Septiskās sistēmas uzturēšana: Ko ņemt vērā?
Pareiza septiskās sistēmas uzturēšana un apkope ir absolūti nepieciešama, lai attīrīšanas iekārta funkcionētu pilnvērtīgi un atbilstoši prasībām. Regulāri veicot apkopi, tiks ne tikai ietaupīti izdevumi par dārgu remontu, izvairoties no nepatīkamiem pārsteigumiem, bet arī nodrošināta veselīga un droša apkārtējā vide. Par laimi, septiskās sistēmas uzturēšana nav sarežģīta, taču – ko ņemt vērā?
Mājsaimniecības, kas izmanto septiķus, parasti atrodas lauku teritorijās bez piekļuves publiskām pilsētas kanalizācijas sistēmām, reģionos ar labi pasargātu gruntsūdeni un pietiekamā dziļumā esošu gruntsūdens augstāko līmeni. Veicot pienācīgu apkopi, septiskās tvertnes var kalpot 30 vai pat vairāk gadus. Tāpēc ir svarīgi pievērst uzmanību tam, kas kanalizācijā nokļūst, lai to lieki nenoslogotu un nenosprostotu. Sākot no tualetes un dušas, beidzot ar veļas mašīnu un trauku mazgājamo mašīnu, viss, kas nonāk kanalizācijā, nonāk arī septiskajā tvertnē.
Kas jāņem vērā?
Autors: septiskas_sistemas_parbaude
Lai septiskā sistēma darbotos efektīvi, to katru gadu ieteicams pārbaudīt speciālistam. Tāpat būtu jāizvairās no dārza ierīkošanas un koku stādīšanas tās tuvumā, lai to nebojātu augošās saknes. Viens no būtiskākajiem priekšnosacījumiem ir arī atkritumu daudzuma ierobežošana, kas nokļūst septiskajā sistēmā. Lai izvairītos no sistēmas aizsērēšanas, izlietnē vai tualetes podā nevajadzētu noskalot kafijas biezumus, ēdiena atliekas un taukus.
Septiķis kopā ar infiltrācijas lauku ir labs risinājums gan pašizmaksas, gan uzturēšanas izmaksu ziņā, tomēr jāņem vērā, ka no tiem vienu līdz divas reizes gadā jāizņem nogulumus. Septiķa tvertne funkcionē kā attīrīšanas procesa pirmais posms, kurā paliek 70% no cietajām daļiņām.
Septiskās sistēmas uzturēšana
Autors: septiskas_sistemas_uztureshana
Regulāra atsūknēšana. Lai novērstu atkritumu uzkrāšanos septiskajā sistēmā, jāsastāda regulārs attīrīšanas grafiks. Apkopes biežums katrai mājsaimniecībai ir atšķirīgs, tāpēc noteikti jājautā speciālistam, cik bieži konkrētā septiskā sistēma ir jāatsūknē. Tāpat notekūdeņu filtru, kas novērš cietvielu iekļūšanu infiltrācijas laukā, regulāri jātīra vai jānomaina.
Tīrīšana ar augstspiediena ūdens strūklu. Visu septisko sistēmu, neatkarīgi no regulāras to atsūknēšanas, notekcaurulēs uzkrājas dažādas cietās vielas, atkritumvielas un citi gruži. Tādējādi laika gaitā aizsprostojas caurules, kas savieno septisko tvertni ar infiltrācijas lauku. Tādēļ ik pēc pieciem gadiem ir ieteicams veikt tīrīšanu ar augstspiediena ūdens strūklu, lai noņemtu atkritumus, kas varētu kavēt sistēmas efektīvu darbību.
Baktērijas. Nepieciešams izmantot dzīvas baktērijas, kas noārda, piemēram, mazgāšanas līdzekļus un ziepes, kas nonāk septiskajā sistēmā. Ir pieejami dažādi līdzekļi, kas veicina tauku, nosēdumu sašķelšanos, kā arī likvidē nepatīkamas smakas, tādējādi uzturot caurules tīras un nodrošinot sistēmas pareizu darbību.
Daudzi māju īpašnieki neapzinās, ka ikdienā lietotās ierīces vai iekārtas var negatīvi ietekmēt septiskās sistēmas stāvokli. Piemēram, iešana karstā vannā, veļas mazgājamā mašīna, trauku mazgājamā mašīna, un daudz kas cits var samazināt septiskās sistēmas efektivitāti. Efektīva ūdens izmantošana var uzlabot septiskās sistēmas darbību.