abc.lv skaitļos

Lietotāji online41
Aktīvie uzņēmumi24984
Nozares raksti1125
Ekspertu atbildes3041
Skates "Gada labākā būve Latvijā 2021" žūrija turpina objektu apskati Rīgā, Mārupē, Salaspilī un Ogrē (FOTO) : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Skates "Gada labākā būve Latvijā 2021" žūrija turpina objektu apskati Rīgā, Mārupē, Salaspilī un Ogrē (FOTO)

Skates "Gada labākā būve Latvijā 2021" žūrija turpina objektu apskati Rīgā, Mārupē, Salaspilī un Ogrē (FOTO)

Skates "Gada labākā būve Latvijā 2021" žūrija 29. aprīlī devās objektu apskates braucienā Rīgā un Mārupes novadā.

Rīgas jūgendstila pērles un mūsdienīgas ēkas Mārupē

Pirmā pietura bija Mežaparka Lielās estrādes telpas, labiekārtotā teritorija un ceļi. Iespaidus atklāj žūrijas dalībnieks Andis Londenbergs, zīmola "Ceresit" pārdošanas vadītājs: "Kolosāls valsts mēroga objekts ar labi integrētām detaļām. Tā ir labi izpildīta liela mēroga būve."

Noliktavas ēka Krustabaznīcas ielā 9, Rīgā, tapusi Valsts aizsardzības militāro objektu iepirkumu centra pārziņā, tāpēc telpu apskate žūrijai bija ierobežota. "Tas ir Nacionālo Bruņoto spēku objekts, kur daudz nevarējām apskatīt – tikai ēkas ārpusi un jumtu. Labi izveidotas lietus ūdens novadsistēmas, kvalitatīvi ieklāts jumts, sakārtota vide un infrastruktūra atbilstoši funkcionālitātei," vērtē Londenbergs.

Arhitekta Rūdolfa Donberga celtajai jūgendstila pērlei Stabu ielā 71 atjaunota un restaurēta fasāde. Tā ir viena no piecām Rīgas namu pārvaldnieka pārziņā atjaunotajām māju fasādēm 2021.gadā. "Vēsturiskās ēkas ir mans hobijs, tāpēc to vērtēšana skatē ir aizraujoša," teic "Ceresit" pārstāvis, "tomēr šeit fasāde ir nevis gluda vai apzināti veidotu raupju virsmu, bet šķiet, ka izpildītāji ir eksperimentējuši. Arhitekta un projektētāju risinājumi ir labi."

Banner 280x280

Jūgendstila pērle Alberta ielā 2 tapusi pēc arhitekta Mihaila Eizenšteina skices un pērn atjaunota kā UNESCO mantojuma daļa. Londenbergs vērtē: "Šī māja ir teicams atjaunojums jūgendstilam, lieliski nostrādāta, labs arhitektu, projektētāju un būvnieku darbs."

Nama fasāde Strēlnieku ielā 1B 2021.gadā atjaunota un izgaismota, dzīvokļu īpašniekiem saņemot pašvaldības līdzfinansējumu kultūrvēsturiskā būvmantojuma saglabāšanai. Pēc Londenberga teiktā, mājai ir ļoti veiksmīgs krāsu risinājums no arhitekta puses, labi izpildīts pagraba telpu pielietojums ar gaismas lūkām un kastēm.

No 29. aprīlī apskatītajām Londenbergam īpaši paticis Jaunmārupes bērnudārzs "Zīļuks", kas uzcelts pērn un ir lielākais Mārupes novadā ar 18 grupām, vairāk nekā 3 ha platību, sarīkojumu zāli, ēdamtelpām, sporta un mūzikas klasēm. "Fenonemāls objekts, izcils izpildījums idejiski un no būvnieku puses," Londenbergs netaupa uzslavas, "gan mazajiem, gan lielajiem izveidota ļoti funkcionāla un mājīga vide, tas ir ieguvums visam Mārupes novadam."

Tikpat atzinīgi žūrijas pārstāvis raksturo daudzstāvu autostāvvietu Daibes ielā 27, Mārupē, kas pērn uzcelta pie kvartāla "Lindenholma" un kompleksa "Business Garden Rīga". Objektu attīstītājs "Vastint Latvija" pilsētvidi veido ļoti pārdomāti, un tas redzams arī autostāvvietā. Londenbergs uzslavē objekta prezentētājus, apkopojot iespaidus: "Būvējot domāts ne tikai par estakādes sistēmas drošību, bet arī par apkārtējo māju iemītniekiem. Vietās, kur uzbraucošais auto var apžilbināt pretējās mājas iemītniekus, uzlikti aizsargslēģi, un auto lukturu gaismas netraucē citiem."

Fotogrāfijas var apskatīt šeit.

