Siltināšana ar fibrolītu: materiāla pielietojums, tā plusi un mīnusi
Fibrolīts ir universāls, ekoloģiski tīrs un drošs celtniecības materiāls, kas atbilst visiem ērta un droša mājokļa kritērijiem. Tas tiek izgatavots no tā saucamās koksnes vilnas (plānām, garām ēveļskaidām) apvienojumā ar portlandcementu, un tajā apvienotas labas konstruktīvās, siltuma un skaņas izolējošās īpašības. Tieši tādēļ daudzi savu mājokļu siltināšanai izmanto fibrolītu.
Lielais koksnes saturs fibrolītu padara ekoloģiski līdzvērtīgu koksnes masai; cements nodrošina fibrolīta izturību un ilgo kalpošanas laiku, padarot to par vērtīgu celtniecības materiālu. Fibrolīts kā materiāls ir mitruma izturīgs – tas nozīmē, ka tā loksnes drīkst montēt arī mitrās telpās, kā arī veidojot ēkas fasādi ne visai labvēlīgos laika apstākļos.
Kāpēc tas ir pateicīgs materiāls celtniecībai?
Koksnes vilna ir garenas šķiedras, kas ar īpašas iekārtas palīdzību ir sagrieztas līdz 0,5 milimetru biezumā, trīs līdz piecu milimetru platumā. Šķiedrai ir pildvielas funkcija plātņu saturā, un pateicoties šai īpašībai tā ir dabīgs, ekoloģiski tīrs, izturīgs un siltumu izolējošs materiāls. Savukārt portlandcements ir ūdensizturīgs un sala noturīgs, nodrošinot gatavās fibrolīta plātnes izturību un ilgo kalpošanas laiku.
Šo abu materiālu apvienojums aukstā laikā regulē klimatu iekštelpās, akumulējot siltumu, un atkal to atdodot, kad telpā kļūst vēsāks, savukārt karstumā notiek pretējais – iekštelpās ilgstoši tiek saglabāts vēsāks gaiss.
Fibrolīta labās ūdens tvaika caurlaidības īpašības nodrošina konstrukciju elpošanu. Papildus siltumizolācijas īpašībām, šim materiālam ir arī labi skaņas slāpēšanas rādītāji. Atvērtā virsmas struktūra nodrošina augstu skaņas absorbcijas līmeni. Fibrolītu bieži izmanto skaņas izolācijai rūpnīcās, sporta klubos un koncertzālēs. Šo materiālu nebojā grauzēji un termīti, tas nesatrup, kā arī to var viegli un ērti apstrādāt – zāģēt, urbt, naglot un frēzēt.
Kādi ir fibrolīta mīnusi?
Kā viens no fibrolīta mīnusiem ir tā augstā siltumvadītspēja, salīdzinājumā ar, piemēram, putupolistirolu – tā ir uz pusi augstāka. Tas nozīmē, ka līdzvērtīgas efektivitātes panākšanai būs nepieciešams dubults fibrolīta slānis. Otrs fibrolīta mīnuss ir tā izmaksas, turklāt šis materiāls ir arī salīdzinoši smags.
Pielietojums
Fibrolītu var izmantot telpu iekšējā apdarē – gan kā dekoratīvu elementu, gan akustikas uzlabošanai. Dažādu publisko ēku akustisko griestu konstrukcijās fibrolīta plātnes tiek izmantotas industriālo ēku griestiem. Fibrolīts teicami noder koka ēku konstrukcijās, atjaunojot ēkas vai pārbūvējot tās, vai arī siltinot, tostarp arī fasādes atjaunošanā.
Fibrolītu var montēt, veidojot ārsienas, iekšējo sienu apdarē, jumta konstrukcijā, kā arī dažādiem pārsegumiem; tās lieliski der arī siltināšanas darbiem. Izveido koka latu (brusu) karkasu, ko aizpilda ar mīksto un salīdzinoši lēto plākšņu minerālvati, karkasu apšuj ar fibrolīta plātnēm un apmet.