nolietotu izskatu.
Kas ir piena krāsa?
Šis krāsas veids ir viena no senākajiem pasaulē, kas ticis izmantots jau Senajā Ēģiptē un pat vēl agrākos laikos. Kā jau norāda pats nosaukums, piena krāsas neatņemama un organiska sastāvdaļa ir piena olbaltums. Piena krāsa ir pieejama ērtā formā (sauss, hermētiski iepakots pulveris), ļaujot to izmantot tieši nepieciešamajā daudzumā, sajaucot ar ūdeni. Tai ir ļoti matēta, patīkami samtaina virsma.
Piena krāsa labi klājas uz dažādām virsmām: apmetuma, ķieģeļiem, akmens, keramikas, riģipša, protams, arī uz visdažādākajiem kokmateriāliem, finiera, skaidu plāksnēm, MDF, kartona, un citiem.
Priekšrocības
Piena krāsa ir matēta, tās unikalitāte slēpjas krāsojuma izskatā un īpašajā tekstūrā. Krāsa uzreiz izžūst, tai nav spēcīgas smakas, salīdzinot, piemēram, ar eļļas krāsu, kā arī ir viegli sajaucama. Piena krāsa turklāt ir uz ūdens bāzes, nav toksiska un videi kaitīga un tajā ir mazāks gaistošo organisko savienojumu (GOS) daudzums.
Piena krāsa ir viegli sagatavojama krāsošanai – tā pieejama pulvera veidā, kam atliek vien pievienot ūdens un kārtīgi to izmaisīt. Labi klājas gan ar rullīti, gan ar otu uz apmetuma, tapetēm, kartona un riģipša plātnēm. Ņemot vērā, ka tā ir uz ūdens bāzes, piena krāsa ir viegli nomazgājama, ja gadās nokļūt uz apģērba.
Pilnīga efekta panākšanai nepieciešams klāt vismaz divas krāsas kārtas. Tā kā krāsā ir sīki pigmenti, slīpējot parādās nelielas dažādu krāsu svītras, kas piešķir virsmai sava veida mirdzumu. Piena krāsa ir pazīstama ar savu tendenci plaisāt un plūksnoties, piešķirot tai vecinātu izskatu.
Trūkumi
Piena krāsa var mesties kunkuļos, tādēļ, lai iegūtu vienmērīgu krāsas klājumu, to ieteicams izmaisīt ar elektrisko mikseri, ne rokām. Ņemot vērā, ka krāsā ir pilnīgi dabīgas izcelsmes sastāvdaļas, tā var būt salīdzinoši dārga. Piena krāsu nepieciešams pārklāt ar aizsargslāni, jo pati par sevi tā nav noturīga pret mehānisku iedarbību.
Krāsas sagatavošana un uzklāšana
Nepieciešamo piena krāsas pulvera daudzumu sajauc ar tīru ūdeni istabas temperatūrā aptuveni 1:1, tad to rūpīgi izmaisa – vēlams, ar mikseri, ne manuāli. Ļauj krāsai pastāvēt vismaz pusstundu, līdz tā sabiezē. Pēc nepieciešamības pievieno vēl ūdeni, līdz iegūta krāsas konsistence, kas ērta uzklāšanai. Krāsu var klāt kā ar tīru otu, tā arī rullīti uz tīras un sausas virsmas. Jāņem vērā, ka ūdenī šķaidītu krāsu jāizmanto 12 stundu laikā.