Sienu siltināšana paša spēkiem
Ja mājās par apkuri jāmaksā lielas naudas summas, bet ir vēss, tad ir skaidrs - eksistē kāds iemesls, kādēļ siltums mājās neturas. Iespējams, jāsāk domāt par sienu siltināšanu.
Jāatcerās, ka siena jāsaglabā maksimāli sausa, jāuzstāda ūdens un tvaika izolācija, kas atdala sienu no iekštelpas, materiālam ir jābūt maksimāli ūdensnecaurlaidīgam un ar minimālu tvaiku caurlaidību. Siltumizolējošs slānis nedrīkst būt ar salaidumiem un spraugām. Vienīgais universālais paņēmiens ir otras sienas izbūvēšana telpas iekšpusē. Tai blīvi jāpieguļ pie ārsienas vai arī jāizveido gaisa sprauga ar siltinātāja slāni. Šie pasākumi, protams, samazinās telpas platību.
Materiālu izvēle
Putu poliuretāns - izveidos stabilu ūdensnecaurlaidīgu barjeru ar lieliskām siltumizolācijas īpašībām. Problēma slēpjas tā uzklāšanā uz sienas, uzputotā masa ātri sacietē. Lai to uzklātu, būs jāizmanto veidņi. Grūti veikt arī galīgo sienu apdari, nāksies izveidot vēl vienu sienas slāni.
Otrs variants - dubultā siena ar sildelementu izmantošanu kā siltajām grīdām. Šajā gadījumā uz iekšējās sienas tiek montēti sildelementi. Tos vajag ieslēgt tikai, kad ir ļoti stiprs sals, lai uzsildītu iekšējo sienu un nobīdītu rasas punktu uz tās vidu. Lai varētu veikt kvalitatīvu iekšējo apdari, vajadzēs izbūvēt otru sienu no riģipša. Šāds variants būs dārgs ekspluatācijā, jo elektroenerģijas patēriņš būs liels un faktiski notiks nevis telpas, bet gan ārpuses apsilde.
Ja ir nolemts siltināt, izmantojot putupolistirolu, jāņem vērā, ka materiāls tiek pārdots loksnēs un tādējādi nevar izvairīties no stiķu vietām, tāpēc materiāls ir ļoti rūpīgi jāmontē, blīvi savienojot vienu loksni ar otru un uz malām uzklājot hermētiķi. Java šādā gadījumā tiek uzlikta kā plāceņi, tādējādi veidojot gaisa kameras, kur krāsies kondensāts. Agrāk vai vēlāk tas atradīs ceļu uz telpas iekšējo apdari un veidosies pelējums. Vienīgais glābiņš ir vienmērīgi uzklāt līmi pa visu plāksni. Pirms uzklāšanas vajag izmantot speciālu adatainu rullīti, ar ko noperforēt materiāla virsmu, kā rezultātā būs labāka saķere. Strādājot šādi, vajadzēs izlīdzināt sienu, pie kam nederēs parastais cementa - smilšu maisījums. Vislabāk izmantot maisījumus, kuri veido mitrumizturīgu slāni, parasti tādus izmanto vannas istabu apdarei.
Sienu siltumizolācijas darba process
* Nekādā gadījumā nevajadzētu ekonomēt iegādājoties materiālus vai izlaist kādu no procesa posmiem. Jebkura veida mēģinājums samazināt izmaksas vēlāk var radīt problēmas. Siltināšanas darbus jāveic siltā laikā, kad nav nokrišņu, un nav liels gaisa mitrums.
* Nepieciešams kārtīgi izžāvēt sienu.
* Siena jāsagatavo - jānoņem tapetes, krāsu, dekoratīvos elementus un apmetumu. Apmetumu vēlams noņemt līdz ķieģeļa vai betona virsmai.
* Visa sienas virsma jānotīra no gružiem un putekļiem ar putekļusūcēja un birstes palīdzību. Īpaši rūpīgi jānotīra tās vietas, kur veidojas kondensāts un līdz ar to arī pelējums.
* Tālāk jāveic sienu apstrādi ar antiseptiķi un gruntēšanu. Pēc katras procedūras vajag dot sienai kārtīgi izšūt. Jāgruntē ar pamatnējumu, kas kārtīgi iesūcas sienā.
* Gadījumā, ja tiks izmantoti sildelementi vai putuplasts, nepieciešams apmest sienu un izlīdzināt ar šķidrumu, kam piemaisīts hidrofobizators, vai iespējams izmantot jau gatavus maisījumus, kurus izmanto vannas istabu un baseinu sienu apdarei. Apmetuma slānim ir jāizžūst dabīgi vairāku dienu garumā, lai tas kļūtu pietiekoši stingrs. Paātrināt žūšanas procesu nevajag. Apmetums arī ir jāgruntē. Šis etaps nav vajadzīgs betona sienām, kuras jau tā ir līdzenas.
* Papildus ar mitrumizturīgu šķīdumu (hermētiķi vai mastiku) var apstrādāt visas stiķa vietas.
* Pēc tam uz sienām jāuzklāj siltumizolējošs materiāls.
* Pēc materiāla uzklāšanas, atkal vajadzētu ļaut sienai izžūt un tad ķerties klāt pie otrās sienas montāžas, uz kuras tiks uzklāta fināla apdare - tapetes, flīzes, krāsa, korķis utt.
Foto: ilovebuttet/flickr.com