Skaņas izolācijas izbūve jeb "klusas dzīves" nodrošināšana
Lai spētu pastāvīgi izveidot dzīvokļa skaņas izolāciju, kas pasargās no visa veida trokšņiem, nepieciešams kārtīgi izvērtēt skaņas piesārņojuma līmeni dzīvoklī. Parasti dzīvokli nepieciešams izolēt ne tikai no dažādiem trokšņiem, bet arī no sienu vibrācijām.
Ierocis pret āra trokšņiem - stiklojums
Parastos logus nepieciešams nomainīt uz skaņu izolējošām stikla paketēm: tām ir biezāks ārējais stikls un platāka iekšējā sprauga, tā saucamā "kamera". Pateicoties tam un hermētiskām salaidēm, kā arī īpašai rāmja formai – skaņas piesārņojums dzīvoklī samazināsies par 50%. Ja nav vēlmes un līdzekļu iegādāties jaunus logus, arī vecos koka logus var padarīt "klusākus". Nepieciešams nopirkt speciāli tiem paredzētus elastīgus blīvētājus. Savukārt koka logs ar speciālām skaņu izolējošām stikla paketēm – efektīvākā un videi draudzīgākā izvēle.
Cīņā ar kaimiņiem jāizmanto piekaramie griesti
Gadījumā, ja visvairāk traucē augšējo kaimiņu radītais troksnis (to parasti vislabāk var dzirdēt ķieģeļu un paneļu tipa mājās) – var uzstādīt akustiskus piekaramos griestus. Konstrukcija parasti sastāv no šūnainām plātnēm, piemēram, no speciālām ģipškartona plāksnēm ar perforāciju, un zem tām ieklātā minerālās vates slāņa. Šūnaini materiāli absorbē "triecientrokšņus". Šādi griesti darbosies kā skaņas izolators – un nelaidīs cauri skaņu no augšas.
Nav pieļaujami sienu bojājumi
Dažādas spraugas, plaisas, atveres un visādi citi sienas bojājumi it kā novirza skaņas viļņus no viena bojājuma uz otru. Pirms izdomā veikt sienu skaņas izolāciju, nepieciešams likvidēt visus šos trūkumus. Ģipša apmetums, tepe un hermētiķi – lieliski palīgi sienu līdzināšanā. Ja ar kaimiņiem ir kopīgas kontaktligzdas un elektriskie kanāli, šīs atveres jāpiepilda ar montāžas putām. Pirms tam noteikti jāatslēdz elektrība abos dzīvokļos.
Palīgā nāks arī sendvičtipa paneļi
Bieži vien cilvēki nolemj izbūvēt tikai griestu skaņas izolāciju. Šāda ideja lieliski noder ķieģeļu māju iemītniekiem, kur pārsegums ir viegls, savukārt sienas biezas. Paneļu mājās tas noder tikai tādā gadījumā, ja kaimiņi nerada tā saucamos "triecientrokšņus" jeb neveic remontu, kura ietvaros izmantotu urbi, āmuru vai citas remontam paredzētas iekārtas. Taču mūsdienās cilvēki nereti veic remontu. Tāpēc, lai pasargātu sevi no nemiera un haosa, vislabākais variants – ar skaņas izolācijas materiālu apšūt ne tikai griestus, bet arī sienas. Parasti sendvičtipa paneļi sašaurina telpu, taču labai skaņas izolācijai tie ir nepieciešami.
Foto: Mazzali/flickr.com