Sendvičtipa paneļu izvēles nosacījumi
Sendvičpaneļi ir ērta celtniecības konstrukcija, kas iekarojusi diezgan lielu popularitāti būvmateriālu tirgū. Pateicoties profesionālai montāžai, sendvičpaneļu ēkas kalpo vairākus gadus. Parasti paneļus uzstāda uz koka, betona vai metāla kolonnām.
Sendvičtipa paneļu izvēli veic, balstoties uz vairākiem parametriem. Liela nozīme ir paneļu izmēram. Pēc pasūtītāja vēlmēm paneļus var izgatavot jebkurā garumā līdz pat 16 metriem un dažādā biezumā – atkarībā no uzstādītajiem uzdevumiem.
Visbiežāk priekšroka tiek dota baltiem sendvičpaneļiem, taču krāsas var būt ļoti dažādas – līdz pat 600 toņiem RAL skalā.
Tomēr svarīgākais jautājums, uz kuru būtu nepieciešams atbildēt pirms sendvičpaneļu izvēles: kādu materiālu izmantot paneļu pildījumam?
Varianti paneļu pildījumam
Pastāv trīs materiāli, kurus izmanto paneļu pildījumam: minerālvate, polistirols (putuplasts) un poliuretāna putas. Izvēloties sendvičpaneļus, jāņem vērā siltinātāju īpašības un to, kāds uzdevums būs jāpilda jaunuzceltai ēkai.
Minerālvate nav degošs materiāls, jāsaka, ka tai ir pilnīga ugunsdrošība, tomēr ir gadījies, ka ugunsgrēki notiek. Sendvičtipa paneļiem ar minerālvati ir virkne labu īpašību, piemēram, ilgs kalpošanas laiks, vienkārša montāža, tie ir izturīgi gan pret mehānisko, gan agresīvo iedarbību. Ne mazāk svarīgi, ka šos paneļus ir viegli transportēt, kas neapgrūtina būvniecības procesu.
Šim materiālam piemīt ļoti liels trūkums – augsts higroskopiskums jeb mitrums spēj apdraudēt šo materiālu, kā dēļ minerālvate var zaudēt formu, uzbriest un nepildīt siltumizolācijas funkcijas. Turklāt papildu tam uz materiāla var parādīties pelējums, sēnīte, baktērijas, kas ir kaitīgi apkārtējo cilvēku veselībai.
Nekvalitatīva minerālvate rada vēl vienu apdraudējumu, izdalot fenolu, kas spēj izraisīt virkni nopietnu saslimstību vai arī izraisīt materiāla sadalīšanos sīkās šķiedrās, kas varētu nonākt cilvēku plaušās.
Savukārt polistirols ir trausls materiāls, kas ir grauzēju apdraudēts. Svarīgākā problēma – uguns liesmas gadījumā materiāls izdala indīgos dūmus, kas apdraud cilvēka dzīvību. Šie paneļi ir viegli un izturīgi pret mitrumu, koroziju. Ir videi draudzīgi. Tos izmanto ne tikai siltumizolācijai, bet arī skaņas izolācijai.
Poliuretāns nav higroskopisks – tas nebaidās no ūdens. Pastāv tādi poliuretāna veidi, kas nebaidās arī no uguns. Tas ir izturīgs pret temperatūras svārstībām, apkārtējās vides negatīvo ietekmi, ir ilgizturīgs. Turklāt šim materiālam, atšķirībā no pārējiem, ir pats zemākais siltumvadītspējas koeficients. Ar poliuretāna palīdzību telpās var uzturēt komfortablus apstākļus. Tāpat tam ir augsta skaņas izolācija, augsts ekoloģiskums, tam nedraud puve un sadalīšanās, poliuretānu nespēs iznīcināt pat agresīva rūpnieciska vide.
Jāsaka, ka sendvičtipa paneļus parasti izmanto industriālo un rūpniecisko ēku būvniecībā, piemēram, būvējot veikalus, ražošanas celtnes, noliktavas, izstāžu zāles, rūpnīcas utt.
Izvēloties sendvičpaneļus, noteikti jānoskaidro konkrēto konstrukciju priekšrocības un trūkumus un tikai tad jāpieņem lēmums.
Foto: seier+seier/flickr.com