abc.lv skaitļos

Lietotāji online222
Aktīvie uzņēmumi25212
Nozares raksti1277
Ekspertu atbildes3041
Siltumsūkņu priekšrocības un izvēle : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Siltumsūkņu priekšrocības un izvēle

Siltumsūkņu priekšrocības un izvēle

Efektīva, ērta un ekonomiska apkures sistēma ir mērķis katram saimniekiem, kuram pieder telpas bez iespējas pieslēgties centrālapkurei. Varianti ir vairāki, ar savām priekšrocībām un trūkumiem. Viens no tiem ir siltumsūknis – mūsu platuma grādos pagaidām ne tik populārs, taču ārzemēs jau sen labu slavu izpelnījies apkures veids.

Kā darbojas siltumsūknis? Būtībā iekārta pārvieto siltumu no aukstākas vietas uz siltāku. Interesanti, ka siltumenerģija šajā gadījumā tiek iegūta tieši no apkārtējās vides – zemes, gruntsūdeņiem, ūdenstilpes vai gaisa. Tad sūknis pavairo iegūtās siltumenerģijas temperatūru un nogādā to apsildāmajās telpās. Tādējādi var sildīt ne vien gaisu, bet arī ūdeni. Darbojas siltumsūknis no elektroenerģijas un lietot to var jebkāda veida telpās – dzīvojamās, birojos, industriālās, viesnīcās utt. 

Kādas ir priekšrocības no tā lietošanas? Uzstādot siltumsūkni, jūs iegūstat apkures sistēmu, kas ir:

  • ērta – nekādas kurināmā sagādes, glabāšanas, sekošanas līdzi degšanas procesam. Apkures process notiek autonomi. Modernākie sūkņu modeļi ļauj pat attālināti (ar WiFi un mobilo aplikāciju palīdzību) iestatīt vēlamo temperatūru un uzturēt to;
  • ekoloģiska. Nepieciešamā siltumenerģija tiek iegūta bez kaitējuma apkārtējai videi. Nav arī nekādu kaitīgo izmešu dabā, jo kurināmais netiek iesaistīts;
  • droša – nav ugunsgrēku, kā arī sprādzienu riska;
  • izdevīga. Jā, sākotnējās izmaksas siltumsūkņa iegādei un uzstādīšanai ir augstākas nekā daudzām citām alternatīvām apkures sistēmām. Taču ilgtermiņā šādi ieguldījumi vairums gadījumos atmaksājas. Raugāties paši: iztērējot 1 kW elektroenerģijas,  atkarībā no konkrētā siltumsūkņa veida tiek saražoti 4-5 kW siltumenerģijas (dažkārt pat vairāk). Rezultātā šāds risinājums būs pat ekonomiskāks par apkuri ar maģistrālo gāzi.

Kādos gadījumos tas ir izdevīgi?
Pirmkārt, ja telpu platība pārsniedz 80 m² un tās tiek regulāri lietotas – apdzīvotas vai izmantotas komerciāliem nolūkiem. Ja platība ir mazāka par minēto vai arī meklējat risinājumu neregulāri apdzīvotām telpām (piemēram, vasarnīcai), šāds risinājums, visticamāk, neatmaksāsies. Tas pats attiecas uz objektiem ar lieliem siltuma zudumiem. Lai apkure ar siltumsūkni būtu efektīva, ēkai jābūt pienācīgā kārtā nosiltinātai.

Otrkārt, ja nav pieejama lētāka alternatīva, piemēram, gāzes apkure. Īpaši attiecas uz objektiem lauku apvidos.

Treškārt, ja runa ir par industriālajiem objektiem. Ražotnēs siltumsūknis bieži vien ir vienīgais iespējamais variants, jo tas neveido toksiskos izmešus, minimizē sprādzienu un ugunsnelaimju risku un ir teicams risinājums, ja nepieciešams novadīt tehnoloģisko procesu rezultātā radušos lieko siltumu.

Jāizvēlas vien, kurš konkrēts siltumsūkņa veids ir piemērotākais konkrētā situācijā. Mēdz būt gaisa siltumsūkņi, zemes, ūdens-ūdens, gaisa-ūdens. Izvēle ir atkarīga ne vien no telpu platības, bet arī klimatiskajiem apstākļiem ēkas atrašanās vietā, grunts īpatnībām te, pieejamās brīvās zemes platības. Būtisks ir arī jautājums, vai ēka atrodas būvniecības procesā, vai arī vēlaties modernizēt jau esošo apkures sistēmu.

Populārākais risinājums – gaisa siltumsūkņi
Vizuāli gaisa siltumsūknis atgādina parasto gaisa kondicionieri, taču darbības princips ir pretējs – uzsildīt gaisu, nevis atdzesēt. Sūknis paņem siltumu no āra gaisa, uzsilda iekārtas iekšpusē un nogādā apkures sistēmas elementos telpās (caurulēs, radiatoros). Ar šīs sistēmas palīdzību varēsiet sildīt arī ūdeni, tiesa tā maksimālā temperatūra būs 50–60 grādu robežās. Atsevišķi gaisa siltumsūkņu modeļi darbojas kā “divi-vienā” iekārtas – apkures sistēma + kondicionieris. Daudziem pircējiem šis moments ir izšķirošais, izvēloties piemērotāko siltumsūkņa veidu.

