Siltumnīcas materiālu izvēle
Tie, kuri šogad plāno būvēt siltumnīcu, zinās, ka materiālu piedāvājums ir plašs. Sākot no mazām, pārvietojamām siltumnīcām, līdz pat materiāliem, kas derēs īstas dārzeņu ražotnes celtniecībai. Nianses augu audzēšanā ievieš ne tikai materiāls, bet arī tā biezums un krāsa, tāpēc veikalu tīkla K-rauta kategorijas vadītājs Ingus Laumanis dalās materiālu izvēles padomos.
Siltumnīcu klājumam parasti izmanto polikarbonātu, plēvi vai stiklu. Polikarbonāts ir materiāls, kuru siltumnīcām izmanto arvien biežāk, jo tam ir vairākas priekšrocības:
- tas nodrošina ļoti labu siltumizolāciju, tādējādi vakaros un naktīs temperatūra siltumnīcā ir augstāka un augi tiek pasargāti arī no salnām;
- polikarbonāts ir ļoti izturīgs un tam ir ilgs kalpošanas mūžs;
- tas mazliet izkliedē gaismu, tādējādi pasargājot augus no sadegšanas;
- polikarbonāts ir viegls un tādējādi ērts uzstādīšanā.
Specializētajos veikalos pieejami vairāki polikarbonāta siltumnīcu modeļi gan ar cinkota tērauda, gan alumīnija rāmi. Standartā siltumnīcu modeļi ir četrus metrus gari, tomēr nepieciešamības gadījumā papildus iespējams iegādāties divu metru rāmja pagarinājumus. Tādā veidā var iegūt vēlamo siltumnīcas izmēru sešu, astoņu, desmit un pat vairāk metru garumā.
Ja tevi neapmierina neviens no piedāvātajiem gatavajiem siltumnīcu modeļiem, vari sameklēt piemērotus materiālus un uzbūvēt savu sapņu siltumnīcu paša spēkiem.
Siltumnīcas izbūvei noderēs elastīgas caurules arkveida siltumnīcas karkasa konstrukcijas būvniecībai, bet klājumam iespējams izmantot dažāda materiāla un krāsu plēves, kā arī arī polikarbonāta loksnes.
Lai izvēlētos plēvi sienu materiālam, jāņem vērā ne tikai plēves veids, bet arī krāsa. Proti, ja siltumnīcā ir vēlme audzēt tikai tomātus un papriku, vislabāk derēs sarkana plēve.
Biezuma ziņā visizturīgākās ir armētās plēves, taču arī parastās plēves vasarai būs piemērotas. Tāpat siltumnīcas būvniecībai var izmantot etilēnvinilacetāta (EVA) plēvi, kas ir elastīga arī zemā temperatūrā. Uz plēves virsmas nekrāsies ūdens kondensāts, jo īpašas piedevas liek ūdens pilieniem noslīdēt no plēves, turklāt tā labi atstaro infrasarkanos starus, neļaujot siltumnīcai naktī atdzist.
Lai siltumnīcā veicinātu gaisa cirkulāciju, prātīgi izmantot speciālus jumta vai sienu logus un lūkas. Savukārt, lai zemi uzturētu vienmērīgi mitru, siltumnīcās var ierīkot speciālas laistīšanas iekārtas jeb pilienveida šļūtenes, kas vienmērīgi izdala ūdeni visā šļūtenes garumā.
Foto: Pixabay.com