Pārsteidz inovatīvas un videi draudzīgas būves

6.maijā skates "Gada labākā būve Latvijā 2021" žūrija apskatīja vairākus inovatīvus un videi draudzīgus objektus Rīgā, Getliņos, Salaspilī un Ogrē. Braucienā piedalījās žūrijas dalībnieki no nozares nevalstiskajām organizācijām, iestādēm un uzņēmumiem.

Pirmā pietura bija divas jaunbūvētas dzīvokļu mājas projektā "Divi krasti" Ķengaragā. Žūrijas eksperte arhitekte Dace Medniece vērtē, ka ēkas atrodas ļoti labā vietā zaļā pilsētvidē Daugavas krastā, netālu no Rīgas centra. Attīstītāji ir lepni, ka visi dzīvokļi tajās jau pārdoti.

Loģistikas parkā "A6" žūriju pārsteigusi racionāli izplānotā noliktavu platības izmantošana, pārdomātas detaļas un taupīgs resursu patēriņš, vērtē Medniece. Parka energoefektivitātes augsto līmeni apliecina BREEAM sertifikāts.

Tikpat labu iespaidu atstājusi jaunbūvēta bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes iekārta poligonā "Getliņi". Ar to iegūst biogāzi, to izmantojot dārzeņu siltumnīcu apkurei un mazinot nešķiroto atkritumu apjomu. Medniece uzsver – "Getliņi" tiek vadīti ar patiesu uzņēmēju tvērienu, aizvien pilnveidojot atkritumu apsaimniekošanu un pierādot tās ienesīgumu.

Līdzīgi racionāla pieeja attīstībai ir Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī, kur iekārto jaunbūvētu Vides izglītības un informācijas centru "Botania". Tas papildina Botāniskā dārza mūsdienīgās siltumnīcas, un jau drīz jaunajā ēkā aizraujošā veidā interaktīvi varēs izpētīt augu dzīvi.

Ogres Centrālās bibliotēkas jaunbūve ir paraugs energoefektīvai koka būvniecībai, te žūrijai bija daudz apskatāma un izzināma. Dace Medniece teic – ēkā apvienota skaista un racionāla arhitektūra ar videi draudzīgiem inženiertehniskajiem risinājumiem. Kā uzsver projekta vadītāji, jau tagad ekspluatācijā tiek izpildīti visi pasīvās ēkas nosacījumi, līdz ar komfortu un iederīgumu pilsētas vidē neatstājot ietekmi uz klimatu.

Braucienu noslēdza Ogres aizsargmola apmeklējums, kur līdz ar krāšņo Daugavas skatu varēja novērtēt krastmalas promenādi. Aizsargmols jeb straumvirze pie Ogres ietekas Daugavā pilda savu galveno funkciju – lielās upes ūdeņi vairs nerada plūdu draudus pilsētai. Medniece vērtē, ka promenādes vide vēl ir labiekārtojama, pastaigu celiņus, soliņus un uz aizsargmola uzcelto simbolisko bāku ar pilsētas vārdu papildinot ar rotaļu un spēļu laukumiem aktīvai atpūtai skaistajā vietā.

Fotogrāfijas var apskatīt šeit.

Šonedēļ skates žūrija turpinās objektu apskati Kurzemē, kā arī Rīgā un Jūrmalā.

Latvijas Būvnieku asociācijas (LBA) un Latvijas Būvinženieru savienības sadarbībā ar 21 profesionālo biedrību un nozares institūciju rīkotā skate "Gada labākā būve Latvijā" šogad notiek 24.reizi. Žūrija vērtē vairāk nekā 60 pērn ekspluatācijā nodotās būves, infrastruktūras un ainavu objektus.

Šogad skates galvenais partneris ir zīmols "Ceresit" ar kompāniju "Henkel Balti OU". Skates norisi atbalsta "Saint-Gobain", "MiTek Baltic", EJOT, "Baumit", "Geberit", "Collomix", "Alejas projekti", "Landscape Construction", S.B.C., PERI un "Tikkurila".

Skates rīkotāju partneri ir 15 būvniecības nozares nevalstiskās organizācijas, Būvniecības valsts kontroles birojs, VAS Valsts nekustamie īpašumi, Latvijas Pašvaldību savienība, Rīgas Tehniskā universitāte, Latvijas Lauksaimniecības universitāte, RISEBA FAD un nozares žurnāls Būvinženieris.

Informatīvie atbalstītāji: žurnāls "Būvinženieris", LETA, Nozare.lv, building.lv, archidea.lv, abc.lv, buvbaze.lv. 

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu

"Alpina" produkti un krāsas iekšdarbiem: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Zīmols "Alpina" – tā ir Premium klases tirdzniecības zīme DIY klasē (Do it yourself – dari pats), piedāvājot klientiem produktus „visiem dzīves gadījumiem”: gruntis, ūdens dispersijas krāsas, alkīda/ akrila emaljas krāsas, lakas, lazūras, dekoratīvos materiālus – visu, kas var ievajadzēties meistaram mājas, dzīvokļa vai dārza mājas atjaunošanai.