Popularitāti nosaka arī kopējās gaisa siltumsūkņa izmaksas, salīdzinot ar citiem veidiem. Tā montāža ir vienkārša un neprasa lielus ieguldījumus, kā arī sākotnējā iekārtas cena ir krietni zemāka. Svarīgi vien ņemt vērā, ka iekārta pārstāj darboties lielā salā – ja āra temperatūra nolaižas zemāk par -20 °C. Šī iemesla dēļ racionāli būtu kombinēt siltumsūkni ar apkures katlu.

Vēl jāatzīmē, ka visefektīvāk gaisa siltumsūkņi parāda sevi nelielās un viduvējās telpās (līdz 200 m²). Tātad tas būs ideāls risinājums dzīvokļiem, viduvēja izmēra mājām, nelieliem veikaliem, noliktavām u.tml.


Telpām ar platību virs 200 m²...

priekšroku labāk dot zemes vai arī ūdens siltumsūknim.

Ja jūsu gruntsgabals nav akmeņains, bet ar samērā mīkstu augsni, var izvēlēties zemes jeb grunts siltumsūkni. Tas “izvelk” siltumenerģiju no grunts un gruntsūdeņiem. Sūkņa efektivitāte ir iespaidīga – no 1 kW elektroenerģijas tas iegūst 4,5 kW siltumenerģijas. Turklāt tā darbība nav atkarīga no gaisa temperatūras, kas ļauj izmantot sistēmu kā vienīgo apkures veidu cauru gadu. Sistēmas ierīkošanas nolūkos augsnē vajadzēs veidot vienu vai vairākus urbumus – no 50 līdz 150 m dziļus, atkarībā no nepieciešamā siltuma apjoma objektā un vides ģeoloģiskajām īpatnībām. Urbumos tiek ievietotas zondes, kuras var būt vertikālās un horizontālās. Ja zemesgabala platība ir ierobežota, speciālisti iesaka izvēlēties vertikālās zondes. Tiesa, to uzstādīšana izmaksās vairāk.

Ūdens siltumsūkņi ir ideāls risinājums zemesgabaliem ar ūdenstilpēm (ne tālāk kā 100 metru attālumā no ēkas) vai arī bagātīgiem gruntsūdeņiem. Pirmajā gadījumā Jūs ievērojami ietaupīsiet uz montāžas, jo iekārta vienkārši tiek iegremdēta ūdenstilpē. Otrajā – būs nepieciešams urbums. Taču arī šajā variantā ūdens siltumsūkņa apkures sistēmas ierīkošana izmaksās lētāk par augstākminēto zemes sūkņa sistēmu. Tādēļ pirms lemt par labu viena vai otram veidam vērts veikt zemesgabala hidroģeoloģisko izpēti. Ja profesionāļi atzīs, ka te esošo gruntsūdeņu debets ir pietiekams, ūdens siltumsūknis būs piemērotāks variants gan ierīkošanas izmaksu, gan efektivitātes ziņā – no 1 kW elektroenerģijas tas spēj iegūt 5,5 kW siltumenerģijas!

Augstāk tika pieminēts arī gaisa-ūdens siltumsūknis, kura darbības pamatā ir uzsildīšana ar vēja enerģija palīdzību. Arī tas ir pierādījis sevi kā efektīva apkures sistēma, īpaši lielos komerciālajos un rūpniecības objektos. Taču diemžēl sistēma nav efektīva jau pie mazākā sala, tādēļ mūsu klimatiskajos apstākļos gandrīz netiek izmantota.

Lai kādu no minētajiem siltumsūkņu veidiem jūs izvēlētos, iegādāties to izdevīgāk jūs varat interneta veikalā 220.lv. Te atradīsiet efektīvus un kvalitatīvus dažādas jaudas siltumsūkņus. Komfortablākai lietošanai tiek piedāvātas iekārtas ar attālināto pārvaldi, vēl lielākai ekonomijai – ar augstāko energoefektivitātes klasi. Savukārt tāds papildinājums kā gaisa kondicionēšanas funkcija glābs svelmainajās vasaras dienās. Ieguldiet tagad, lai ilgtermiņā maksātu mazāk un atbrīvotu sevi no raizēm par kurināmā sagādi!

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone ir uzņēmums, kas apvieno jaunākās inovācijas, augstākās kvalitātes akmens materiālus un bezgalīgas dizaina iespējas, lai palīdzētu jums izveidot jaunus interjera elementus. Uzzināsim, kas ietilpst ARI Stone piedāvājumā un kādi ir šīs sezonas jaunumi un dizaina aktualitātes!

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai