Siltumapgādes uzņēmumiem efektivitātes uzlabošanai būs pieejami 53,2 miljoni eiro
EM norāda, ka izmaiņas elektroenerģijas obligātā iepirkuma atbalsta mehānismā un subsidētā enerģijas nodokļa (SEN) ieviešana nav radījusi būtisku ietekmi uz centralizētās siltumapgādes pakalpojumu tarifiem. Tomēr, lai mazinātu siltumapgādes tarifu atkarību no elektroenerģijas ražošanas atbalsta radītajām šķērssubsīdijām un lai siltumapgādes uzņēmumi varētu pielāgot savu darbību, uzlabot efektivitāti un pāriet uz alternatīviem siltuma ražošanas avotiem, kuros tiek izmantoti vietējie atjaunojamie energoresursi, Eiropas Savienības (ES) fondu 2014.-2020.gada plānošanas perioda gaitā energoefektivitātes un vietējo atjaunojamo energoresursu izmantošanas veicināšanai centralizētajā siltumapgādē no Kohēzijas fonda paredzēts novirzīt 53,2 miljonus eiro.
Tāpat ministrija atzīst, ka jau pašlaik virkne Latvijas siltumapgādes uzņēmumu vairāku gadu garumā, izmantojot pieejamos ES fondu līdzekļus, ir veiksmīgi veikuši savu siltumapgādes sistēmu rekonstrukciju, kas ļāvis būtiski palielināt to energoefektivitāti un samazināt siltumenerģijas tarifus.
Vienlaikus ar atjaunojamās enerģijas mērķiem 2020.gadam jāpievērš liela uzmanība arī energoefektivitātes veicināšanai, kurā liela nozīme atvēlēta tieši pārveidošanas sektoram. Gan EM, gan Latvijas Siltumuzņēmumu asociācija, vienlaikus risinot gan enerģētikas atkarības problēmas, gan veicinot vienlīdzīgu reģionālo attīstību, ir identificējušas vairākas pilsētas ārpus Rīgas, kurās nepieciešama novecojošu siltumenerģiju ražojošu iekārtu nomaiņa ar jaunām, kurās var izmantot biomasu.
Līdz ar to minēto ES fondu finansējumu paredzēts novirzīt siltumavotu rekonstrukcijas un būvniecības projektiem ar kopējo atjaunojamo energoresursu izmantojuma siltuma jaudu 70 megavati (MW).
Papildus Latvijai līdz šā gada 31.decembrim nepieciešams veikt uz izmaksu un ieguvumu analīzi balstītu augstas efektivitātes koģenerācijas un efektīvas centralizētās siltumapgādes izmantošanas potenciāla visaptverošu izvērtējumu ar priekšlikumiem tās attīstībai, tostarp iekļaujot tajā siltumapgādes un tās infrastruktūras aprakstu, prognozes par sagaidāmo pieprasījumu, apzinot vietas, kurās iespējams attīstīt jaunas iekārtas vai vietas, kurās iespējama esošo koģenerācijas iekārtu modernizācija, kā arī vietas, kurās rodas siltuma pārpalikums.
Tāpat EM jāizstrādā ziņojums, kas saturēs augstas efektivitātes koģenerācijas un efektīvas centralizētas siltumapgādes un dzesēšanas izmantošanas potenciāla visaptverošu izvērtējumu. Šis izvērtējums sniegs papildu ieguldījumu izmaksu ziņā efektīvai centralizētās siltumapgādes attīstības plānošanai pašvaldībās, kā arī dos papildu informāciju par centralizētās siltumapgādes potenciālu Latvijā un nepieciešamajiem uzlabojumiem, tostarp plašāku atjaunojamo energoresursu izmantošanu centralizētajā siltumapgādē.
Jau ziņots, ka subsidētās enerģijas nodoklis (SEN) tika ieviests 2014.gadā ar mērķi ierobežot elektroenerģijas kopējās cenas pieaugumu, lai tādējādi nodrošinātu tautsaimniecības konkurētspēju un nepalielinātu mājsaimniecību enerģētisko nabadzību. Ienākumi no subsidētā elektroenerģijas nodokļa ir viens no avotiem valsts budžetā, lai obligātā iepirkuma komponente tiktu saglabāta 26,79 eiro par megavatstundu līdz 2019.gadam.
Lai neradītu būtisku ietekmi uz siltumenerģijas tarifiem, tika noteikts, ka augstas efektivitātes koģenerācijas stacijām, kuras vismaz 70% no koģenerācijas procesā iegūtās siltumenerģijas taksācijas gada laikā pārdod kā Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) licencēts siltumapgādes pārvades vai sadales komersants, vai nodod citam SPRK licencētam siltumapgādes pārvades vai sadales komersantam vai pašvaldībai, kas sniedz centralizētās siltumapgādes pakalpojumus, tiek piemērota samazināta SEN likme 5% apmērā.
2014.gadā atbalstu elektroenerģijas obligātā iepirkuma ietvaros saņēma 137 koģenerācijas stacijas - 95 dabasgāzes, 20 biogāzes un 22 biomasas, kā arī piecas koģenerācijas stacijas saņēma atbalstu garantētas maksas veidā par koģenerācijas stacijā uzstādīto elektrisko jaudu. Tostarp atbalstu saņēma 87 koģenerācijas stacijas, kurām piemēroja samazināto SEN likmi, lai samazinātu tā ietekmi uz siltumenerģijas gala tarifu centralizētajās siltumapgādes sistēmās.
LETA
Foto: Stock.XCHNG