Skaņas izolācija paša spēkiem – ko ņemt vērā?
Vieglo konstrukciju, atklāto plānojumu, trokšņainu mašīnu, skaļu izklaides ierīču un citu faktoru dēļ mūsdienu mājās trokšņa līmenis ir augstāks nekā tas bija agrākos laikos. Un tad vēl ir kaimiņi. Ja vien ēka nav aprīkota ar kāda veida skaņas izolāciju, troksnis – it sevišķi daudzdzīvokļu mājās lielajās pilsētās – bieži vien var kļūt traucējošs un pat nepanesams. Taču kā rīkoties, lai trokšņa līmeni samazinātu, nemainot dzīvesvietu?
Raksta turpinājumā uzzināsi, kā veikt skaņas izolāciju savā mājoklī.
Kas ir troksnis?
Autors: troksnis
Atbilde ir pavisam vienkārša – troksnis ir nevēlama skaņa. Esot mājās, vairums cilvēku uzskata, ka troksnis ir jebkura cita skaņa, neskaitot to, ko rada viņi paši. Piemēram, ja tu runā pa tālruni, fonā esošais televizors var būt troksnis, un otrādi, ja tu skaties televīziju, netālu esoša telefona saruna var radīt troksni.
Kā veikt skaņas izolāciju istabā?
Skaņas izolēšanai tiek izmantotas divas metodes: skaņas absorbēšana un skaņas bloķēšana. Skaņas absorbējoši materiāli absorbē skaņu, lai tā neplūstu no vienas vietas uz otru. Skaņu bloķējoši materiāli un metodes aptur skaņu vai samazina tās izplatīšanos.
Lai efektīvi izolētu telpu, ir ieteicams izmantot skaņu bloķējošu un skaņu absorbējošu materiālu un paņēmienu kombināciju. Lai veiktu skaņas izolāciju atsevišķā istabā, var vadīties pēc šiem soļiem:
- istabas interjeram izvēlies mīkstus, skaņu absorbējošus materiālus, piemēram, paklāju, pledus un mīkstās mēbeles,
- gan sienas, gan griestus var apdarināt ar skaņu absorbējošu materiālu, piemēram, putuplastu vai īpašām akustiskajām flīzēm,
- ieliec skaņu bloķējošas durvis,
- uzstādi skaņu necaurlaidīgus logus.
Skaņu absorbējoši materiāli un paņēmieni
Skaņas un tās atbalsošanās nomākšanu, kas rada nevēlamo troksni telpās, var panākt ar mīkstu virsmu un materiālu palīdzību – tipiskā dzīvojamā telpā tie ir paklāji, gari biezie aizkari un mīkstās mēbeles. Attiecīgi, ja vēlies pieklusināt skaņu, kas atbalsojas istabā, izvairies no tādiem cietiem materiāliem kā, piemēram, masīvkoka, flīzēm un lamināta.
Autors: akustiskas_putas
Tāpat arī skaņas absorbējoši materiāli, piemēram, akustiskās putas, var ievērojami uzlabot skaņas kvalitāti telpā. Šis porainais, vieglais un mīkstais skaņu absorbējošais materiāls teicami aptur troksni, kas atbalsojas telpā. Pateicoties šim iemeslam, akustiskās putas izmanto, lai uzlabotu akustiku un mazinātu atstarotās skaņas kropļojumus mājas kinozālē, mūzikas telpā vai ierakstu studijā.
Skaņu bloķējoši materiāli un paņēmieni
Lai bloķētu skaņu, kas ieplūst istabā no citas telpas, piemēram, satiksmes vai kaimiņu radīto troksni, nepieciešami materiāli, kam ir liela masa; tie darbosies kā skaņas barjera. Turklāt tu vari izmantot materiālus vai metodes, kad sienas vai grīdas daļas tiek "atdalītas" tā, lai skaņas viļņi neplūstu pa taisno caur tām. Tas faktiski nozīmē dubultās sienas veidošanu, lai vibrācijas tām nespētu iziet cauri.
Skaņu bloķējošie materiāli novērš trokšņa ieplūšanu caur sienām, griestiem, durvīm, logiem un grīdu. Materiāli, kas aptur skaņu, parasti ir blīvi, smagi, biezi vai – dažos gadījumos – elastīgi.