Signalizācija nozīmē evakuācija
Ugunsdrošības ierīces
Lai pasargātu sevi no traģēdijas, der iegādāties tādu ierīci, kā ugunsgrēka autonomais detektors. Tā ir neliela izmēra ierīce, kura patstāvīgi spēj konstatēt telpā izveidojušos ugunsgrēka faktorus, taču pašu ugunsgrēku tā nedzēš. Par ugunsgrēka draudiem detektors ziņo ar spalgu signālu. Šī ierīce ir paredzēta tikai iekštelpām. Sākot ar 2008. gada martu jaunbūves obligāti jāaprīko ar ugunsgrēka autonomiem detektoriem, tomēr ieteicams tos iebūvēt arī senāk celtās būvēs un dzīvokļos.
Protams, ka ideālā variantā, ugunsgrēku autonomos detektorus nepieciešams izvietot katrā dzīvojamā telpā, bet sliktākajā gadījumā, pietiks arī ar vienu šādu ierīci uz visu mājokli. Detektoru Latvijā var iegādāties elektropreču un specializētā ugunsdrošības aprīkojuma veikalos.
Uzstādīšana ir gaužām vienkārša – sienā tiek izurbts caurumiņš, un ar dībeļu un skrūvju palīdzību detektors tiek piestiprināts.
Vispiemērotākā vieta detektoram būtu guļamistabas un gaiteņa griesti – netālu no guļamistabas durvīm. Tā kā ugunsgrēka detektors darbojas ar baterijas palīdzību, tad ieteicams atcerēties par tās savlaicīgu nomaiņu. Baterijas kalpo apmēram divus līdz trīs gadus. Katrai ierīcei ir testa poga, kuru nospiežot, top skaidrs, vai ierīce darbojas.
Ko der atcerēties ugunsgrēka gadījumā?
Kā vēsta VUGD sniegtā informācija, pirmkārt, nekrītiet panikā. Objektīvs situācijas novērtējums un pareizas rīcības izvēle palielina iespējas izglābties.
Situācija, ka pamostaties un telpā jau ir izcēlies ugunsgrēks, pārvelieties pāri gultas malai un rāpojiet uz durvju pusi. Turoties tuvāk grīdai, iespēja paglābties no bojāejas ir daudz augstāka. Ja, uztaustījuši durvis, jūtat, ka tās ir karstas, neveriet tās vaļā. Tas var nozīmēt, ka aiz durvīm plosās uguns. Atverot durvis, liesmas uzreiz iekļūs istabā. Ir situācijas, kad aizvērtās durvis var kalpot par aizsegu no uguns un pasargāt, kamēr ierodas glābēji. Ja durvis ir karstas, aizbāziet spraugas. Šim nolūkam vislabāk kalpos mitri dvieļi, segas. Noderēs arī palagi, drēbes. Turieties zemu pie loga. Tas ļaus elpot svaigu gaisu no ārpuses un izvairīties no dūmiem, kas lēnām piepildīs istabu. Mazliet atveriet to. Atverot logu pilnīgi, radīsiet caurvēju, kas veicinās dūmu pieplūdumu istabā. Ja iespējams, aizsedziet degunu un muti ar kādu samitrinātu materiālu, tas filtrēs dūmus un elpot būs vieglāk.
Tomēr, ja istabas durvis nav karstas, mazliet paveriet tās un pārliecinieties, vai ārpusē nav dūmi un uguns. Kad atstājat istabu, aizveriet durvis. Tas mazinās uguns izplatību un aizsargās īpašumu. Atcerieties, ka krīzes situācijās pats būtiskākais ir jūsu pašu un jūsu tuvinieku dzīvības, tāpēc nav vērts mēģināt saglābt svarīgas mantas vai vērtslietas. Pirms atstājat ēku, nemēģiniet iekštelpās satikt visus tuviniekus, jo dārga ir katra minūte. Vienmēr izmantojiet tikai kāpnes. Nekādā gadījumā neizmantojiet liftu. Turieties pie kāpņu margām. Tas palīdzēs noturēties, ja kāpņu telpā būs drūzma.
Ja atrodaties augstāk par pirmo stāvu, labāk atturieties no lēmuma lēkt. Daudzi cilvēki, kuri būtu varējuši ugunsgrēkā izdzīvot, gaidot pēc palīdzības savā istabā, ir gājuši bojā, lecot no bīstamiem augstumiem. Nemēģiniet meklēt, kurā vietā deg. Vērtīgais laiks, ko tādējādi zaudēsiet, var būt izšķirošs, lai paspētu glābties.
Kad esat nokļuvuši drošībā, ja iespējams, zvaniet Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienestam. Neuzskatiet par pašsaprotamu, ka to jau būs izdarījis kāds no kaimiņiem. Nenolieciet klausuli, kamēr ugunsdzēsēji nav saņēmuši visu viņiem nepieciešamo informāciju.
Foto: Inha Leex Hale, Fort Meade, L.C.Nottaasen, TiberiuAna/Flickr