Šķidrās tapetes: Priekšrocības, trūkumi un pagatavošanas tehnoloģija
Šķidrās tapetes ir dekoratīvs apdares veids, kas sastāv no dabīgām šķiedrām (celulozes, kokvilnas vai zīda), saistvielas un krāsvielām.
Pēdējos gados šķidrās tapetes ir sastopamas arvien biežāk, bet daži cilvēki joprojām mēdz salīdzināt tās ar parastajām tapetēm, kaut gan tām ir diezgan maz līdzīgu īpašību.
Šis materiāls ne tikai neprasa lielus finansiālus ieguldījumus, bet arī ir lielisks risinājums nelīdzenu sienu apdarei. Turklāt ar šķidrajām tapetēm var iegūt pārsteidzošus rezultātus, liekot lietā savu radošumu – ar to palīdzību var ne tikai izveidot vienkrāsainu sienu apdari, bet arī izveidot zīmējumus, dažādus ornamentus un daudzveidīgu dizainu, pievienojot šķidro tapešu masai nepieciešamās sastāvdaļas vēlamās tekstūras, reljefa un izskata panākšanai.
Galvenā atšķirīgā šķidro tapešu īpašība ir to sastāvs, kurā ietilpst celuloze un speciāla saistviela. Pateicoties tam, izgatavot šķidrās tapetes mājas apstākļos no papīra un avīzēm varēs jebkurš, un tam nav nepieciešamas speciālas zināšanas – pietiks vien sekot zemāk aprakstītai instrukcijai, ievērojot proporcijas un izgatavošanas tehnoloģiju, un rezultāts tevi patīkami pārsteigs.
Būtiskākās priekšrocības
• Šķidrās tapetes ir antistatiskas, pateicoties to dabīgajam sastāvam;
• Neuzkrāj putekļus, kas var kaitēt cilvēku veselībai;
• Atbilst visām mūsdienu ugunsdrošības prasībām;
• Izturīgas pret temperatūras svārstībām;
• Milzīga krāsu gammas izvēle ļaus īstenot dažādākos dizaina risinājumus;
• Dažu šķidro tapešu sastāvā ietilpst īpaši apstrādāta zīda sastāvdaļas, kas piešķirs sienām auduma efektu;
• Ļauj nomaskēt nelielas plaisas un defektus sienās, aizpildīt spraugas pie grīdlīstēm, logu rāmjiem un ailēm;
• Piemīt siltumizolācijas un skaņas izolācijas īpašības;
• Elastība – kad, mājai "nosēžoties", uz sienām parādās sīkas plaisas, šķidrās tapetes neplīst un nedeformējas;
• Aktuāls apdares veids ģimenēm ar maziem bērniem, kam patīk zīmēt uz sienām. Bojāto tapešu laukumu var vienkārši noplēst un tā vietā uzklāt jaunu šķidro tapešu slāni.
Trūkumi
Pirmkārt, pašrocīgi izgatavojot tapetes, ir svarīgi pareizi aprēķināt nepieciešamo maisījuma daudzumu, lai pietiktu visai telpai. Pretējā gadījumā būs sarežģīti atkārtot tapešu krāsu un konsistenci.
Otrkārt, veikalos piedāvātās šķidrās tapetes ir krietni dārgākas par klasiskajām.
Kas nepieciešams šķidro tapešu pagatavošanai?
Šķidro tapešu pagatavošanai mājas apstākļos būs nepieciešams šāds aprīkojums:
• Urbis vai skrūvgriezis;
• Celtniecības mikseris;
• Liels konteiners vai spainis;
• Dažādu izmēru špāteles (biežāk izmanto caurspīdīgas špāteles no organiskā stikla, kas ļauj redzēt, kā tiek uzklāts maisījums un to nepieciešamības gadījumā izlīdzināt);
• Speciāla plastmasas ķelle izlīdzināšanai.
Materiāli:
• Makulatūra vai tīrs biroja papīrs;
• Silts ūdens;
• Speciālas krāsvielas;
• Saistviela – celtniecības ģipsis;
• Būvmateriālu PVA līme;
• Pēc vēlēšanās spīdumiņi un citi dekoratīvie elementi.
Pagatavošanas tehnoloģija
Vispirms ir jāsagatavo makulatūra un tā jāsagriež strēmelēs. Piemērots būs jebkāds papīrs, izņemot kartonu un gofrētu iepakojumu papīru.
1. Papīru ieber plastmasas spainī vai konteinerā. Vislabāk derēs apaļas formas spainis, lai masu būtu vieglāk samaisīt ar celtniecības mikseri;
2. Papīru aplej ar siltu ūdeni – uz vienu kilogramu papīra nepieciešami pieci litri ūdens;
3. Pagaidi, kamēr papīrs pilnībā izmirks – sākot no vienas līdz trijām stundām. Ņem vērā, ka dažādi papīru veidi uzsūc ūdeni atšķirīgi;
4. Pievieno ūdenim balinātāju (aptuveni 20 gramus uz vienu litru ūdens) un atstāj maisījumu uz vēl vienu stundu;
5. Balināto masu kārtīgi izskalo;
6. Iegūto masu kārtīgi samaisi ar celtniecības mikseri, kuru piestiprina skrūvgriezim vai urbim. Maisījumam jābūt viendabīgam;
7. Nepieciešamības gadījumā pievieno krāsvielas;
8. Pievieno būvmateriālu PVA līmi – 100 mililitrus uz vienu kilogramu papīra;
9. Pievieno ģipsi un vēlreiz kārtīgi samaisi. Ja maisījums sanāk sauss, pievieno vēl nedaudz ūdens, ja šķidrs – pagaidi, kamēr liekais mitrums iztvaikos;
10. Skaistumam un dizaina risinājumu īstenošanai vari pievienot dažādus spīdumiņus.
Šķidro tapešu uzklāšana
Šķidro tapešu uzklāšanas process, salīdzinot ar parastajām papīra tapetēm, ir vienkāršāks, jo nav nepieciešams griezt garās tapešu sloksnes, pēc tam noklāt tās ar līmi, ievērot precīzi vertikālas līnijas, līmējot tapetes uz sienām, un ievērot citus nosacījumus. Ar šķidrajām tapetēm viss ir vienkārši – iegūto maisījumu uzklāj uz sienām ar špāteles palīdzību (turot to 10–15 grādu leņķī) un izlīdzina ar ķelli – gluži kā uzklājot cementa maisījumu. Ķelli var izmantot arī lai uzklātu maisījumu grūti pieejamās vietās. Bet atceries – pirms tapešu uzklāšanas sienas ir jānogruntē!
Ja tapešu maisījums sācis nožūt, bet nepaspēj to izlīdzināt, samitrini to ar pulverizatora palīdzību. Ja izmantosi krāsošanas rulli ar ornamentu, varēsi piešķirt sienai neparastu tekstūru, kas padarīs apdari vēl interesantāku. Šķidrajām tapetēm nožūstot, tās kļūs patīkamas pieskārienam, zīdainas un pēc konsistences atgādinās mīkstu papīru. Turklāt uz sienām nebūs šuves, kuras parasti ir redzamas, līmējot papīra tapetes. Lai apdari padarītu mazgājamu, sienas vari pārklāt ar speciālu laku uz ūdens bāzes, taču ar mazgāšanu pārspīlēt tomēr nav ieteicams.
Šķidrās tapetes ir ne tikai vienkāršs, bet arī lielisks un veselībai drošs interjera risinājums, kas papildus ļauj ietaupīt ievērojamus naudas līdzekļus.
Veiksmīgu tev mājokļa remontu!